Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Uzeo bih da je to insinuacija. I ako će se po rezultatima ništa naročito po pitanju gašenja TE Tuzla nije uradio ni prošli saziv. Ali je dobro što opozicija drži otvorenim pitanjem energetike.
brzi
Posts: 2599
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sitna buranija wrote: 03 Oct 2023, 22:42 Evo sam sad uspio malo pogledati ovaj "revidovani plan" o kojem ste pričali, pa mi stvarno nije jasno na čemu ste temeljili kritike Andelije zbog revidovanja ovog plana, tj. jer su ovi plan smanjili za 2023. godinu i to samo za 2023. godinu. Fakat vas ne kontam.

Nekompetentni likovi koji su došli u upravu i nadzorni odbor elektroprivrede ničim izazvani u planu smanje planirane količine proizvodnje u TE (iako na zalihama imaju uglja nemilice, a nemaju iznenadne situacije tipa havarija i sl.) i time osakate prihod od prodaje na inostranim tržištima (trgovina), pa u planu umjesto dobiti od 100 mio KM pređoše u gubitak od 80 mio KM! WTF?! I ovdje galama na Andeliju??? I to zanimljivo, sav taj neobjašnjivi pad će se desiti samo u 2023. godini, ali ne i u 2024. i 2025. godini koje su po prihodima i rezultatu bile čak malo i bolje nego 2023. godina? A ispade i da su 2021. i 2022. bolje od 2023. godine. Čudnovato, samo se u 2023. godini dešava potop. Je l' se nešto značajno desilo u svijetu energetike, a da mi ne znamo za to, pa ovaj nagli pad? Možda su otkrili besplatnu energiju?

Ovo liči na stvaranje alibija, samo je pitanje za šta im treba alibi - za nesposobnost, za planirane plačke i izvlačenje para iz kompanije, za skrivene agende nametnute od stranaca...? Ili za sve ovo kombinovano?

Možda hoće da smanje očekivanja kako bi lakše prebacili plan? Ali to mogu i bez prelaska u gubitak, dovoljno je bilo reći umjesto 100 mio dobiti plan je 10 mio, pa napraviš 50 mio npr.

Možda hoće da prikažu gubitak kako bi imali opravdanje da dignu cijene stanovništvu? Ali to dizanje sad već moraju pokrenuti, kad bude već poznat rezultat već su zakasnili sa podizanjem cijene.

Planom predvidjeli ugroženu likvidnost, a i hoće da nastave da dolme rudnike (rupe bez dna) kešom od čega se već ranije bilo odustalo jer se valjda skontalo da je besmisleno.

Da još jednom ponovim vezano za ove diletante koji su nam nametnuti - jadna nam je majka s njima. Tek će ljudi postati svjesni kakvu ćemo štetu svi mi trpiti zbog idiota...
Planirana proizvodnja 5500 GWh, u prvih 8 mjeseci proizvedeno cca 3500 GWh.
Dakle plan je proizvesti još 2000 GWh u ova 4 mjeseca. U prošloj godini dustribucija domaćim kupcima u ovom periodu bila 1754 GWh. Ove godine će biti vjerovatno cca 1800 GWh jer vidim da se toplotne pumpe ugrađuju ne samo na privatne objekte nego i na poslovne zgrade.
Dakle planirano da se u ova 4 mjeseca izveze cca 200 GWh.
Ako se u HE i VE proizvede oko 500 GWh onda bi u TE trebalo proizvesti oko 1500 GWh ili 375 GWh mjesečno, što se ne bi moglo nazvati pojačanim radom.
Praktično zalihe uglja sa 31.06. i 31.12. bi trebale biti približne.
brzi
Posts: 2599
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Trebali su ranije najaviti ovaj gubitak.
beka26
Posts: 841
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Čim najviše gubitak odmah kupovni za pet feniga više od prodajnog..
dogecoin
Posts: 15
Joined: 28 Dec 2021, 09:26

Re: Elektroprivreda BIH

Post by dogecoin »

Objavili su i ovaj poziv za skupstinu 17.10., ali u dnevnom redu nema nista o dividendi - je li to skriveno u drugim tackama?
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Kada previše pričaju o gubitku, onda za bilo kakvu dividendu nema prostora...
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovu moraju isplatiti jer je iz perioda kada je bila dobit.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

"Tu bih istakao veliki angažman Evropske energetske zajednice za Zapadni Balkan, koja nas povezuje i daje upute šta je to što moramo raditi za naredni period."

Da nije rečeno ništa drugo, po meni sama ova Lakićeva izjava je skandalozna. Ministar u jednoj na papiru suverenoj zemlji priznaje da dobija upute i naređenja ("šta moramo raditi") da se radi po nečijem tuđem planu stranog faktora za koji nisu glasali građani ni parlament. Čemu onda služi Lakić? Što ne bi direktno postavili Kopača za Ministra? Ili Klausa Schwaba? Dakle primaju se naređenja u kolonijalnom stilu od jednog organa koji nam ni na koji način nije nadređen i koji još određuje hoćemo li ili nećemo graditi kapacitete i koje, ili plaćati nekakve izmišljene CO2 poreze i sl. I još nam ta postupanja uslovljavaju kao mrkvom, prijemom u EU koja se btw raspada. Kako smo zaboga energetski funkcionisali od 1945 naovamo bez Energetske zajednice, EU i Kopača i sličnih i od potpuno razrušene zemlje izašle iz rata sagradili sve potrebne energetske kapacitete. Jbt, Nijemci nas nisu uspjeli porobiti 41-45 a sad nam Ursula u miru komanduje šta ćemo i kako ćemo.
S druge strane, što se tiče bloka 7, koliko se sjećam u ovom njihovom revidiranom planu stoji eksplicitno gradnja bloka 7. Možda se je ipak odlučilo da će se ove postojeće stare TE morati zamijeniti nečim, dugo je do kraja njihovih "zero CO2" rokova.
A što se tiče Andelije, bez obzira i nevezano jesu li ovi novi dobri ili pak gori od njega, nikako ga ne bih abolirao. Po meni je napravio golemu štetu. Čisto kao dioničar zapažam da se dividenda ne dijeli, da je otpisivao dugove i iz čista mira pretvarao plus od 100 m u pozitivnu nulu i to ne jednom. Da je držao stotine miliona na računima tokom inflacije (npr prošle godine 17% plus prethodna plus ova) a da ih nije ni podijelio u dividendu niti na bilo koji način investirao u bilo što te je time faktički izgubio vlasnicima bar 50 miliona možda i mnogo više, samo po toj osnovi, što ih je pojela inflacija. Nije napravio nijedan ozbiljan proizvodni kapacitet u svom mandatu (VE Podveležje je počelo davno prije njega). Čitav mandat mu je proizvodna cijena struje bila viša od prodajne za domaćinstva čime je nanesena direktna šteta firmi i vlasnicima od vjerovatno nekoliko stotina miliona KM. Pošto je znao da je tako a nije zatražio povećanje to je po meni SVJESNO nanošenje štete firmi koju vodiš. Pri tom je rudarima povećavana cijena uglja i plaće više puta a da to opet nije kompenzirano povećanjem cijena struje da zaštiti vlastitu firmu. U razgovorima na tv (slušao sam više intervjua djelovao je nepripremljen nezainteresovan, da ne kažem potkpacitiran). Za pola sata ne bi znao prezentirati osnovne probleme, čak ga je i onaj Husić, ne znam šta je završio, vrtio oko malog prsta i nadmudrio svaki put. I uostalom da skratim priču pomenuo sam EP CG koja pod istim uslovima kad i EP BiH ima na polugodištu 106 m Eura dobiti (prevedeno na godišnji nivo 400 m KM) a upola je manja od EP BiH. Andelija je dakle, sa duplo većom firmom, trebao imati 400 m dobiti na polugodištu a imao je -20. Slabo je išta zaradio prošle godine pri rekordnim cijenama na berzi (i preko 300 E/MWh) niti je dugoročnim ugovorima obezbjedio prodaju u ovoj godini po takvim cijenama. A ove godine ništa se nije ni prodavalo (ili jedva). Neću ni ulaziti u nikakav napredak i u rudnicim kastastrofalnu produktivnost i dr koja čak pada u njegovom mandatu i dr. Treba li i pominjati potpuno odsustvo reakcije na manipulacije na berzi kojim se obara tržišna kapitalizacija firme koju on vodi i imovina vlasnika srozava. Neko će reći nije to njegovo a ja bih rekao da jeste. Ima toga još mnogo, ali dosta je i ovo. Meni je kao malom dioničaru on bio katastrofalan, a kome je dobar onda mu je letvica stvarmo nisko postavljena. Hoće li novi biti gori? Možda, a možda i neće, najavljena je dobit od bar 150 m za 24 i 25 ( i to je u revidiranom) što je puno bolje od njegovih nula.
Last edited by montypython on 04 Oct 2023, 13:02, edited 1 time in total.
brzi
Posts: 2599
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

dogecoin wrote: 04 Oct 2023, 09:58 Objavili su i ovaj poziv za skupstinu 17.10., ali u dnevnom redu nema nista o dividendi - je li to skriveno u drugim tackama?
Bit će nekad redovna skupstina.
Na vanrednoj se nikad ne raspravlja o dobiti.
Post Reply