Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kriminalac može samo praviti korake nazad. On nema budućnost. I svaki dan je borba da izbjegne ruku pravde.
Tako da je i kod Uzunovića i kod muje ista situacija. Prije ili kasnije i oni će sjediti u zatvoru i još pokoja uprava ZIFova.

A pošto je tim kriminalom cijena dionica dovedena do apsurda tako će se jednom vratiti na normalno vrjednovanje. I puno će ljudi reći, imao sam priliku da enormno zaradim i bila mi je pred nosom ali sam je propustio.
Truba
Posts: 430
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

znaci govorimo o elektroprivredi?
a zasto vi te informacije dijelite na javnom forumu?
koji je vas motiv

prema vasem misljenju koliko imaju jos dionica da ovako prosipaju po 14
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Koje informacije?
beka26
Posts: 834
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Ili informacije da su "ovi" lopovi ili da je dionica EP potcijenjena?
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 30 Sep 2023, 19:32 Zasto privatna osoba nebi prodavala?
Svako sa svojim dionicama ima pravo da radi sta hoce.
Nije tu pitanje da li može nego zašto bi. Možeš skočiti i sa 20 sprata naglavu na beton ako hoćeš ali da li je to pametno/razumno/optimalno? Ako si pratio ovaj forum jasno ti je da je ovo sad daleko od realne cijene i da fondovi (najverovatnije oni, bar uglavnom i najviše) prodaju ispod cijene iz razloga koji se mogu pretpostaviti. Već je elaborirano. Međutim te dionice nisu privatno vlasništvo fond managera nego dioničara fondova tako da on ne gubi lično (nego njegov fond i dioničari fonda) kao što bi gubilo privatno lice kad bi prodalo nešto po petini ili osmini realne cijene. Ako sad nije jasno zašto privatna osoba ne bi prodavala (ako je racionalna i pri zdravoj pameti) ne znam kad će biti.
možda je čovjeku naletio dobar stan a falilo mu 90000
od kojeg će dobivati mjesečno 300 dividendi
Ovo je slično gornjem, već je Sabur i odgovorio ali ja ću proširiti. Dakle, prodao neko 7000 kom (koje inače realno vrijede 90-100 KM/kom) po 13 mogao po 14 međutim nije ni probao. I to vama nije sumnjivo? I sad je objašenjenje-možda mu je trebao stan. I kirija od 300 KM. Stvarno. A ja ovako računam Prvo izgubio je 7000 KM za dan jer mu se žurilo, Baš mu se puno žurilo, ja priznajem da bi ja pokušao radi 7000 KM sačekati bar par dana na 14 Ili 14,5 prije obaranja na 13. Hajdemo dalje, kupi on za tih 90000 stančić u Sa od 25 m2 i dobije kirije 7000 KM za 2 godine.
A cijena dionice JPESR koju je prodao po 13 ode u međuvremenu na onu koja je realnija jer su fondovi svoje rasprodali (ili su likovi uhapšeni) npr na 60 (čak ispod knjigovodstvene biću skroman). Njegovih 7000 dionica vrijedilo bi 420 hiljada (možda i više ako se podijele dividende za te 2 godine), samo što ih on više nema ali ima stančić od 90 hiljada i 7 hiljada od kirije, dakle 97 hiljada (ako kvadrat čak ne pojeftini u međuvremenu) umjesto 420 jer mu se "jako žurilo". Nastranu što sumnjam da neko sa tako slabom logikom uopšte može imati 7000 kom JPESR.
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 01 Oct 2023, 17:25 znaci govorimo o elektroprivredi?
a zasto vi te informacije dijelite na javnom forumu?
koji je vas motiv

prema vasem misljenju koliko imaju jos dionica da ovako prosipaju po 14
Ti nešto pitaš na javnom forumu i ujedno se pitaš koji bi neko uopšte motiv imao da ti odgovori???
Pa za što bi služio forum koji se zove Invest.ba inače ako ne za razmjenu informacija? Svako zna nešto više od drugih u nekom domenu i ako to ne razmjeni sa drugima neće ni oni s njim ono što oni znaju više ili bolje. Generalno onda oni koji su na forumu znaju o temi mnogo više ( i mogu ragovati brže) nego oni koji nisu na forumu. Zar to nije smisao?
Truba
Posts: 430
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Godinu vec slusam o famoznom rastu dionica
Zivi bili pa vidjeli
Nisam rekao da je stan 90 000 nego da mu je falilo 90000 znaci vec ima lupam 100000
Mozda je taj stan ispod cijene pa ce na njemu zaraditi odmah vise ne cekajuci famozni rast do kojeg mozda ne dodje u sljedecih godinu dvije
zrtvasvihrezima
Posts: 39
Joined: 11 Jul 2022, 18:33

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zrtvasvihrezima »

Koje bi bilo objašnjenje da se baš niko ne nalazi od " velikih i ozbiljnih igrača" koji bi uočili tu navodno apsurdnu podcjenjenost i izvjestan višestruki rast dionica?
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je stvar proste logike.

Evo primjer:
"Skupština općine Sokolac usvojila je odluku o zoning-planu područja posebne namjene "Solarne elektrane Bjelosavljevići-Kula", snage 110,9 megavata u koju će investirati kompanija iz Njemačke.Bjelica je rekao da je investitor kompanija "Eter state", registrovana u Gracu, sa centralom u Njemačkoj koja će obezbijediti sredstva za otkup tenderske dokumentacije te je rezervisala 120 miliona eura planiranih za ovu investiciju."

Ovo je 230 miliona a neko ko čita sve ovo što mi pišemo godinama i dalje opravdava trenutnu berzansku vrijednost cijele EPBIH od 350 miliona KM .

Sad ako je teško razumjeti i prostu logiku da ovo od 350 neće trajati vječno onda je to priča za sebe.
Vremenski period nije definisan. Jedino banka i oročenje definišu vremenski period. Ostala ulaganja ne.

A veliki i ozbiljni ulagači ne ulaze na tržišta gdje za jedan dan ne mogu kupiti i prodati dionica od bar deset miliona KM. Nemaju oni problem sa EPBIH kao emitentom nego sa berzom tj državom koja ,kako vidimo, i nema kvalitetan mentalni kapacitet u vladama i parlamentima.
brzi
Posts: 2574
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

zrtvasvihrezima wrote: 01 Oct 2023, 21:38 Koje bi bilo objašnjenje da se baš niko ne nalazi od " velikih i ozbiljnih igrača" koji bi uočili tu navodno apsurdnu podcjenjenost i izvjestan višestruki rast dionica?
Nasi veliki i ozbiljni igraci imaju svoje stabilne nacine umnozavanja kapitala,..kroz javne nabavke svake godine ukradu narodu cijelu Elektroprivedu i to po realnoj vrijednosti.
A o potencijalu koji ne vide ni veliki ni mali govore dosadasnje mogućnosti koje većina nije uocila.
Ja sam kupovao dionice Mann Hummela po cijenama od 10 do 18 KM po dionici. Racunao sam da vrijede 70 do 80 KM po dionici. I poslije nekoliko godina kad je većinski krenuo da kupuje ja prodam moje na 50 KM,. da sam sacekao godinu, dobio bi 120 KM po dionici.
Dakle cak 50% vise od cijene za koju sam mislio da je realna.
Elektroprivreda BiH vrijedi minimalno 3 milijarde ili 100 KM po dionici, ono sto u ovom trenutku dovodi u pitanje realnu vrijednost je cijena struju i odnos politike prema Elektroprivredi kao javnom snabdjevacu.
Ali to se može vrlo brzo promjeniti.
Dokaz je Elektroprivreda Srbije.
Post Reply