Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12045
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Solari su oko 2 mil po MW i jednostavniji su za postaviti. I ne treba obezbijediti studiju uticaja na šišmiše.
brzi
Posts: 2586
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Da,.. VE su još nepredvidivije od SE.
Ali uz HE sa akumulacijom, sve se da kombinovati.
montypython
Posts: 3919
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 28 Sep 2023, 20:04 Solari su oko 2 mil po MW i jednostavniji su za postaviti. I ne treba obezbijediti studiju uticaja na šišmiše.
Moguće ali pretpostavljam da se tu radi o gradnji nazivnog kapaciteta u MW a ne efektivno proizvedenog. Odnosno teoretskom, koliko bi mogli proizvesti da sunce sija 24 h na dan svaki dan. Samo što ne sija noću, zimi i kad je oblačno odnosno jedno 3/4 vremena. Npr solarna od 50 MW teoretski bi dala 50x24 x365 MWh godišnje, interesuje me koliko stvarno proizvede, može li i 20 % od toga. Ti pratiš tu jednu pa bi mogli provjeriti kad navrši godinu koliko efektivno proizvede u odnosu na nazivni kapacitet. I drugo, solar rekli smo proizvodi isključivo kad je cijena minimalna dok se VE vrte praktično cijeli dan. A tu je i ekologija, nisu ni jedne ni druge razgradive niti se mogu reciklirati, međutim VE ipak zauzimaju manji prostor dok solarne prekriše čitava polja. Tu bi trebala jedna uporedna analiza nekog neovisnog da vidim koliko npr MWh proizvede jedna VE od 50 MW a koliko solarna istog kapaciteta i po kolikoj cijeni prodaje jedna i koliko druga. Recimo u toku cijelog radnog vijeka pa da se podvuče crta uključivo ekološki uticaj deponovanje ostataka i cijena svega toga. Možda je to neko i radio nekad ali rezultati se vjerovatno kriju. U cjelini mislim da nijedno od toga nije ni blizu npr HE, ni ekološki ni finansijaski kad uzmemo da je brana praktično vječna a ovi i jedni i drugi da traju 10-15 godina. Evo brzinski HE Vranduk od cca 20 MW su procjenjivali na mislm 120 miliona KM što je 6 m po MW međutim taj trošak treba podijeliti na jedno 50-100 godina eksploatacije a kod obnovljivih na npr 12.
panzer
Posts: 12045
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ona solarna elektrana od 23 KW je za godinu dana napravila oko 28.000 KWh. To je iskoristivost od 14% i postavljena je ,po mom mišljenju, u poprilično loš položaj tj u maloj dolini u kontinentalnom dijelu BIH.

U Hercegovini bi iskoristivost trebala biti preko 30%. Ako sam dobro izračnao i ako je uopšte 30% onda bi solarna elektrana od 30 MW postavljena u sklopu VE Podveležje godišnje mogla davati 78 GWh. Opet kažem , EPBIH ima kome prodati po fiksnoj cijeni odnosno balansirati sa ostalim vlastitim kapacitetima da bi dobili maksimalnu korist, za razliku od nekog ko posjeduje samo solarnu i samo vjetroelektranu.


A koliko godina će trajati, to tek moramo vidjeti
brzi
Posts: 2586
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U Njemackoj racunaju da MW SE daje 1,2 GWh godisnje a kod nas bi to trebalo biti oko 1,4 ili 1,5 GWh. Dakle MW VE proizvede cca 50 do 70% više nego MW SE.
Naravno zavisi od pozicije.
Tako da je proizvodna cijena iz SE i VE priblizna.
Ne znam koliko košta odrzavanje ali za desetak godina bi trebalo biti otplaćeno i jedno i drugo ulaganje.

Proizvodnja u TE sa stabilnih 1200 MW u posljednjih mjesec dana od jucer pala na 800 MW.
Sitna buranija
Posts: 2072
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 29 Sep 2023, 06:41 U Njemackoj racunaju da MW SE daje 1,2 GWh godisnje a kod nas bi to trebalo biti oko 1,4 ili 1,5 GWh. Dakle MW VE proizvede cca 50 do 70% više nego MW SE.
Naravno zavisi od pozicije.
Tako da je proizvodna cijena iz SE i VE priblizna.
Ne znam koliko košta odrzavanje ali za desetak godina bi trebalo biti otplaćeno i jedno i drugo ulaganje.

Proizvodnja u TE sa stabilnih 1200 MW u posljednjih mjesec dana od jucer pala na 800 MW.
Desetak godina otplata početnog ulaganja i to ako nema kvarova i održavanja, i ako je ulaganje realizovano iz viška vlastitih sredstava a ne kreditom. Ne znam koliki im je projicirani rok trajanja i koliko im pada kapacitet godinama (npr. za solare), ali sve to utiče da se otplata početnog ulaganja produžava. Pa onda vremenska vrijednost novca. I kada konačno počneš zarađivati? Nakon 15 godina? Pa bolje nekretninu uzeti :roll:

To se samo velikim proizvođačima sa diferenciranim proizvodnim kapacitetima isplati...
panzer
Posts: 12045
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja sam napravio grešku. Solarna elektrana Podveležje je 36 MW i 66 GWh godišnje. To je iskoristivost od 21% .
Opet da ponovim da jedino elektroprivrede mogu napraviti najbolju iskoristivost energije iz vjetroelektrana i solarnih elektrana. Ako bi za koji godinu EPBIH imala 500 GWh godišnje od ove vrste proizvodnje to bi dalo popriličnu kompenzaciju pada proizvodnje iz termoelektrana, ukoliko bi se odlučili da smanjuju proizvodnju.
panzer
Posts: 12045
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ipak je ono lutanje sa cijenom onih 7000 komada bila volja brokera.
Truba
Posts: 438
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

sta to znaci?
elaboriraj
brzi
Posts: 2586
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Onih 16000 iz augusta i ovih 7000 od prije par dana nisu išli sa skrbničkog e sad da li je BIG počistio sve što je imao to ćemo vidjeti kad objavi portfolio sa 31.08. ali kasne nešto sa objavom.
Post Reply