ZIF-ovi

slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

http://www.zurnal.info/novost/21049/fon ... tni-sistem

Evo,da ne bude kako nisu znali!
Sve in je kazano!Više od sto hiljada dioničara fondova su ,između ostalog,i glasači!Pa se onda neko pita zašto je niska izlaznost na izborima!I nije to samo stvar zaštite dioničara.Radi se o zaštiti platnog sistema!U ostalom,naša Centralna banka nema ovlasti koje su sebi priskrbili ovi kriminalci!Ona ne može emitirati dodatni novac.A ovi rade upravo to!Čud ime da to nikada nije shvatio bar onaj najbolji ekonomista u državi i šire,kako je sebe prije koji dan opisao onaj kandidat koji ispunjava uvjete natječaja za jednog od direktora u BH Telekomu,nakon promjene Statuta!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

Halile, svaka čast!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: ZIF-ovi

Post by Shahab »

slavuj wrote:http://www.zurnal.info/novost/21049/fon ... tni-sistem

Evo,da ne bude kako nisu znali!
Sve in je kazano!Više od sto hiljada dioničara fondova su ,između ostalog,i glasači!Pa se onda neko pita zašto je niska izlaznost na izborima!I nije to samo stvar zaštite dioničara.Radi se o zaštiti platnog sistema!U ostalom,naša Centralna banka nema ovlasti koje su sebi priskrbili ovi kriminalci!Ona ne može emitirati dodatni novac.A ovi rade upravo to!Čud ime da to nikada nije shvatio bar onaj najbolji ekonomista u državi i šire,kako je sebe prije koji dan opisao onaj kandidat koji ispunjava uvjete natječaja za jednog od direktora u BH Telekomu,nakon promjene Statuta!
Odličan tekst!
montypython
Posts: 3935
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Odlično. Možda prvi put da neki medij (van ovog foruma) dublje uđe u navedenu tematiku. Bruka je da ovo nisu ni dodirnuli ni Oslobođenje ni Avaz i nijedna od smeće-televizija tzv javnog servisa u na stotine emisija gdje su gostovali nazovistručnjaci a daleko je krupnije po iznosima i posljedicama od svake njihove teme. Da vidimo hoće li se ijedan organ ili stranka odlučiti na djelovanje nakon ovoga. Sad stvarno ne mogu reći da nisu znali. A Žurnal izgleda i jeste jedina slobodna teritorija.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

čiji je inače Žurnal?
Lemi Bl
Posts: 18
Joined: 03 Aug 2017, 19:53

Re: ZIF-ovi

Post by Lemi Bl »

Pocela isplata udjela akcionarima Zepter fonda,cekalo se I docekalo.Za investiciju od prije dve godine povrat preko 50%,kad sam pricao ljudima da mozda ne bi bilo lose kupiti akcije,a pricao sam kad je donesen zakon o otvaranju,niko me nije od sugovornika podrzao,daj kakav fond u Bih,sve je to vec pokradeno...
Prodao sam manji iznos,cisto da vidim uplatu na racun I da se uvjerim da sve ide kako je I receno.Za ostatak se strpim jos 2god pa povrat 90%.
Ako Bog da.
Ima li u Federaciji nekih naznaka da bi se islo u tom pravcu sa fondovima.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Kod nas u FBiH nema toga,ali mi zato imamo Hasana i Edinu i još nekoliko vrsnih stručnjaka za fondove,poput Muje,Bunje,Ibre ...!Oprostit će mi ovi koje nisam pomenuo,poput Dine i ne znamnikakosezovu ti silni pljačkaši!Naravno,imamo i HDZ,SDA,SBB SDP!A kod vas tamo nema ništa od toga.I zato mi još nemamomogučnost prodaje udjela u fondovima,a boga mi nećemo uskoro ni imati!U ostalom,zašto bi to mi sljedili drugi entitet?
Lemi Bl
Posts: 18
Joined: 03 Aug 2017, 19:53

Re: ZIF-ovi

Post by Lemi Bl »

Zepter je od pocetka vazio za ozbiljan fond,trudio se da sacuva vrijednost koliko se moglo na nasoj berzi to uspjeti,a I investiranjem na druge berze, u nedostatku likvidnih hartija na nasoj poveca vrijednost.Mozda cudno za nase fondove,ponasali su se domacinski,ekipa sa gos Nenadom Tomicem na celu fonda radi odgovorno.
Za cjelu drzavu I njene gradane bi bilo bolje da je vise takvih fondova,a ne muljatorskih,pajdaskih...
U narednim periodu ocekujem samo povecanje vrijednosti fonda.izlazne naknade koje nisu male u prve dve godine ostaju fondu,tj rasporeduju se na vlasnike udjela koji nisu izasli,I dalje je tu kes od telekom dividende I ostalih firmi gdje imaju akcije,ne u tolikom iznosu kao prije,ali je sigurica.
Ako kroz dividende I uvecanje vrijednosti fonda povrat ulozenog budu oko 10% na godisnjem nivou ljudi ce jos vise da ulazu,tj kupuju udjele.U isto vrijeme kamata na stednju malo jaca od inflacije,a mozda I nije.
Sta ce biti od svega vrijeme ce pokazati,ja sam optimista.
montypython
Posts: 3935
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Lemi Bl wrote:Zepter je od pocetka vazio za ozbiljan fond,trudio se da sacuva vrijednost koliko se moglo na nasoj berzi to uspjeti,a I investiranjem na druge berze, u nedostatku likvidnih hartija na nasoj poveca vrijednost.Mozda cudno za nase fondove,ponasali su se domacinski,ekipa sa gos Nenadom Tomicem na celu fonda radi odgovorno.
Za cjelu drzavu I njene gradane bi bilo bolje da je vise takvih fondova,a ne muljatorskih,pajdaskih...
U narednim periodu ocekujem samo povecanje vrijednosti fonda.izlazne naknade koje nisu male u prve dve godine ostaju fondu,tj rasporeduju se na vlasnike udjela koji nisu izasli,I dalje je tu kes od telekom dividende I ostalih firmi gdje imaju akcije,ne u tolikom iznosu kao prije,ali je sigurica.
Ako kroz dividende I uvecanje vrijednosti fonda povrat ulozenog budu oko 10% na godisnjem nivou ljudi ce jos vise da ulazu,tj kupuju udjele.U isto vrijeme kamata na stednju malo jaca od inflacije,a mozda I nije.
Sta ce biti od svega vrijeme ce pokazati,ja sam optimista.
Svaka čast, po više osnova BL berza ispada bolja od SASE, uočili su problem sa Dufovima i isisavanjem ZIFova i promijenili zakon i rješenje izgleda dobro i praktično. Koliko znam i situacija sa squeeze outom je drugačije riješena tamo, odnosno prosječna tržišna cijena ne mora automatski biti i "pravedna" izlazna za male dioničare kao na SASE. Ovi naši "patrioti" zvono okačili na Dodika, a ispod radara u FBiH provlače i kradu stotine miliona. Ne ulazeći u politiku ja vidim da su stvari tamo bolje i stručnije postavljene nego ovdje, ako ništa skoro sve u vezi berze.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

slažem se. Sarajevska i Banjalučka berza te komisije su ko noć i dan!
Post Reply