Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 458
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

ma to je isto sve kad nisu tvoje pare :)
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Što ne zoveš brokera da se podigne na 14 da pokupiš ovo što ima na prodaji, ako si već spreman kupiti po toj cijeni? :)
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Vidiš kako je vodovodžija naučio šta treba reći iako energetska logika govori sasvim drugačije.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je sastanak sa direktoricom Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH (EBRD) Manuelom Naessl. Sastanku je prisustvovao i v.d. generalni direktor JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo Sanel Buljubašić sa članovima Uprave. Glavna tema razgovora bili su projekti koji vode ka dekarbonizaciji, saopćeno je iz Federalnog ministarstva.
Kako se navodi, iz EBRD-a su čestitali Ministarstvu i Vladi FBiH na usvojenom setu energetskih zakona, kao i poduzetim aktivnostima na njihovoj implementaciji.

Ministar Lakić zahvalio je EBRD-u na kontinuiranoj podršci projektima u Federaciji BiH. Istakao je da je potrebno što prije doći do konkretnih rezultata saradnje EBRD-a i Elektroprivrede BiH, s ciljem realizacije projekata koji vode ka dekarbonizaciji, a s obzirom na značajne obaveze Bosne i Hercegovine u procesu energetske tranzicije.

Prema riječima direktorice Naessl, u ovoj godini saradnja sa Elektroprivredom BiH predstavlja prioritet u radu EBRD-a. Posebno je istakla projekte koji se odnose na solarnu energiju i u planu su da se realiziraju sa EPBiH. Kako je istaknuto, svrha ovih projekata je što veće korištenje obnovljivih izvora energije.

V.d. generalni direktor EPBiH Buljubašić izrazio je spremnost Uprave tog javnog preduzeća da u najkraćem roku započne realizacija ovih projekata koji bi donijeli dodatne izvore proizvodnje električne energije. Naglašeno je i da oni predstavljaju veću sigurnost u snabdijevanju potrošača električnom energijom. Prioritet EPBiH je aktivan rad na smanjenju emisije karbondioksida, te provedba plana koji Bosnu i Hercegovinu vodi ka ispunjenju standarda Evropske unije i prema potpisanoj Sofijskoj deklaraciji, saopćeno je Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Jadna nam je majka :roll:
Truba
Posts: 458
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Sitna buranija wrote: 22 Sep 2023, 12:04 Što ne zoveš brokera da se podigne na 14 da pokupiš ovo što ima na prodaji, ako si već spreman kupiti po toj cijeni? :)
Inace mi nista nije jasno ali
Na male sume
Mislim da to ne moze
Onda ce se javiti levat koji ce prodavati po 1 km i koji ce kupovati za 100 km jednu dionicu

Ispravite me ako grijesim
Truba
Posts: 458
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Apropo gore ove suplje sve je dobro dok se samo prica
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

V.d. generalni direktor EPBiH Buljubašić izrazio je spremnost Uprave tog javnog preduzeća da u najkraćem roku započne realizacija ovih projekata koji bi donijeli dodatne izvore proizvodnje električne energije. Naglašeno je i da oni predstavljaju veću sigurnost u snabdijevanju potrošača električnom energijom.
Ne znam o kakvoj sigurnosti priča. Od '45 naovamo nikad nismo bili bez el energije, imamo je i viška i sad nas oni koji je nemaju i kojima je mi izvozimo savjetuju kako da postupamo iako su svoje zemlje zavili u crno energetskim politikama koje sada nama preporučuju. Po meni svako onaj ko počne solarne ili bilo koje druge projekte po nečijem nagovoru ili diktatu a za par godina se utvrdi da su neprofitabilni ili štetni, treba krivično da odgovara. Ovo se odnosi i na Lakića i na Buljubašića a i na Nikšića. U vezi s tim
https://www.hercegovina.info/vijesti/bi ... je/217341/
Iz manije u maniju. Od smilja preko malina do solara. Sve ljudi od struke, inteligencije i znanja. Jedan je "uložija miljune a očekiva miljarde". Ovo mi je kao u onoj priči Vođa od Domanovića gdje svjetina slijedi vođu o kojem ništa ne zna i tako sa njim ode u ponor kada se ustanovi da je vođa-slijep. I tako narod gleda šta drugi rade pa sve jedan za drugim dok se više brda ne vide od solara. Niko ne zna odakle će u stvari te miljarde doći ali hoće sigurno čim je tude Mamić. Ne znam je li im neko rekao da se cijena na berzi strovali u ponor svaki dan u podne a da se popne dvostruko ili trostruko čim sunce zađe. Ne samo radi solara nego je slično bilo i prije. Ili što bi se reklo solari su proizvođači nepotrebne energije najviše isporuče kad nikom ne treba a kad najviše treba ne rade. Volio bih vidjeti biznis plan ili feasibility study ikoga od "investitora" ako znaju i šta je to. I s kojom su prodajnom cijenom ušli u kalkulaciju isplativosti. Ne primjetim da neki novinar Lakića ili Buljubašića o tome pita. Ja vidim da je skoro cijelo ljeto vikendom struja išla ispod 30-40 E a često i na nulu. Pa i ispod nule. Pratimo i onu oglednu solarnu što Panzer objavljuje i ako se ne varam neće se taj obogatiti. Sigurno može valjati za vlastite potreba negdje u planini i povremeno ali za zaradu-čisto sumnjam.
Mnogo naravno zavisi ko će i kako to otkupljivati hoće li biti kakvih subvencija, koliko dugo i sl. ali ovako na prvu ako bude onako kako smo mi ovdje par puta čuli da će EP otkupljivati po cijeni koja ne može biti na vlastitu štetu i koja je onda je ispod berzanske onda ovim likovima sljeduje kataklizma. Čak i da bude neka državna ili EU subvencija van toga ne vidim ja tu neku zaradu. ILI oni znaju nešto što mi ne znamo.
Last edited by montypython on 22 Sep 2023, 15:27, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Za elektroprivrede nije problem da ovo izgrade. Oni će to dobro uklopiti u svoj sistem a i nije preskupo odnosno imaju mogućnosti da vrlo brzo stave u upotrebu. Ne bi bilo dobro da ostalo što imaju zapostave a samo guraju ovo jer im je ova birokratica iz EBRD dala domaću zadaću.

Što se tiče privatnih elektrana tu nije neka sreća. A ni u jednom poslu nema brze zarade ni velike zarade. I ako je nekako bude samo jedan zarađuje a svi ostali ne prođu dobro.
Ta ogledna je postavljena, vlasnik i nije nešto zadovoljan ali eto, postavio je pa biće za 10-11 godina otplaćeno tj biće na nuli.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Možda nije problem ali kad njihove prorade radiće i sve ostale, cijena će biti mizerna zbog hiperprodukcije a sistem nestabilan kao što je u Evropi, skuplja pita nego tepsija. Pitanje je zašto se ne gradi blok 7 koji daje SIGURNOST i danju i noću i zimi i ljeti. I zašto se ne gradi HE Vradnuk i bezbroj drugih HE a gone nas na najmanje isplative da ne kažem štetne.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Elektroprivreda ima kome prodati po fiksnoj cijeni tako da njoj nije problem što je hiperprodukcija. Ne vjerujem ni da su se sad okoristili od ovih cijena pa da uzimaju sat za sat. Možda narednih godina bude drugačije.
Post Reply