Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

proleter wrote:Što se tiče konkurencije, na upit novinarke Hajat TV sinoć u dnevniku, da li se bojite otvaranja tržišta, Grabovica se samo nasmijao i rekao ne. Na pitanje o mogućim opstrukcijama novih projekata, rekao je da ih ipak ne očekuje u parlamentu jer se radi o preozbiljnim stvarima.
Ali FTV je već pripremila kontraudar večeras u emisiji Mreža, gdje će vjerovatno opet optužiti (zna se koga) za privatitaciju Elektroprivrede.
By the way, FTV i TV1 jedine nisu u centralnim dnevnicima objavili vijest o konferenciji za novinare sa rezultatima poslovanja Elektroprivrede.
Ovo sam primjetio. Sigurno zna da to tržiše može kasniti radi kašnjenja propisa tako da ispočetka ne očekuje ništa. Druga stvar je što EPBIH za razliku od ostalih može imati 200 miliona KM potraživanja a to malo ko može nositi. Treća stvar je što Grabovica do prvih rezultata na liberalnom tržištu može biti daleka istorija.
7pegaz wrote:
Zar se transakcije između povezanih (ovisnih) društava ne poništavaju u konsolidiranom izvještaju?
Onda bi mogli pumpat tako prihode koliko hoće.
Mislio sam na eventualnu "dobit" rudnika odnosno na smanjenje gubitka.
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

proleter wrote:Monthy, ti kao da ne čitaš tekstove, nekada si pisao manje ostrašćene a više argumentovane tekstove.
Dakle šta je tajna famoznih Jerlagićevih 70 mil KM?
Prvo, ugalj se ne plaća po tonama nego se obračunava isporučena toplotna energija (KJ).
Cijena jeste podignuta i to je činjenica. Kao i da rudari nisu imali nikada veće plaće.
Drugo, zar tebi ništa ne znači razlika između 120 i 12 mil KM investiranih za godinu, odnosno 560 mil KM za tri godine?
Zar nije cijena SMANJENA 7 % za jednu grupu tarifnih korisnika (industrija, one na 40 kV)?
Pripremljena su tri nova kopa, tj već rade (Breza, Kakanj, Bukinje kod Tuzle) čiji je kapacitet oko 1,5 miliona tona uglja!
Jel zaista misliš da je kombinacija Hećo-Jerlagić bolja (sposobnioja, poštenija prema rudarima)od Trhulj-Grabovica, koliko god izgledalo da se ne slažu?
Ko je napravio 40 miliona KM gubitaka za 2010. godinu ??
I na kraju protiv koga je podignuta optužnica, protiv Jerlagića ili Grabovice??
Ne vidim šta je ostrašćeno ili neargumentovano u onom što sam napisao. Je li nisu potučeni svi hidrološki rekordi, pa onda automatski slijedi i rekordna proizvodnja. Dakle za porast proizvodnje Grabovica nema nikakve zasluge, to je obični šupljak. Šte je neargumentovano u tome da je laž da je tih 35 miliona rekord, a u medijima i naslovima se to potencira i to se navodi riječ „rekord“. Spominješ optužnicu protiv Jerlagića i te nekakve navodne gubitke, pa zar nije sve to pokrenuto od Grabovice koji je počeo da blati svog prethodnika da nije da valja ni zasjeo u stolicu. Naravno da mislim da je Jerlagić (koji mi nije ni rod niti sam u njegovoj niti ičijoj stranci) sposobniji od Grabovice (što i nije neko postignuće, od njega bi bila sposobnija i vreća krompira ili gnu kad bi ih se imenovalo za direktora EP). Heću ne bih uvodio u ovu priču a ni Trhulja. Trhulj u ekskluzivnom SDP lovištu nema šta da radi niti ga se tu išta pita. Tajna Jerlagićevih 70 miliona dobiti je (među ostalim) što je čovjek prodavao struju i iznad 80 Eura/MWh (a po koliko kome i kako prodaje Grabovica ne znam). Ostajem pri tvrdnji da je dobit morala biti 200 i više miliona da bi uopšte mogli pričati o nekakvom kvalitetu direktora i da bi se uopšte mogao porediti sa Jerlagićem (za kojeg ne tvrdim ni da je idealan pa čak ni super dobar direktor). Za nacionalnog proizvođača struje, koji još ima monopol, regionalnog lidera, koji ima prihod od milijardu KM dobit od 35 miliona je smiješna i ne može se braniti nikako. Investicije? Tss, tss uobičajena priča svih neuspješnih direktora, kad je dobit niska onda su oni kao nešto „investirali“. Ne znam koliko je investirano i sumnjam u to, papir trpi sve. Volio bih da mi se ta cifra od 560 miliona malo razbije na stavke da vidimo o čemu je stvarno riječ. Ako i jesu, nisu trebali, pogotovo dok nije raščišćeno sa brojem zaposlenih u rudnicima, najmanje je tu rudara. Tu ništa nije urađeno a to je najteži posao i izazov. Umjesto da se rudnici naprave ekonomski održivim uz neophodne drastične rezove, ide se linijom manjeg otpora pa se bacaju pare u bunar bez dna tek da se zadovolji forma, sindikati i mediji (koji veze nemaju ni o čemu). (BTW vrlo slična priča kao sa Vladom i nekontrolisanjem zaduživanjem trezorskim zapisima-poslije mene potop). Nezaposleni stoje u redu da bi se zaposlili u rudniku, stotine konkuriše za jedno radno mjesto, već se tu vidi da je „pos'o lahak a parali“, tj da nešto nije u redu.Skupljaju se novi glasači kao prije koju godinu "borci". Dalje ako su pripremljena tri nova kopa i već rade kako kažeš, a investirano 560 miliona kako kažeš, gdje su rezultati tih investicija. Produktivnost bi sad trebala biti veća, cijena uglja bi trebala PASTI pa bi posljedično dobit Elektroprivrede trebala biti još veća. Još veća i od onih 200 milona koje sam pomenuo.
Ne znam kako uopšte stavljati u isti rang povišenje cijene za 15 % sa tim smanjenjem za samo jedan uski broj potrošača, tarifnih korisnika za 7%. Vjerovatno to ne ispadne ni 1-2% ukupno gledajući.
Proleter, bez obzira na političke želje i ljubavi, mislim da se ova ekipa jednostavno ne može braniti sa čisto stručnog stanovišta. I meni je bilo čudno da si ti neki dan u nekom postu gdje je pomenut premijer Nikšić branio istog (zaboravio sam o čemu se tačno radilo, nije ni važno). Iako se također tu nema šta braniti čovjek je hodajuća katastrofa i potpuno neodgovarajući za premijera pogotovo u ovakvoj zemlji i ekonomskoj situaciji. Nisam reagovao tad jer sam svoje mišljenje o njemu kao premijeru davno rekao. Cijenim tvoje tekstove ali evo ponovo vidim čim se pomene jedna stranka nekako ti se otupi oštrica i izgubiš uobičajenu jasnoću i pronicljivost. I ja sam u njih polagao velike nade prije 4-5 godina, ali sad kad vidim kako i šta (ne) rade, ne mogu zabiti glavu u pijesak i pričati basne. Činjenice sve govore. Mislim da jako griješiš što ih braniš ili opravdavaš na bilo koji način, to je sve trulo i nema se šta braniti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Gladan sam idem na doručak, pa ću samo na brzinu dati par primjedbi :
1.
Tajna Jerlagićevih 70 miliona dobiti je (među ostalim) što je čovjek prodavao struju i iznad 80 Eura/MWh (a po koliko kome i kako prodaje Grabovica ne znam).

Tako je, cijena na europskom tržištu je to tada omogućila, za razliku od prošlogodišnje (i sadašnje) oko 40 EUR/MWh. Hvala ti što si nas podsjetio.

2.
Dalje ako su pripremljena tri nova kopa i već rade kako kažeš, a investirano 560 miliona kako kažeš, gdje su rezultati tih investicija.

Pročitaj tekst iz Klix.ba (pošto Silajdžićevi portali nisu prenijeli ovu vijest).
560 mil. KM za tri godine se odnosi na SVE investicije, a ne samo u rudnike :

"Pored investicija u rudnike, Grabovica je istakao da je u 2013. godini investirano oko 138 miliona KM u objekte Elektroprivrede BiH.
U proizvodne objekte investirano je 60 miliona KM, a u distributivnu mrežu više od 58 miliona KM. U protekle tri godine, u vrijeme mandata ove uprave, investirano je više od 560 miliona KM u elektroenergetske objekte", naglasio je Grabovica.

3.
Elektroprivrede NIKADA neće imati tolike profite jer bi FERK pokrenuo tarifni postupak.
Niska cijena el. energije je jedna od rijetkih komparativnih prednosti ove zemlje i zaboravite na velike dividende od njih.
4.
Ne znam kako uopšte stavljati u isti rang povišenje cijene za 15 % sa tim smanjenjem za samo jedan uski broj potrošača, tarifnih korisnika za 7%. Vjerovatno to ne ispadne ni 1-2% ukupno gledajući.
Daleko od istine, potrudi se da nađeš vjerodostojne podatke.
5.
EP BiH Sarajevo je morala isplatiti skoro 15 mil KM po tužbi Tuzlanskog kantona za zagađenje i taj iznos je uplaćen prošle godine.
6.
Provjeri završni račun za 2010. godinu još jednom pa vidi je li "navodni" gubitak

To be continuited, odoh sada na doručak :D
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Potrudi se ti kad se vratiš sa doručka da nađeš podatke koliko je to smanjenje od 7% u stvari u postocima ukupno, eto baš me zanima. Pošto ne obuhvata ni domaćinstava ni izvoz a ni dobar dio industrije sumnjam da je više od onoga što sam naveo.
Što se tiče tih investicija od 560 miliona čim sam postavio pitanje kako je to uticalo na povećanu produktivnost i veću dobit EP, najednom nije sve ulaganje u rudnike nego u objekte i mrežu. Koje objekte, ima li to nekih novih objekata za koje ne znamo? Ako nema, onda se to ne zove investicija. Koliko znam za takve se stvari izdvajaju sredstva za amortizaciju a ta izdvajanja su redovna svakogodišnja i obavezna i nemaju veze sa dobiti, niti se može njih navoditi kao obrazloženje zašto dobit nije visoka. Izgleda da je cilj da se tokovi novca što više zamrse pa da više ne znamo šta je investicija a šta je redovno održavanje i amortizacija. Jadno mi je opravdanje (ali dobro za nesposobnog direktora) da "ne možemo imati visoke profite, jer će FERK pokrenuti tarifni postupak". Super stvar, možda ako budemo u gubitku dobijemo Ferkov orden za zlatnim zracima. Kako je onda EPHZHB imao duplo već polugodišnju dobit nego EPBiH godišnju a EPBiH 2-3 PUTA veća firma po kapitalu i instalisanim kapacitetima?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Baš me sad nerviraš, jer dobro znaš ove stvari a opet se praviš naivan.
EP HZ HB (koji debilan naziv :evil: ) je imala tu dobit zbog izuzetno dobre hidrološke situacije početkom godine.
Od jula ili augusta mislim da već bilježe gubitke zbog suše jer imaju samo hodrocentrale i struju uvoze da bi je isporučivali Aluminijumu.
To što su zaradili za prvih 6 mjeseci dovoljno je da pokriju gubitak za 2012. godinu.
Doduše jedino zbog činjenice da je struja bila izuzetno jeftina na evropskom tržištu možda im ostane par miliona.
Sačekaćemo par mjeseci da to saznamo.
Tebe interesuje samo dobit i dividenda, pa ne bih ovdje pisao koliko (desetina hiljada) ljudi svoju egsitenciju osiguravaju zahvaljujući termoelektranama i rudnicima, a koliko je to u slučaju Elektroprivrede Mostar.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

proleter wrote:.
Tebe interesuje samo dobit i dividenda, pa ne bih ovdje pisao koliko (desetina hiljada) ljudi svoju egsitenciju osiguravaju zahvaljujući termoelektranama i rudnicima, a koliko je to u slučaju Elektroprivrede Mostar.
Radi ovoga i imamo problem. "Koliko desetina hiljada ljudi......."

Problem je što isti posao radi i čovjek u administraciji u Kaknju, brezi, Đurđeviku, Kreki i svi to rade parcijalno, umjesto da se to sve centralizira ali onda nema "egzistencije" za par hiljada ljudi.
Isto tako nema ni pravog profita a bez profita ni ulaganja kako treba jer se na sve strane mora moliti za finansiranje zamjenskih postrojenja.

Ako smo u tržišnoj ekonomiji onda moramo djelovati tržišno a ne socijalno jer u suprotnom budućnost nije dobra.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pošto za 2013. nema još podataka evo rezultata za godinu ranije. Govorilo se o povećanju cijene uglja u prošloj godini što znači da bi neki rudnici mogli ući u plus. Ali treba sačekati rezultat.

Image
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Image
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I ovo je na dugom štapu. Nemaju još ni glavnog projekta a raspisivali bi tender.
JP Elektroprivreda BiH okončala je prvu fazu eksproprijacije nekretnina na lokaciji izgradnje HE „Vranduk“ na području Općine Zenica.

Nakon što je sporazumno i uz obostrano zadovoljstvo riješila odnose sa bivšim vlasnicima, JP Elektroprivreda BiH preuzela je četiri nekretnine na području MZ Vranduk, među kojima su stambeni objekti, građevinsko zemljište pod stambenim objektima, poljoprivredno i šumsko zemljište. JP Elektroprivreda BiH je sa šest vlasnika nekretnina ekspropisanih u prvoj fazi postupka, dogovorila i realizovala ulazak u posjed.

U postupku eksproprijacije, koja se provodi s ciljem izgradnje HE „Vranduk“, identifikovano je ukupno 10 vlasnika nekretnina predloženih za eksproprijaciju.

Za ovu namjenu JP Elektroprivreda BiH izdvojila je 2,6 miliona KM. Na osnovu izdatih općinskih rješenja o eksproprijaciji i zaključenih sporazuma o naknadama, kao i rješenja o prvenstvenom pravu korištenja radi građenja na određenom zemljištu, do sada je vlasnicima nekretnina isplaćeno 384.692 KM.

Eksproprijacija nekretnina u svrhu izgradnje HE „Vranduk“ provodi se u skladu sa Zakonom o eksproprijaciji, a nakon što je Vlada Federacije donijela odluke kojima je utvrđen javni interes za izgradnju više elektroenergetskih objekata, među kojima je HE „Vranduk“ jedan od prioriteta. Početak izgradnje HE „Vranduk“ na rijeci Bosni, instalirane snage 19,63 MW, planiran je u 2014. godini.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Razdvajanje sektora do kraja septembra:
Vlada Federacije BiH usvojila je danas Privremene smjernice elektroenergetske politike za sve učesnike u elektroenergetskom sektoru, uključujući i Regulatornu komisiju za energiju u Federaciji BiH (FERK).

Privremene smjernice imaju za cilj da, u periodu do izrade principa Elektroenergetske politike za FBiH, osiguraju realizaciju ciljeva u elektroenergetskom sektoru.

U periodu do izrade Elektroenergetske politike, Privremenim smjernicama će biti osigurano pouzdano, sigurno i kvalitetno snabdijevanje električnom energijom svih krajnjih kupaca (industrija, trgovina, domaćinstva i ostali) u Federaciji BiH, te dugoročan, uravnotežen i održiv razvoj elektroenergetskog sektora, kao jednog od glavnih pokretača i nosilaca ekonomskog rasta u Federaciji BiH.

U skladu s Privremenim smjernicama, elektroprivredna preduzeća u FBiH imaju obavezu da, u skladu sa zakonskim propisima, Direktivom 2009/72/EC, Programom prestrukturiranja i pratećim dokumentima, izvrše funkcionalno, računovodstveno i upravljačko razdvajanje djelatnosti unutar kompanija do 30. septembra 2014., uključujući i izdvajanje distributivne proizvodnje iz distribucije i njeno uključivanje u djelatnost proizvodnje.

Obaveza Regulatorne komisije je da, u okviru zakonskih nadležnosti, do kraja 2014. donese izmjene i dopune propisa koje su u vezi s nadzorom tržišta i harmonizira ih s ostalim regulatorima, te da djeluje na način koji je naveden u Privremenim smjernicama.

O Privremenim smjernicama elektroenergetske politike izjasnit će se i Parlament FBiH, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Post Reply