Bosnalijek

panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Da. Upravo to je ono što mnogi zaključuju a sve je suprotno. Mehmedović nema veze ni sa jednim od toga. Čak je i tu na suprotnoj strani.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

Možda i jest sve suprotno, ja onako čisto laički pokušavam povezivati, nemam nikakve konkretne informacije. Ako je "gargamel" protiv onda opet zaključujem da je pametno biti s njim, jer je on uvijek na pravoj strani. :mrgreen:
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ja sam isto uvjeren da "Brštanica" i sličnog više neće biti, kako god se ovo rasplete, sa Polićem ili nekim drugim. Previše je prašine podignuto, sad su ipak svi pod povećalom a sumnjam da bi neko rado u zatvor. Ima dobrih uslova za povećanje dobiti i to značajno, a bogami imajući u vidu ovi što se izdešavalo i dešava, ko god bude razmišljao hoće li podjeliti dividendu ili će je kao i dosad ahem, "reinvestirati", trebaće dobro razmisliti o posljedicama.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

montypython wrote:Ja sam isto uvjeren da "Brštanica" i sličnog više neće biti, kako god se ovo rasplete, sa Polićem ili nekim drugim. Previše je prašine podignuto, sad su ipak svi pod povećalom a sumnjam da bi neko rado u zatvor. Ima dobrih uslova za povećanje dobiti i to značajno, a bogami imajući u vidu ovi što se izdešavalo i dešava, ko god bude razmišljao hoće li podjeliti dividendu ili će je kao i dosad ahem, "reinvestirati", trebaće dobro razmisliti o posljedicama.
Ja ne znam odakle crpite toliko uvjerenje i nadu da ce se stvari promijeniti dugorocno i da nece vise biti "brstanica". Arsla stariji je otisao (podsjecanja radi, samovoljno) a ostala je komplet stara garnitura uprave uz rasipnog sina i jos dovede svog covjeka na celo kompanije, hoce li mi neko objasniti kakva je tu promjena? Po mom misljenju treba da leti komplet uprava i arslin sin a sadasnji rezultati su uzrokovani prvenstveno smanjenjem apetita i odlaganja obaveza za buducnost jer su pod lupom policije i medija i kako bi se prikazala sto bolja slika ali ce opet sve biti isto kad se prasina slegne.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Jeste ostala stara postava ali nista vise nece biti kao nekad. Sumnjam da bas mirno spavaju. Suvise mnogo mogu da izgube. Drugo, jeste stara postava tamo ali koliko dugo, pa do prve sljedece skupstine i novog NO kad ce ih pomesti celicna metla. Ovo pod uslovom da oni ne stoje iza Hadena za sto je vjerovatnost 2%. Ako i stoje, opet im je manje rizicno da dobro posluju i (i sebi) dijele dividendu nego da kradu.
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

U ovom nagađanju ko stoji iza Haden-a i šta bi taj XY mogao uraditi,treba imati u vidu sljedeće;
1.Za učesnike prikupljanja ovih oko 15% dionica može se reći da su naprimjer Marsovci prije nego da su proizvođači ili distributeri lijekova.
2.Neko je već javno iznio tvrdnju da je sve urađeno tako da se mali dionicari navedu na prodaju dionica radi neizvjesne daljnje sudbine BSNL.
3.Kada se analizira procenat koji sada kontrolira Haden mora se imati u vidu da jedan od učesnika ovog prikupljenja dionica kontrolira fondove: BIG,HERBOS,CROBIH,FORTUNA,BOSFIN te da je u njegovom vlasništvu na ovaj ili onaj način,većina dionica na skrbnicima u strukturi vlasništva BSNL.
4.Veza između Haden-a i postojećeg NO Bosnalijeka je Famozni R.Bojc.
5.Veza postojećeg definitvo nelegalnog NO i sudstva je prof. Trivun.
Sve to ukazuje na mogućnost da bi Haden zajedno sa trabantima oko Arslanagića, mogao upravljati Bosnalijekom preko ovoga Polića puni mandat!
No treba se nadati nekom boljem ishodu. Sve je ipak u rukama vlade. Naravno, ako tamo nema previše pristalica političke i drugih trgovina.
Usput da skrenem pažnju na događanja sa dionicama FDS na SASE. Čini se da su i tamo dominantni učesnici već poznati iz događanja oko BSNL.
U svakom slučaju prepoznaje se njihov rukopis!
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

montypython wrote:Jeste ostala stara postava ali nista vise nece biti kao nekad. Sumnjam da bas mirno spavaju. Suvise mnogo mogu da izgube. Drugo, jeste stara postava tamo ali koliko dugo, pa do prve sljedece skupstine i novog NO kad ce ih pomesti celicna metla. Ovo pod uslovom da oni ne stoje iza Hadena za sto je vjerovatnost 2%. Ako i stoje, opet im je manje rizicno da dobro posluju i (i sebi) dijele dividendu nego da kradu.
Ja pricam o situaciji ukoliko ostane sadasnja garnitura, jer kako ocekivati da promjene svoj mentalni sklop koji je vise od decenije naucio da otima od firme pa sad kao treba da rade za platu i bonus/dividendu? Nema sanse ljudi, naci ce se nova brstanica ili rhea expre i sami su to uvidjeli pa su iz tog razloga planirali da podignu kcerke firme po svijetu da budu daleko od ociju javnosti, pokusajte zamisliti tek onda kolike bi bile marketinske i transportne usluge.
Ipak, haden me buni jer su se pojavili iznenadno i naizgled naslijepo pokupovali dionice pa mi to zvuci kao da sadasnja garnitura kupuje ili neko iznutra pokusava da promijeni tok razvoja situacije, ne znam, cudno je sve ovo ali se nadam da nije arslina druzina i da haden zna sta radi.
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ne vjerujem da se ono što se izvlačilo iz firme dijelilo svima, odnosno da je svako mogao uzimati sebi dio nego su radili prema instrukcijama sa vrha. Sad došao je novi "vrh" i logično je da se sumnja u svakoga jer dosašnja iskustva iz domaće ekonomije nisu nimalo dobra.
Ali ja nemam nadu da će se situacija popraviti nego znam da hoće. Na osnovu informacija koje imam znam način rada novog direktora i kod njega neće biti rada samo za ličnu korist. Normalno novinsko istraživanje da je sasvim drugu sliku jer novinari izvuku ono što je negativno na osnovu nekih zaključaka i onda se to vrti godinama.
Prema tome znam da neće biti "brštanica" ali ću ipak sačekati određeno vrijeme da vidim rezultate.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:U ovom nagađanju ko stoji iza Haden-a i šta bi taj XY mogao uraditi,treba imati u vidu sljedeće;
1.Za učesnike prikupljanja ovih oko 15% dionica može se reći da su naprimjer Marsovci prije nego da su proizvođači ili distributeri lijekova.
2.Neko je već javno iznio tvrdnju da je sve urađeno tako da se mali dionicari navedu na prodaju dionica radi neizvjesne daljnje sudbine BSNL.
3.Kada se analizira procenat koji sada kontrolira Haden mora se imati u vidu da jedan od učesnika ovog prikupljenja dionica kontrolira fondove: BIG,HERBOS,CROBIH,FORTUNA,BOSFIN te da je u njegovom vlasništvu na ovaj ili onaj način,većina dionica na skrbnicima u strukturi vlasništva BSNL.
4.Veza između Haden-a i postojećeg NO Bosnalijeka je Famozni R.Bojc.
5.Veza postojećeg definitvo nelegalnog NO i sudstva je prof. Trivun.
Sve to ukazuje na mogućnost da bi Haden zajedno sa trabantima oko Arslanagića, mogao upravljati Bosnalijekom preko ovoga Polića puni mandat!
No treba se nadati nekom boljem ishodu. Sve je ipak u rukama vlade. Naravno, ako tamo nema previše pristalica političke i drugih trgovina.
Usput da skrenem pažnju na događanja sa dionicama FDS na SASE. Čini se da su i tamo dominantni učesnici već poznati iz događanja oko BSNL.
U svakom slučaju prepoznaje se njihov rukopis!

u vezi 3.
Kako znaš da jedan od učesnika ovog prikupljanja kontroliše i fondove .....? Pogledah kratko prvih 10 vlasnika za skoro sve fondove ne vidi se ništa zajedničko. Samo u Herbosu ima većinski vlasnik Herc osiguranje-u likvidaciji; u BIGu imaju jedan skrbnički i jedan vlasnički sa po oko 23 %; u Bosfinu i Crobihu jeste Hypo skrbnički najveći ali sa samo 13 odnosno 20%
Mali su to postoci i I rascjepkano vlasništvo, teško da se može govoriti o kontroli, bar ovako na prvi pogled.
u vezi 2.
To ima neke logike kad se uzme u obzir onaj polugodišnji finansijski izvještaj sa gubitkom najednom iz vedra neba, a onda kad se je glavnina kupovine odradila najednom odmah nevjerovatno dobar kvartalni. Ali ne mora značiti može biti koincidencija.
Ako je stvarno istina da je sadašnja uprava iza Hadena (sjetimo se ipak da prema drugim informacijama to je Vlada preko Uzunovićai ruskog partnera) onda znači da Vlada nije ama baš ništa uradila, i samo prati situaciju preko medija kao i mi, što mi je teško povjerovati. Ako je međutim stvarno tako, onda su nesposobniji nego što sam i sanjao i ne znam zašto bih se radovao da takva Vlada "pobijedi" u ovome. Mene kao dioničara interesuje samo jedno: ko će imati veći profit, za čije će vladavine dionica najviše porasti, i hoće li se dijeliti dividenda.
Ako pobijedi Vlada i ako ona stoji iza Hadena, znači da je bila aktivna i ima moju podršku jer ne može biti gore nego što je bilo do sada. Uz to imaju obavezu prema strancima da svoj udio prodaju/privatiziraju a to nosi siguran rast dionice.
Ako je kojim slučajem sadašnja uprava iza Hadena znači da imaju mnogo više dionica nego do sada i da mogu zarađivati i poslovanjem, odnosno sad su motivisani da dijele dividendu jer će je dijeliti i sebi. Nagovještaj toga bi recimo mogao biti nevjerovatna zarada u trećem kvartalu.
U svakom slučaju bitno je da onaj koji upravlja ima i dosta dionica jer onda radeći za sebe radi i za ostale/male dioničare htio ne htio. Po meni kako god ovo završi biće puno bolje za dioničare nego dosad.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Custos wrote: Ja pricam o situaciji ukoliko ostane sadasnja garnitura, jer kako ocekivati da promjene svoj mentalni sklop koji je vise od decenije naucio da otima od firme pa sad kao treba da rade za platu i bonus/dividendu? Nema sanse ljudi, naci ce se nova brstanica ili rhea expre i sami su to uvidjeli pa su iz tog razloga planirali da podignu kcerke firme po svijetu da budu daleko od ociju javnosti, pokusajte zamisliti tek onda kolike bi bile marketinske i transportne usluge.
Ipak, haden me buni jer su se pojavili iznenadno i naizgled naslijepo pokupovali dionice pa mi to zvuci kao da sadasnja garnitura kupuje ili neko iznutra pokusava da promijeni tok razvoja situacije, ne znam, cudno je sve ovo ali se nadam da nije arslina druzina i da haden zna sta radi.
panzer wrote:Ne vjerujem da se ono što se izvlačilo iz firme dijelilo svima, odnosno da je svako mogao uzimati sebi dio nego su radili prema instrukcijama sa vrha. Sad došao je novi "vrh" i logično je da se sumnja u svakoga jer dosašnja iskustva iz domaće ekonomije nisu nimalo dobra.
Ali ja nemam nadu da će se situacija popraviti nego znam da hoće. Na osnovu informacija koje imam znam način rada novog direktora i kod njega neće biti rada samo za ličnu korist. Normalno novinsko istraživanje da je sasvim drugu sliku jer novinari izvuku ono što je negativno na osnovu nekih zaključaka i onda se to vrti godinama.
Prema tome znam da neće biti "brštanica" ali ću ipak sačekati određeno vrijeme da vidim rezultate.
Ja ne sumnjam da ne bi neko opet rado radio ovo sa Brštanicom transportnim uslugama i slično. Da može. Ali stvari su se jako promijenile, sve je pod velikim fokusom javnosti, uključila se i Vlada. Džaba i osnivanje firmi po svijetu, rizici su preveliki. Pare se jako teško troše kad ti se izbor svodi na zatvorsku kantinu. Samo lud čovjek ili teški avantursta žestoko odvojen od realnosti bi pokušao po starom ponovo.
Polić mi jednostavno ne izgleda kao takav i vjerujem u ove informacije koje ima Panzer.
Post Reply