Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://n1info.ba/biznis/eu4energy-prep ... KkJ3yMnLdw
Kako IZMISLITI energetsko siromaštvo. Sa prosječnom platom od 1280 KM (dakle dvije zaposlene osobe u porodici 2560 KM) i prosječnim računom za struju mislim oko 40 KM mi smo vjerovatno zemlja gdje najniži postotak plate u Evropi ide na energiju, Takoreći par kutija cigareta. I vjerovatno 2-3 puta više porodice potroše na mobitel, kafu i sl 15-20 x više na hranu i sl. Međutim uz medijsku obradu može se stanje prikazati suprotnim. Ovu sliku sa starom ženom koja se smrzava i dekom prije se može snimiti u Njemačkoj. Ali eto oni se BRINU za nas. S druge strane za dioničare možda je i dobro. Ionako i dosad jedino što dijele dividendu je za subvencije onima sa nižim primanjima. Po tonu ovog teksta izgleda da će se ići intenzivnije u tom pravcu.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ali pogledaj ovu plavu tabelu, koliko je domaćinstava koja se griju na struju i toplotu iz toplana uključujući TE energetski siromašno ?
Čista nula,..
Miner
Posts: 51
Joined: 17 Oct 2022, 15:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Miner »

" London CNN

Britain will delay a series of key climate targets, its beleaguered Prime Minister Rishi Sunak said Wednesday at a hastily organized press conference, in a move that angered businesses and political allies and intensified the government’s assault on green policies.
Sunak told reporters on Wednesday he will push back a ban on selling new petrol and diesel cars from 2030 to 2035, dramatically slow down plans to phase out gas boilers, and reject calls to regulate efficiency for homeowners."

Britanski premijer Rishi Sunak povlaci rucnu na planiranu zelenu agendu. Odlaze se zabrana prodaje novih SUS vozila kao i ukidanje plinskih bojlera.
Kako kaze vijest ova odluka je naljutila poslovne i politicke partnere vlade :) Doslo iz dupeta u glavu...
ENergeticari BIH pamet u glavu ...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je bilo prije par dana. Sad više nema ovog na 13,5 ali opet niko ne zna šta misle ovi mujini.

Image
Truba
Posts: 450
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Hehe tu je jedna moja ponuda necu otkrivat koja
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Ovo je igra živaca.
Ako sad neko npr.poklopi ovih 14
krenuće nervoza i utrka, otiće ubrzo i ovo po 15.
Zato mujini moraju dodavati svakih nekoliko dana neku kolicinu na oko 13, ako zele da drze ovo dole.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa relativno solidan interes, za Sase prilike, ali izgleda da bi svi džaba ako može. Ne razumijem tu psihologiju da npr kupuješ 100tinjak dionica i čekaš na npr 12,9 a možeš da kupiš odmah po npr 13,1. I ti strpljivo čekaš recimo deset dana da ti se spusti 20 feninga što sve ukupno iznosi 20 KM razlike. Ako ti uspije a vjerovatno neće. Da se spusti za 0,2 KM dionica koja realno vrijedi bar 60 KM više. I onda ispada da je najjeftinije vrijeme a ono bi trebalo da ti je najvrednije i najskuplje.
Truba
Posts: 450
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

ne znam vala ja se jos ne razumijem u taj mehanizam a godinu dana kupujem i pratim
ocito sam paglu za matematiku
meni je to sver apstraktno ja kupujem odmah i sve sto imam
ali sad je zapeo nalog evo 2 dana
ne znam u cemu je kvaka
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 21 Sep 2023, 14:39 ne znam vala ja se jos ne razumijem u taj mehanizam a godinu dana kupujem i pratim
ocito sam paglu za matematiku
meni je to sver apstraktno ja kupujem odmah i sve sto imam
ali sad je zapeo nalog evo 2 dana
ne znam u cemu je kvaka
Nisam shvatio u kojem je smislu zapelo. Npr u ovom gornjem primjeru od Panzera ako je tvoj kupovni nalog npr 13,01 dakle niži od prodajnog (13,5) ne možeš ni kupiti dok neko ne ponudi prodajni niži od tih 13,5, spusti do nivoa najvišeg kupovnog u tom trenutku. Ili kupac ne digne do tih 13,5. Ako je to, onda nije ništa zapelo nego jednostavno nije ponuđena dovoljno visoka cijena. Da je kupac npr ti povisio svoju kupovnu na 13,5 i poravnao je sa ponuđenom prodajnom kupio bi odmah, trenutno. (To 13,5 je sad već 14). E sad ima drugo, ako si ponudila 13,5 (ili više) i time se poravnala sa prodajnim a nije se realizovalo odmah (nalog ti se i ne pojavljuje, ne vidi se) onda NE čekaš 2 dana, trenutno zoveš brokera da vidiš šta je bilo i što nije kupljeno. To je krupna stvar. Ne vidim drugog objašnjenja od onog da ti nalog nije ni unesen.
Usput kad se već javljam pitam se hoće li ova presuda u slučaju Bosnalijek smanjiti (ili ukinuti) forsiranu prodaju od strane fondova (ili koga već) po bagatelnim cijenama i slične manipulacije. Jest da je prvostepena ali je i 12 godina 12 godina. Ako ovo ne razdrma SASE ne znam šta će.
Post Reply