Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa očekivalo se toliko. Dobit je "preko 35 miliona KM" pa bi bilo dobro vidjeti koliko preko. Sumnjam da je par miliona preko ali generalno srednji rezultat.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Pa preko 35 znači ispod 36 miliona, zar ne?
Nego koliko će ići u dividendu, to je pitanje?
Mora se priznati da ovih 560 miliona KM investiranih u 3 godine ipak zvuči impresivno.
A planovi zvuče još impresivnije, samo što brate kasne.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nisam siguran da može znati koliki rezultat pa mi ovo 35 izgleda kao neka zakružena cifra ali vidjet ćemo.

Zanimljivo je da sve planiraju krajem marta. i tendere za VE i HE i odabir partnera za TE.
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Naravno da je laž da je dobit rekordna kad je Jerlagić prije par godina imao dvostruko tj 70 miliona. Uzmemo li da je od tada cijena struje porasla za 15 %, pri prihodu od miljardu ovaj je potrčko Dragog Vođe trebao imati 150 miliona više dobiti to jest 70+150=220 pri istim uslovima poslovanja. A imao je bolje hidrološke uslove, tačnije rekordne pa je dobit trebala biti još viša i od toga. Pomenutih 35 milona je po meni čista katastrofa. Pare nestaju, tope se, kao i asfalt sa autoputeva.
A ovi planovi za nove kapacitete u Martu, baš lijepo kao tempirano za pred nove izbore. Koliko je znam sve se to vuče već godinama. S obzirom da se tek biraju izvođači, pa evaluacija ponuda, a šta je sa žalbama na izbor i sl i s obzirom da se još broje ptice i šišmiši odnosno njihovo nulto stanje te analizira uticaj brana na svaku pojedinačnu stabljiku kupusa, mislim da nema teorije od početka radova u ovoj godini. To ne znači da se nećemo nagledati drugova u šljemovima kako presjecaju neke trake ali ja govorim o PRAVOM početku radova a ne o ovim Potemkinovim selima.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad bi trebalo vidjeti ulazne parametre jer se troškovi svake povećavaju. Ono što sam danas zapazio je da Grabovica spominje povećanje cijene uglja a tokom prošle godine nije bilo nikakvog zvaničnog obavještenje da je cijena rasla.
Ranije je to odobravalo ministarstvo ali sada je EPBIH vlasnik pa oni mogu odrediti cijenu koja je svakako otplata za ulaganje u rudnike. Ako će to povećanje cijene uglja značiti bolje rezultate rudnika onda će se odraziti na konsolidovani bilans mada sumnjam da će ukupan rezultat rudnika biti iznad nule.

Imam konstantni izvor informacija o liberalizaciji tržišta strujom i po svemu sudeći biće vrlo zanimljivo ali tek kada se tržište uspostavi. Za sada regulatorne agencije kasne debelo.
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Elektroprivreda BIH

Post by sarajevo2012 »

Koliko ja znam, cijena uglja koju placa EP rudnicima je cca 60KM dok je cijena za domacinstva oko 140 KM po toni, cujem da su rudnici Kreka i zbog toga u izuzetno teskoj situaciji, propadaju bukvalno.
Banovici se okrecu svojoj TE.
TE Tuzla je, kazu, toliko zastarila da se desavaju svakodnevni kvarovi o zastoji. Bez bloka 7 pisi propalo.
Sve u svemu, da je bas za toliku pohvalu od milijarde maraka zaraditi samo 35 miliona i to uz pomenutu nerealno nisku cijenu uglja, bogme i nije.
A jos kad se liberizira trziste el energijom, za sta je nasa EP totalno nespremna, potonut ce ko titanik.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Elektroprivreda BIH

Post by 7pegaz »

panzer wrote:Sad bi trebalo vidjeti ulazne parametre jer se troškovi svake povećavaju. Ono što sam danas zapazio je da Grabovica spominje povećanje cijene uglja a tokom prošle godine nije bilo nikakvog zvaničnog obavještenje da je cijena rasla.
Ranije je to odobravalo ministarstvo ali sada je EPBIH vlasnik pa oni mogu odrediti cijenu koja je svakako otplata za ulaganje u rudnike. Ako će to povećanje cijene uglja značiti bolje rezultate rudnika onda će se odraziti na konsolidovani bilans mada sumnjam da će ukupan rezultat rudnika biti iznad nule.

Imam konstantni izvor informacija o liberalizaciji tržišta strujom i po svemu sudeći biće vrlo zanimljivo ali tek kada se tržište uspostavi. Za sada regulatorne agencije kasne debelo.
Zar se transakcije između povezanih (ovisnih) društava ne poništavaju u konsolidiranom izvještaju?
Onda bi mogli pumpat tako prihode koliko hoće.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Monthy, ti kao da ne čitaš tekstove, nekada si pisao manje ostrašćene a više argumentovane tekstove.
Dakle šta je tajna famoznih Jerlagićevih 70 mil KM?
Prvo, ugalj se ne plaća po tonama nego se obračunava isporučena toplotna energija (KJ).
Cijena jeste podignuta i to je činjenica. Kao i da rudari nisu imali nikada veće plaće.
Drugo, zar tebi ništa ne znači razlika između 120 i 12 mil KM investiranih za godinu, odnosno 560 mil KM za tri godine?
Zar nije cijena SMANJENA 7 % za jednu grupu tarifnih korisnika (industrija, one na 40 kV)?
Pripremljena su tri nova kopa, tj već rade (Breza, Kakanj, Bukinje kod Tuzle) čiji je kapacitet oko 1,5 miliona tona uglja!
Jel zaista misliš da je kombinacija Hećo-Jerlagić bolja (sposobnioja, poštenija prema rudarima)od Trhulj-Grabovica, koliko god izgledalo da se ne slažu?
Ko je napravio 40 miliona KM gubitaka za 2010. godinu ??
I na kraju protiv koga je podignuta optužnica, protiv Jerlagića ili Grabovice??
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Evo sad sam ovo vidio, prije nego sam napisao gornji tekst :
http://www.avaz.ba/vijesti/teme/uskoro- ... -jerlagica

Što se tiče konkurencije, na upit novinarke Hajat TV sinoć u dnevniku, da li se bojite otvaranja tržišta, Grabovica se samo nasmijao i rekao ne. Na pitanje o mogućim opstrukcijama novih projekata, rekao je da ih ipak ne očekuje u parlamentu jer se radi o preozbiljnim stvarima.
Ali FTV je već pripremila kontraudar večeras u emisiji Mreža, gdje će vjerovatno opet optužiti (zna se koga) za privatitaciju Elektroprivrede.
By the way, FTV i TV1 jedine nisu u centralnim dnevnicima objavili vijest o konferenciji za novinare sa rezultatima poslovanja Elektroprivrede.
Post Reply