Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Oni i dalje optužuju CO2.
Ja sam jutros izišao iz stana oko 9 i ne pamtim da je tako rano sunce tako przilo a zrak čist ko suza.
Od 1980. se prepolovila emisija so2 i kad se tome doda niska aktivnost vulkana zrak vjerovatno nikad nije bio sa manje aerosola, sa manje cestica u zraku koje reflektuju sunceve zrake.
Na kraju će neko morati priznati da co2 nije glavni krivac, ako je uopšte krivac.
https://www.vdi-nachrichten.com/technik ... hlendioxid.

"Sa smanjenjem izloženosti aerosolima, smanjio se i njihov efekat hlađenja. U poređenju sa 2000., to je dovelo do povećanja efekta zagrijavanja: zagrijavanje od niskog zagađenja aerosolila je 50% u odnosu na globalno zagrijavanje od ugljičnog dioksida."
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Bit će kiše u subotu i nedjelju,.. morat će HE pojacati proizvodnju.
panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Trezvenjak
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Jos samo da je novinarka ili neko od eksperata pojasnio izgubljenu zaradu zbog neisporučenih milion tona uglja iz rudnika koncerna. Al evo ja cu. To je oko 950 gwh neproizvedene energije u TE. Ako je varijabilni trosak oko 50 eura, a prodajna cijena za izvoz za prva 2 kvartala 250 eura (sto se moglo ugovoriti u novembru i decembru 2022. komotno) onda imamo izgubljenu dobit od 200 eura po mwh pa i propustenu priliku za zaradu od 190 miliona eura u prvom polugodistu. Al eto trebamo bit sretni ako se iscupaju do kraja godine, a tesko se cupat kad svaki mjesec imas 12 miliona minusa na domacinstvima
panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Uprava je mogla tražiti povećanje struje, mogla je i umjereno trošiti ugalj ali i hidroakumulaciju. Mogla je prosječno imati 50 GWh izvoza mjesečno u dosadašnjem dijelu godine.

Nisu htjeli ništa od tog, tako da su krivci za gubitak. Nema tu opravdanja rudar-nerudar.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dobro je da se razgovara i pise.
I uglavnom svi pričaju o poskupljenju i investicijama.
Naravno da je velika greska bila ne mjenjati tarife 10 godina. U Hrvatskoj se cijene mjenjaju kvartalno.
Ako ima prostora za snizenje,.. snizi, ako treba poskupljenje,.. poskupi.
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

izgleda da ce te plomin koji je planiran na zatvaranje pokusati proizvoditi vodik.negdje sam upratio da se po najnovijim istrazivanjma od uglja moze praviti vodik ali ne zeleni nego smedji koji se moze koristiti u industriji/
Dejan118
Posts: 429
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Elektroprivreda bi mogla platiti veliki porez na transferne cijene. Koliko je poznato jos uvijek ne placaju taj porez a promet sa rudnicima za ugalj je milionski.
Post Reply