ZIF-ovi

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

mislim - investicioni fondovi, penzioni fondovi, banke, osiguranja...
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Onako gledajući, kao da bankama nije bilo stalo da berza bude uspješna. Jer ,npr raiffeisen i Hypo banka su bili suvlasnici berze a nisam primjetio da su imali volje da nešto promijene. Možda su nešto i radili a da nisam imao informaciju, možda nisu ništa, uglavnom imamo rezultat kakav imamo.
Slaba berza smanjuje šansu da firme traže kapital na berzi i prije će se okrenuti traženju kredita od banaka.

Možda od stranaca i ne treba očekivati da nešto urade u našoj zemlji jer valjda svako sebi da napravi uređenje, ali opet samo po sebi suvlasništvo u berzi bi trebalo donijeti i neku odgovornost.

Za nezavisne domaće investicione fondove i osiguranja ne bih komentarisao. Bio je onaj drug iz bivše Ilirike pa se udružio sa selimovićima.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:
montypython wrote:Svi su ti faktori i međusobno povezani. Strah od manipulacija i nedostatak bilo kakve regulacije i kontrole utiču na likvidnost čak kad je nešto drastično potcijenjeno. Plus da bi uopšte znao da je potcijenjeno treba znati kako se računa realna cijena. Nema kritične mase investitora sa znanjem. Evo u petak je neko prodao 1500 kom BIG po 1,86 uz pad od 9,71%. Pitanje je da li prodavac uopšte zna šta je NAV ili kako da uopšte procijeni vrijednost onoga što prodaje. Ili je ponovo u pitanju dirigovana cijena. Zašto bi se neko odlučio da proda 10 % niže od dotadašnje cijene koja ionako nije bila ni trećina od realne. Dok god nema na kupovnoj strani bar nekoliko naloga, u svakom trenutku, biće ovako, da jednog dana ide po 6,5 a drugog po 1,8 KM. Faktički tržišnu cijenu može "oblikovati" jedan čovjek sa par hiljada maraka, prema vlastitim potrebama.
Sa ovim prvim boldiranim se u potpunosti slažem. A ovo drugo i treće boldirano je u direktnoj vezi sa prvim.
Ako neko zna da kao dioničar fonda može samo gledati kako oni koji imaju kontrolu nad fondom rasprodaju BH Telekom po 14,5 KM ili niže, a istovremeno kupuju "perspektivni" Ozon (u narodu poznat kao "hava") po 150 KM onda ne vidim ništa čudno u odluci da se riješi fonda po bilo kojoj cijeni. Kada imaš telekom i kada mu pada vrijednost ti se možeš nadati bar dividendi i očekivati ponovni rast jer telekom pravi dobit i ima prihode, a kada imaš fond kojem pada cijena i koji gubi na vrijednosti iz dana u dan zbog silnih rasprodaja i mutnih rabota čemu se možeš nadati i šta možeš očekivati?
Pa o čemu govorim kad kažem strah? Međutim Ozon je u portfelju BiGa svega 2%. Evo odbij Ozon kao da ga nema kao da vrijedi nula. Ima još mnogo toga u portfelju 8,5 % portfelja je BH Telecom, toliko i Elektroprivreda, pa onda Bihaćka pivara 3%, Sar pivara 9,6 % pa SOSOR 7,4 %, Telecom srpske 4 %. Čak 11,3 % portfelja je Igman iz Konjica (ili obrnuto BIG ima udio 21% u Igmanu), pa druge firme namjenske industrije u velikom usponu, Bratstvo NTravnik kojeg BiG posjeduje 25%, razvilo samohodnu haubicu 155 mm koja je u testnoj fazi, narudžbe već stižu). Pa hoteli Ilidža i još masa firmi.... Neke firme su čak vrednovane sa nula, da li što su doo ne znam ali imovina im svakako nije nula. Kad se podvuče crta i podjeli sa brojem dionica meni ispada tačno 8 KM po dionici i to sa potcjenjenom vrijednošću manje više svih firmi. (evo nedavno Bonus prodadoše za po 6 KM za 3,7 miliona a u profelju im bio "fer" vrednovan sa 2,0 KM). Odbij Ozon kao da ga nema ostaje 7,8 po dionici. Realno vrednovano bilo bi to sigurno 10-12 Km po dionici. A tržišna cijena 1,9. Eto šta dobija kupac.Dobija pola države i to za bagatelu, za šestinu cijene. Jeste, pada cijena fondu ali u tom i jest kvaka, tržišna, ne pada realna vrijednost portfelja a pad cijena je predstava za narod njima i odgovara priča da je bezvrijedno bar dok se ne nakupuju. Što veliki kad između sebe kupuju veće pakete ne prodaju po 1,9? Tada ide po 6,5, pitam se zašto.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

A šta tek reći za ovu cijenu, ZIF Naprijed na berzi 1 KM, a BINGO prodaje za 15,18 KM, praonica se usijala, centrifuga 2000 obrtaja u minuti :lol: :lol:
http://www.biznisinfo.ba/bingo-prodaje- ... iliona-km/
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Bilo bi čudno da Bingo nije u ovom kolu. Samo što je bio dosta diskretniji od ostalih. Uglavnom Mujo je glavni kalamar dionicama. A svi ostali se pronalaze u nekim transakcijama.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

panzer wrote:Bilo bi čudno da Bingo nije u ovom kolu. Samo što je bio dosta diskretniji od ostalih. Uglavnom Mujo je glavni kalamar dionicama. A svi ostali se pronalaze u nekim transakcijama.
Moram priznati da sam bio iznenađen kada se Senad odlučio na ovaj korak, ali obzirom da on treba svima, siguran sam da će iz ovoga izaći za 50 % zarade i kao većinski vlasnik nekoliko firmi tipa Tuzla remont gdje ga interesiraju samo nekretnine u centru gradova.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Operacija muljanje se nastavlja. Neko je prodao par hiljada kom BIGa po 1,68 KM za 9,68 % niže od jučer, nakon -9,7% prije samo par dana. Ima li logike da neko trči da proda svoje dionice po toj cijeni iako su bile 30% više (2,18 KM prije desetak dana) i prodavale se stotine hiljada po toj cijeni? I da čak i ne pokušava prodati za 1-2 % niže, ako mu baš novac treba, nego odmah zviz -10%. Pa opet -10% ? Nema logike i niko me ne može ubijediti da ima.
A ovo za Naprijed i Bingo, nešto mi govori da ima veze sa zatvaranjem kruga u vezi Tuzlanske Pivare i smiješnih cijena po kojima je ona prodavana ove godine. Ja tebi ti meni, po smiješnim cijenama, dok se ne zamete trag, da se ne snađu istražitelji-kojih nema i regulator-koga nema u državi koje nema. Prodavao je mislim baš Naprijed ali i ostali fondovi tada nepoznatom skrbniku.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ove top dionice,od Ozona i Unioninvestplastike,do Naprijeda i BIG-a,zapravo su pandam mjenicama bez pokrića,sa kojima je svojevremeno počeo Fikret Avdić u Agrokomercu!Donekle ga već odavno plagiraju,čak i u okruženju,recimo Todorić u Agrokoru!
Ovdje su uspostavili paralelni platni sistem i potpuno van kontrole i van postoječeg platnog sistema,obavljaju funkcije banaka .Pitanje je samo gdje će se na kraju eskontovati ove virtualne mijenice sadržane u dionicama koje su predmet ovih transakcijaSigurne žrtve su već do sada,dioničari fondova.PDržava uopće na to ne obraća pažnju!Bojim se da su oni otišli već toliko daleko da se ne može više ni zaustaviti kolaps ne samo tržišta vrijednosnih papira,nego i platnog sistema!
U ovom slučaju Naprijeda,po svoj prilici neko ulazi u vlasništvo BIG-a.Čak se zna i ko je to!Ne bih dalje ovdje,sve će se na kraju samo kazati!
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

Uprkos svemu, ja još uvek mislim, da če biti berzna cena BIG-a i ZIF Naprijed uskoro puno veča od 1,68 KM odnosno 1,14 KM.
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

BIG uvijek može na 2,5 KM a to je rast od 50%
Post Reply