Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Koji je najlakši način da čovjek stekne veliki kapital i obezbjedi se do kraja života, ako ne zna ništa raditi, glup je i neobrazovan. Trgovina oružjem? Prodaja droge? Pljačka banke? Nope, rizično, opasno a treba i nešto mozga.
Think again.
http://bljesak.info/web/article.aspx?a= ... aa1c12c7ae
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

panzer wrote:
Nakon produženog vikenda, redovna trgovina na Sarajevskoj berzi nastavljena je prometom vrijednim 2,387 miliona KM.
U okviru tri posebne aukcije prodano je 32.455 dionica emitenta PTG d.d. Goražde (Pobjeda Sport Goražde), što je 49% učešća u kapitalu emitenta, odnosno ukupnog broja dionica.
Možda je kupio taj Umarex kojeg su spominjali mjesecima a prodali su KM trade iz Visokog (udio kupio u februaru) i dva najveća dioničara po jedan dio svog udjela.
http://www.mp.bpkg.gov.ba/aktuelnosti/9 ... jeda-sport

http://www.umarex.de/

Neće Umarex, ima ko hoće.

FABRIKA ZA PROIZVODNJU MUNICIJE ULJANOVSK ODD ULJANOVSK, RUS 49,00
KOLIĆ KADRIJA ILIDŽA, BIH 27,22
TAFRO HASAN GORAŽDE, BIH 20,88
KLAPUH MIRSAD GORAŽDE, BIH 2,08
HODŽIĆ ESAD GORAŽDE, BIH 0,38
BSO d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0,19
Osmanspahić Aziz USTIKOLINA, BIH 0,14
AA KAPITAL BROKERS d.d. Bihać BIHAĆ, BIH 0,08
BAŠIĆ REDŽO GORAŽDE, BIH 0,03
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Komentari

Post by one »

Tržište kapitala u načelu je negostoljubljivo za aktivnosti pranja novca. Ipak, vrijednosni papiri se uglavnom koriste u drugoj fazi pranja novca, navodi Matej Živković, koji je bio jedan od izlagača na seminaru o sprečavanju pranja novca nedavno održanog u organizaciji konsultantske kuće Revicon.

Naime, na tržištu kapitala dnevno se dogodi po nekoliko tisuća transakcija i vrijednosni papir može promijeniti tijekom jednog dana i preko 1000 vlasnika te zato može poslužiti kao dobar servis u drugoj i trećoj fazi pranja novca.

Tržište kapitala je tkaođer, jedno od rijetkih koje pruža dvije mogućnosti-da se prijevarama stekne novac i da se on učini legalnim. Živković navodi da tipične aktivnosti pranja novca na tržištu kapitala podrazumijevaju serije transakcija koje ne odgovaraju profilu investitora niti su koncipirane na način da osiguravaju dodatnu dobit, iako je to glavni cilj ulaganja.

Podsjeća da je temeljni smisao ulaganja u tržište kapitala povrat na ulaganja, a temeljni smisao aktivnosti pranja novca -njegova legalizacija. U tom kontekstu i nadzorni organi vide indikaciju na eventualnu zlouporabu tržišta kapitala.

''Ako je ulaganje takvo da ne odražava prinos investitoru to onda regulatorima predstavlja mogući indikator za moguće kazneno djelo. A ovlašteni profesionalni posrednik (OPP) je prva točka koja bi trebala detektirati sumnjivu aktivnost. Zašto se oni koriste za pranje novca? Pa zato što su oni inicijalna točka ulaska na tržište investitora. OPP mogu funkcionirati i kao kvazi depozitne institucije gdje se donese gotovina koja se polaže u OPP-u radi potencijalnog trgovanja, a u suštini se ta količna novca polaže kao bi ušla u sustav i legalizirala se", navodi Živković.

U sprečavanju ovih aktivnosti, navodi, identifikacija i verifikacija podataka o klijentu i njegovim transakcijama, odnosno due dilligence klijenta, je od presudne važnosti.
hrkljus
Posts: 89
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Komentari

Post by hrkljus »

Po prvi put planiram da prodam neke dionice. Broker mi trazi broj racuna kod rvp-a. Posaljem im skeniran izvod iz RVP-a i kazu mi da nemam racun kod RVP-a.
Meni to nema logike ako sam dobio izvod o stanju na racunu onda je logicno da imam racun. Jeli moguce da mogu dobiti izvod od RVP-a ukoliko nemam racun na kojim se evidentiraju dionice.

Mislim da nakon kupovine nisu prebacili dionice u RVP vec su ih ostavili na svom racunu i meni rekli nebulozu da nemam racun kod RVP-a.
Kakve su prednosti ako dionice stoje kod u RVP -u u odnosu na to kada stoje na brokerskom racunu.

Takodje imam neke obveznice, hoce li mi se obracunati kamata u slucaju da obeznice stoje na brokerskom racunu?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

To znači da si mjenjao brokera, a onaj preko koga si kupio nije prenio na RVP.
Svejedno ti je gdje su obveznice, naravno da imaš kamatu.
hrkljus
Posts: 89
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Komentari

Post by hrkljus »

Nisam mijenjao brokera, znaci da poslije kupovine broker nije prenio dionice na RVP i meni izmislja neke price.
U svakom slucaju znaci svejedno je gdje su dionice.
Imaju li brokeri obavezu da prebacuju dionice kod RVP nakon kupovine ili je to individualna odluka brokera?
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari

Post by brzi »

hrkljus wrote:Nisam mijenjao brokera, znaci da poslije kupovine broker nije prenio dionice na RVP i meni izmislja neke price.
U svakom slucaju znaci svejedno je gdje su dionice.
Imaju li brokeri obavezu da prebacuju dionice kod RVP nakon kupovine ili je to individualna odluka brokera?
Prenos dionica sa računa brokera na RVP se prenosi na osnovu tvog pismenog zahtjeva.
hrkljus
Posts: 89
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Komentari

Post by hrkljus »

Hvala za info
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Safudin Čengić, predsjednik udruženja poslodavaca FBIH. Intervju iz jučerašnjeg Oslobođenja. Da se pola od ovog o čemu govori ovaj čovjek primjeni kod nas, sve bi bilo mnogo, mnogo drugačije. Ne znam ga uopšte ali ne bih imao ništa protiv da neko ovakav bude predsjednik Vlade, samo na osnovu stavova ovdje iznesenih.
Izvinjavam se zbog pomalo rogobatnog attachmenta.
Attachments
IMG_7466.jpg 2.jpg
IMG_7466.jpg 2.jpg (254.48 KiB) Viewed 4492 times
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

U pravu je u svemu osim u onom dijelu u odgađanju plaćanja PDVa dok se faktura ne naplati. Pošto mi poznati kao vrlo "pošteni ljudi" onda je svaki minimalni prostor koji je nedovoljno definisan i ograničen zakonom izuzetno povoljan za prevare i manipulacije, takav propis bi doveo do haosa odnosno potpunog izbjegavanja plaćanja PDVa.
Radi našeg mentaliteta nisu dozvolili ni dvije stope PDVa nego smo i dalje na jednoj.

Što se tiče ovih dugovanja državnih firmi, to je istina a pogotovo kod građevinaca. Oni najteže naplaćuju. Ali ni elektroprivreda nije izuzetak. Prije par mjeseci čujem objašnjenje jedne gospođe iz Elektroprivrede BIH kako oni ne mogu platiti svoj dug jer trenutno nemaju para. Mislim da je bio februar. Jeste da je to par dana ali kako se njima desi da ne mogu podmiriti redovne obaveze čije su rokove plaćanja sami definisali.

I dalje mislim da je opterećenje privredi preveliko na uštrb socijalnih kategorija i da bi trebalo podignuti stopu PDVa a smanjiti namete privredi.
Post Reply