Bosnalijek

panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Investitor wrote: a evo i zašto: 1.)Oni su svjesno fingirali kvartalne gubitke da bi raja prodavala budzašto, 2.) Pustili su lažnjak da je Bosnalijek trenutno u gubicima 25 miliona (preko ljudi koji lafo imaju informacije iznutra), 3.)Nisu adekvatno reagovali na ovo neprijateljsko preuzimanje (ukoliko izuzmemo ono šturo saopštenje o IFC-u).
Ukoliko ovo što pretpostavljam nije tačno onda postoji mogućnost da sada Arsla hoće vjerovatno da proda svoje dionice po što većoj cijeni jer ide u penziju pa plasira informacije o čudu Bosnalijeka i kvartalnoj neto dobiti od 8,6 mil. Daj Bože da nisam u pravu oko ovog preuzimanja, ali vidjet čemo uskoro

Po svemu sudeći, to nije urađeno planirano iako je sve poklopilo da tako izgleda. Koliko ja imam informaciju još na početku godine su odlučili da promijene tehniku distribucije u ruskim republikama i da umjesto jednog ovlaštenog distributera naprave diverzifikaciju. Taj jedan je bio Protek i on im je napravio neke probleme uz pomoć pominjanog Uzunovića. Tokom tih mjeseci nije bilo isporuka i kada su riješili problem onda je krenulo sa većim isporukama. U međuvremenu firma je imala standardne fiksne troškove(a vjerovatno i proizvodne jer je proizvodnja radila) i radi toga je bio minus do polugodišta a nakon toga se situacija ustabilila odnosno poboljšala jer je promjena distribucije dala rezultate.

Navodno, i dalje ne znaju ko je kupac ovog velikog paketa i misle da je u pitanju investiciona odluka nekog fonda odnosno Hadena. Po meni, da je Haden tek tako mislio kupiti udio, onda bi samo kupio od IFC-a jednom transakcijom a ne bi se pojavio posrednik( ako je Hrkač,ili Blekić) koji je prvo uz pomoć Herbos fonda kupio od IFC-a udio a kasnije sa znatno većom količinom dionica od ostalih dioničara sve zajedno prodao Hadenu. Tako da ja mislim da je neko iz naše regije i pretpostavio sam da je Moralić(i dalje se ne zna) a u Bosnalijeku prihvataju i tu opciju.
one
Posts: 1731
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

da li postoji mogucnost da iza hadena stoje ove kompanije:
chemogroup.com i bago.com
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Bosnalijek

Post by Mentalist »

Ništa nije slučajno loši pa dobri rezultati,Hrkač je odradio posao za Arslu,on neće dalje kupovat,i po meni vrijme je za možda izlazak,dok je na tržištu još smješno jeftinih dionica,Fds opasno ključa,Raffi fond ga akumulira,kao i Sosor,te pomalo Jepsr i Htkm.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Dobronamjerne posjetioce portala upozoravam:Kompletan gornji tekst nema uporiste ni u jednom dostupnom podatku.
Informacije drumom a neki ovdje sumom.Kakav Arsla ,kakav izlazak?Ako ovo pisanje nije naruceno onda je jednostavno neodgovorno nagadjanje .
Petnaest procenata ne znaci bas nista bez onih vladinih dvadeset!To sigurno znaju oni koji su ulozili petnaestak miliona .
Dakle,cekamo produzetke!
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

Izgleda, da je nekome ovdje cilj, da sva događanja u vezi Bosnalijeka gleda pesimističko i stvara atmosferu "prodaj" dok možeš. Sada kad se zatvaraju Arslini "bypass-i" i ima neko pozitivno viđenje situacije odmah se počinje raznim pričama oko Arsle & Co. Njihov cilj je jasan...a mi kako kaže "Odbrana poste" trebamo ČEKATI PODUZETKE. Tisti koji želi Bosnalijek neka i plate.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ne mogu a da se ne složom s Odbranom pošte.
Mentalist nam prije par dana kaže:
Mentalist wrote:Biće još svega na Sase,Moralić ili netko drugi tko god je,neće stati na cca 15 posto,jer to je sitna lova za takve igrače,a po popisu prvih deset u kupovinu su se uključili i Nlb I Raffi skrbnički,zanimljivo je da usporedo ide i velik promet na Fds,cca 1 posto u dva dna,a Rafii skrbnički akumulira.Pa po uvjetima novog stand by aranžmana i MMF izričito traži privatizaciju firmi sa manjim državnim udjelom.
Da bi sad bilo
Mentalist wrote:Ništa nije slučajno loši pa dobri rezultati,Hrkač je odradio posao za Arslu,on neće dalje kupovat,i po meni vrijme je za možda izlazak,dok je na tržištu još smješno jeftinih dionica,Fds opasno ključa,Raffi fond ga akumulira,kao i Sosor,te pomalo Jepsr i Htkm.
Nema nikakvih indikacija da je odradio Hrkač za Arslu u stvari sve govori da je suprotno, mada sad po meni ni to nije toliko bitno. Stvari sad stoje puno bolje nego prije svega nekoliko dana, čak i da Arsla nekim čudom ostane, siguran sam da bi se poslovalo puno bolje i dijelila dividenda.
Dalje ako se već kaze :Moralić ili netko drugi tko god je,neće stati na cca 15 posto na osnovu čega sad: po meni vrijeme je za možda izlazak
Vrijeme za izlazak? Sad kad je objavljena kvartalna dobit od 8,6 miliona, kad stari menadžment odlazi, kad je na vidiku sređivanje stanja, kad je prodaja državnog dijela pitanje mjeseci (a sama vijest o tome uvijek dovodi do rasta cijene).
Dakle stvarno mislim da je neodgovorno ovako se nabacivati polu i dezinformacijama. Čas je Moralić, pa je 3 dana poslije "sigurno" Arsla, čas kupac neće stati na 15 % tj sve ide super, pa 3 dana kasnije "vrijeme je za izlaz" itd
Pretpostavljam da mentalist ima FDS pa ga malo "pumpa", ali stvarno nije korektno da u skoro svakom postu na topicui Bosnalijek završi da FDS raste, ključa itd da bi sad nagovarao ljude da iziđu iz BSNL koji je tek počeo rasti i pređu u FDS koji je narastao, ne znam, valjda 100%. Jest povoljna je i JPESR i SOSOR (da ne pominjem BHTelecom) ali za FDS baš i ne znam, mnogo je narastao a nije bilo još nikakve korekcije. Možda se varam ali puno mi je vjerovatniji rast kvalitetnih dionica koje još nisu ni mrdnule (npr JPESR ili BHTSR) nego kvalitenih dionica koje su već odradile npr 100% rasta u nekoliko dana. Ne kažem pri tom da FDS neće i ne može još rasti nego da je dugoročno realniji VELIKI rast nekih drugih nego VELIKI rast FDS.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Raifeisen skrbnički rasprodaje, smanjenje 0,05 % u odnosu na petak
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

i NLB skrbnik smanjuje, ali zato HADEN ima preko 15%. Vjerovatno je to prebacivanje.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Bosnalijek

Post by Mentalist »

Možda se nisam u zadnjem postu najbolje izrazio,cilj mi je bio ukazati na nelogičnosti koje su se dešavale sa poslovnim izvješćem,da li je Moralić ili neko drugi u igri ili Arsla je odradio posao sa Hrkačem,to ne zna mnogo ljudi,ali vrijeme će pokazati,by the way,kupac ili kupci za sada ne pokazuju puno volje za dizanjem ljestvice na kupnji,a inače posjedujem i Bsnl i Fds tako da bi volio oba da rastu..
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovaj se članak mogao i ljepše napisati. Ovo je sve nabacano:

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... h-drustava
Post Reply