Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja isto mislim da se vrlo loše upravlja. I da bi neko trebao odgovarati za ovoliki pad proizvodnje u rudnicima. Ali isto tako mislim da je dionica ekstremno potcijenjena. Kako to? Pa jednostavno svo to loše upravljanje i nerazumni potezi su već davno prepoznati i ugrađeni u cijenu. Međutim oni ne moraju biti vječni. Plus je sve čaršija i dodatno predimenzionirala pa se neki dugovi rudnika pripisuju EP, drugi ih opet udvostručavaju ili množe sa 3. Još su kao šlag došle ove forsirane prodaje fondova što je zbilo cijenu na nivo firme u stečaju. Da ne pominjem otpise I sakrivanje dobiti. Sve su to međutim kratkotrajni efekti koji se mogu promijeniti za jednu godinu. Vrlo lako se može desiti da je ovo zadnja godina sa niskom dobiti i zadnja sa forsiranom prodajom od strane fondova. A ništa od toga nije ugrađeno u cijenu jer većina investitora to i ne zna, ili kao obično gleda unazad umjesto unaprijed.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Cijena struje na dnevnoj trgovini polako raste.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Predugo smo u ovome da se nismo nagledali "crnih pogleda".
Meni je nakon FDS i one kampanje sve bilo jasno. Pojavili se, kritikovali cijelo vrijeme dok je cijena dionica bila ispod 50 KM. I nakon toga nestali, nikad više nisu imali potrebu da nekom daju savjet da riješi dionica.

Što se tiče HUPX ali i EEX izgleda da su pogledi već usmjereni na sljedeću zimu.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

128 E/MWh prosječna dnevna na HUPXu za sutra, a još je petak u pitanju koji je i inače nešto "mekši" zbog vikenda. Prošli petak bilo 86 prije toga 79. I nije samo na HUPX nego po cijeloj Evropi gde je padalo ima pola godina bez prekida sad je prelomilo i raste već desetak dana. Možda jer dolazi sezona klima uređaja, ovo do sada je bilo ni grijanje ni hlađenje. I nije samo struja, krivulja za gas ima isti oblik. Sad samo da vidimo hoće li se trend nastaviti.
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

u odredjenim vrstama uglja ce se moci skladistiti vodik cime je rijesen najveci problem za koristenje vodika kao cistog goriva u buducnosti
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Key »

Evo kako rade profesionalci. Dio transkripta sa Earnings Call-a austrijske elektroprivrede Verbund:

Let me now give you our updated guidance for '23 based on an average hydro, wind and PV generation in the next 3 quarters. We expect the reported and adjusted EBITDA between approximately EUR 3.7 billion to EUR 4.3 billion, and we reported group results between approximately EUR 2 billion and EUR 2.4 billion for '23. The payout ratio will be between 45% and 55%.Now let me move into more detail. Let me start with the hedging volumes and hedging prices, which are, as you know, highly relevant for our results. A EUR 1 plus or minus in the achieved price has a sensitivity of approximately EUR 25 million in our EBITDA line. As of the 31st of March '23,we reached an average achieved contract price for hydro generation of EUR 188.2 for '23, and we have sold approximately 77%. For '24, we have sold 39% of our own generation volumes at a price of EUR 156. And for '25, we have sold 33% at a price of EUR 141. So on a mark-to-market basis with prices as of the 27th of April, the average achieved contract price for '23 is at EUR 174, for '24 at EUR 155, and for '25 at EUR 134.

Prihodi 2021 godine 4,8 milijardi, a 2022. godine 10,36 milijard EUR. Dobit sa 873 miliona EUR u 2021. godini rast na 1,72 milijarde. Bukvalno se sve poduplali, a ovi svi na Balkanu se raspadaju.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Šta je sa francuskom elektroprivredom, u kakvoj je ona situaciji?
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Key »

Država je otkupila udio od malih akcionara i delistiraju se sa berze tako da nisu više interesantni jer ne možeš imati udio u toj firmi. Kod njih je bio raspad sistema, pojela korozija neke reaktore pa su ih pogasili :D Garant je partija imala neka svoje ljude u upravi
https://www.reuters.com/business/energy ... 022-07-08/

Remont vows to put EDF back on track after it slumped to a record net loss of 18 billion euros in 2022, and saw net debt rise to 64.5 billion euros.

Kao da su kod nas bili na edukaciji :lol:
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

A šta je bilo sa Uniperom u Njemačkoj?

A evo neću ni pitati po kojem BV/P je Francuska otkupila sve udjele u EDF.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Key »

Uniper je preživio. Njemačka je kupila onu firmu Fortum što je bila većinski vlasnik i upumpala 8 milijardi EUR. Sada kontrolišu 98% firme. Neke procjene su bile da bi trebali investirati još 25 milijardi EUR kroz dokapitalizaciju. Prije neki dan je izašla vijest da su Rusi nacionalizovali imovinu Unipera u Rusiji. Taman kada su se krenuli oporavljati pojavi se sada ovo https://qz.com/russias-seizure-of-two-f ... 1850376870

Imam Reuters terminal pa ću naći P/B po kome su istisnuli manjinske akcionare iz EDF-a. Tamo imaju sve informacije :D
Post Reply