Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Vjerovatno ima i takvih ali je problem što se na konkursu traži "iskustvo na rukovodećim pozicijama", a obično su rukovodeće pozicije rezervisane za ljude sa stranačkim knjižicama.

Druga stvar je samo vođenje firme. Ako ekspert kaže npr, : u segmentu građanstva poslujemo u minusu onda moramo podići prodajnu cijenu. A onda se pojavi fadil ili nikšić i kaže da to ne može jer će izgubiti birače. Ako ekspert kaže ja otpuštam 400 ljudi iz administracije rudnika ili čak, zatvaram tri ili 4 rudnika a nema podršku vlade entiteta onda se ništa neće postići.

Sa vrha mora ići koordinacija. I za cijenu struje, i za rudnike, i za dividendu.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Naravno sa vrha, mora biti isti kurs i direktora i ministra i Nikšića. I da se zabrani fraza da je vrhunski cilj da se potrošači "uredno snabdjevaju strujom" što vole reći. To nije nikakav cilj niti dostignuće, to se podrazumjeva i to smo imali i kad je zemlja bila razrušena nakon 2 svjetskog rata, sramota je to i pominjati u 21. vijeku. A za ovo da koordinacija planova i poslovanja mora ići s vrha, ja se samo bojim da ni Nikšić nije vrh (niti je Novalić) nego da je vrh van BiH. Što bi značilo da je najvažniji cilj imati suverenost na svojoj teritoriji tj odlučivati sam o svojoj sudbini a ne da je neko drugi kroji, Ni EZ ni EU, ni strani ambasadori ovdje, ni Kopači ni RESETi, bilo bajkama o obnovljivim, "klimatskim promjenama" i zelenoj tranziciji bilo čim drugim. Glavnu riječ bi trebalo da vodi čista struka, energetičari, ekonomisti, inžinjeri ali ne oni plaćeni izvana da šire izvjesne narative i pomodne trendove.
Po meni glavni cilj EP BIH treba biti da postane motor razvoja čitave države. A može. Pitanje je samo da li se hoće. Ili je neko naredio da se povuče ručna. Što ćemo brzo vidjeti.
Sitna buranija
Posts: 2297
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Sve bolje od boljeg. Ove ako preživimo, sve ćemo preživjeti...
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je bivša vlada znala i odobrila.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne želim da politiziram ali čisto ekonomski, meni se čini da nam ni Dodik ne može nanijeti više štete nego što možemo mi sami. Je li nam Dodik blokirao blok 7? Nije. Je li nam on branio da napravimo HE Vranduk i druge kapacitete? Ne. Je li on učinio da EP prodaje struju ispod proizvodne cijene. Ne. Je li nam on postavlja Grabovicu, Andeliju I slične koji iz najjače firme u državi godinama jedva izvuku i pozitivnu nulu a kad je više sakriju? Nope. Ne ulazim ovdje uopšte u nacionalnu i ideološku priču jer nije mjesto a i besplodno je, ali za sve loše sami smo krivi.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

hajde napravimo malu retrospektivu kad smo već kod politike.

Iz ugla dioničara, dok je SBIH imala uticaj na EPBIH bilo je najboljih rezultata. Ona inicijativa ministra energetike iz 2006. je digla cijenu dionica u nezapamćene visine. Jerlagić je imao najbolji zvanični rezultat koji se nije ponovio između 1996. i 2022. Tada su krenuli i sa isplatama dividendi.
I jedna stvar koja je isto tako bitna, tada je uvedeno i korporativno upravljanje i objavljivanje svih bitnijih dokumenata čime je EPBIH postala najtransparentnija u regiji. U tom vremenu je angažovan i A.T Kearney da napravi proces restrukturiranja.

Nakon toga gledali smo što smo gledali.... Može neko u gorenavedenim dešavanjima spomenuti hiljadu : a ovo, a ono...; ja znam da od 2012. nije bila ni jedna značajnija promjena koja bi se mogla pohvaliti.

Tako da je teoretski najbolje bilo da je SBiH opet preuzela resor. Jer jedini su proteklih mjeseci tvrdili i otvoreno promovisali da je EPBIH najvažnija firma i da se vlastita energetska nezavisnost mora imati.
Za razliku od fadila koji nikad nije riječi rekao za energetiku, jeste jednom otišao u rudnik za ramazan mjesec. A ovi sdp-ovci isto tako ne znaju trebaju li poći ili doći.
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

ako je moguce podijelit jpesr na proizvodne pogone.hidroelektrane i obnovljivi izvori za izvoz i privredu bez otiska co2 a termo za gradjanstvo
Markodj
Posts: 159
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Markodj »

panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zanimljivo. Prije par dana 550 MW sve elektrane, sad je na 770 MW. Ako radi TE Stanari sa bar 200-250 MW, ako radi Ugljevik sa 180 MW(možda ne radi) i sad Gacko sa 180-200 MW šta onda prestali proizvode.
Post Reply