ZIF-ovi

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Čudno, u maju im je (BIG) prosječna neto vrijednost imovine bila cca 85 miliona ili 8,02 po dionici. U junu najednom cca 77 m ili 7,22 po dionici. Iz prethodnih izvještaja se vidi da se ova vrijednost vrlo sporo mijenja (zbog veličine i širine portfelja), npr prije godinu dana je bila cca 86 m ili 8,1 po dionici. Još tada je sve u portfelju bilo na dnu tako da ne vidim šta se to moglo desiti između maja i juna da portfelj padne 8 miliona???
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

mi group. kupis apartman pa nakon godinu dvije vrijedi puno manje. Pa ti se" svidi" pa onda još par miliona uvališ u ozon po 10 puta većoj cijeni od nominalne. Pa sutra i ozon otpišeš.

Red.br. Naziv -------Nabavna vrijednost Ispravka vrijednosti Fer vrijednost
2. Apartman 2 - Babanovac bb Vlašić 317.063,59 71.039,59 246.024,00
3. Apartman 3 - Babanovac bb Vlašić 317.063,59 71.039,59 246.024,00
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

Vispak smanjuje svoje ucesce za dodatnih 5% u BIG-u
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

počela je trgovina prvim otvorenim fondom u RS
https://www.blberza.com/Pages/issuerann ... e=optp-u-a

uskoro će slijediti barem još 2
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

... to su otvoreni fondovi nastali preoblikovanjem ZIFova
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Sarajevo je odlučilo da nema otvaranja dok ne ispijuču vrijednost.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

na žalost izgleda tako...
ali istina je također, da niko ništa nije pokrenuo, da se to promjeni, mislim sa strane civilnog društva odnosno malih dioničara.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Bez pretenzija da branim male dioničare,ipak moram reći da to i nije baš tačno da niko ništa nije poduzimao!
Na početku mandata ove garnirure uhljebaša u ime UG Dividenda poslato je pismo predsjedniku i podpredsjednicima FBiH u kojem im je ukazano na neke probleme na tržištu vrijednosnih papira i kojem su zamoljeni da ,između ostalog,konačno imenuju članove KOMVP i od Ustavnog suda FBiH zatraže ocjenu ustavnosti nekih odluka Parlamenta FBiH !
O svakodnevnom kriminalu na tržištu vrijednosnih papira,sa posebnim naglaskom na pljačku dioničara Investicijskih fondova,razgovarao sam sa visomo pozicioniranim članovima stranaka koje se smatraju opozicijom,DF,Naša stranka,SBB.Jedan od njih ,dao mi je mail da mu pošaljem Zakon o preoblikovanju Zatvorenih investicijskih fondova RS,ali se ušutio kada je vidio ko je famelijarno povezan sa ovim pljačkašima fondova.Drugi,tada predsjednik stranke i najveći buntovnik bar u dva parlamenta,pokazao je apsulutno nepoznavanje Tržišta vrijednosnih papira.Treći je ,kao disciplinirani sljedbenik svoga vođe,rekao da će prenijeti taj problem .Četvrti,od kojeg sam najviše očekivao,pokazao je da zna o čemu pričam i da će se upustiti u rješavanje tog bezakonja,ukoliko bude u prilici!Elem,do danas,niko nije ništa poduzeo!Posebno na pljačku Zatvorenih investicijskih fondova,ukazao sam i nekim predstavnicima onih koji bi trebalo da na to reagirju.
Sve to samo pokazuje koliko je razgranata ova pljačkaška hobotnica,čiji kraci su vrlo često i na ovom forumu!Večina tih ljudi su zapravo samo tamo zbog dobre plače i nastoje je zadržati!I sve po sistemu,NE TALASAJ!I naravno,nadaju se da će ,jednoga dana i oni,možda biti u prilici da šta jame!Ne zanima ih ni ,sigurno više od sto hiljada dioničara koji su predmet pljačke,a koji su i potencijalni glasači!
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Djelimično se slažem da su mali dioničari pasivni jer ako se ne za svoje vlasništvo ne potrudiš niko drugi neće. Razmišljali smo kako da to pokrenemo ali nije jednostavna opcija.

Malih dioničara fondova ima na desetine hiljada a npr ja imam oko stotinjak dionica nekog fonda, samo zato što mi je ostalo od ranije i što se ne isplati prodati i moj interes tu nije veliki. Isto tako većina od tog velikog broja dioničara ima mali interes u odnosu na obiman posao kojeg bi se morali prihvatiti ako bi neko od njih pokrenuo inicijativu udruživanja dioničara.

S druge strane imamo firme koje su uložile milione KM u fondove i godinama su se ponašale pasivno. Neke su izlaze neke su ostajale u vlasništvu i gledale šta rade ovi što imaju najviše 25 % vlasništva. Nemaju nikakvu korist od suvlasništva niti su kad pokušali nešto uraditi kako bi popravili šansu da od svog udjela imaju koristi. Nije isto kad u državne institucije dođu vlasnici firmi i kad mali dioničar dođe da bi nešto tražio.
Veliki mogu biti inicijatori a mali bi trebali imati ozbiljnost da se uvijek odazovu kada treba dati saglasnost ili punomoć. Drugačije bi teško išlo.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

mendo wrote:na žalost izgleda tako...
ali istina je također, da niko ništa nije pokrenuo, da se to promjeni, mislim sa strane civilnog društva odnosno malih dioničara.
nisam mislio dioničare sa par 100km u fondovima, malo veće dioničare; bolja definicija - manjinske dioničare
Post Reply