Vijesti iz ekonomije/privrede

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Sitna buranija wrote:Moguće da su se novinarčići zajebali za jednu nulu, mada mi i 10 mio KM izgleda puno za ono na Otoci.
Tako i ja mislim, pa Amko čitav ne vrijedi ni pola od toga. I koliko ja znam za Merkur to je već kupljeno i treba da se otvori uskoro.
ekonomista01
Posts: 6
Joined: 06 Oct 2014, 17:31

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ekonomista01 »

http://abcportal.info/clanak/njemacki-t ... rziste-bih / Da li netko ima informaciju vezanu za dolazak LIDL-a u Bosnu jer mi je jako cudno kupovanje nekretnina od strane BInga(btw koji su posteno govoreci najvece cicije u bos. privredi) po visokim cijenama u Sarajevu i Hercegovini? Meni iskreno sve ovo lici da ce Bingo se svoje novce uvrstavati u nekretnine(cak je i dio poticaja okrenuo) i tako poklopiti lokacije za izdavanje. Takoder lici mi sve ovo da ce polako bjezati iz posla trgovine jer protiv Schwarz grupe ne mozes tako lako - unistili su velikog Todorica.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Dajte ljudi, do kad se treba paliti na ovakve vijesti.
Bingo svakako sve nekretnine ima u svom vlasništvu i normalno je da će nastaviti dalje kupovati. Lidl godinama ima zakupljenu domenu i to ne govori ništa.
A i da dođu, hoće li biti šta drugačije nego što je bilo do sada, neće jer je i do sada bilo izbora u merkatoru i konzumu. Slaba korist domaćoj ekonomiji.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

u regiji kod većine subjekata vlada obsjednutost vlasništvom nekretnina, a većina velikih svjetskih trgovačkih pa i drugih poslovnih grupacija oupšte nije vlasnik poslovnih objekata koje koristi, nego jih samo iznajmljuje, jer se se pravi/bolji prinos na kapital pravi dobrim upravljanjem osnovne djelatnosti a ne ulaganjem u zidine
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ali juznoafrikanci daju lijepe cifre za nekretnine sto znaci da vrijede. A dobri objekti na dobrim mjestima neće ostati prazni još dobar niz godina.
Tržni lanac kao Bingo ne može čekati da mu neko izgradi objekat nego mora sam praviti tamo gdje planira da pravi tako da čak i da hoće da iznajmljuje prostor nema mogućnosti. A na stranu što nema obaveze da rješava tehničke probleme sa vlasnikom objekta i da svake godine pregovara o uslovima iznamjljivanja.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Bingu se osladilo izdavanje prostora, sve će više ići na to, a manje na isključivo hipermarkete, koji će biti u središtima gradova i manje kvadrature.
kruži priča da za Tuzla City Ceneter, gdje ima 26.000 m2 prodajnog prostora, namjeravao da izdaje Zari i ostalim brendovima po 7-8 KM po kvadratu, samo da bi se svijet vrtio i kupovao u njegovom HM. Onda je navodno naletio na neku agenciju iz Beograda, koju je angažovao za odnose sa zakupcima, te da se kirija kreće do 60 K po kvadratu :!: :!:
Samo od kirije za 5 godina isplatiće cijelu investiciju.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Za Lidl: Sve je moguće međutim, koliko ja znam Lidlovi objekti su strogo unificirani i izgledaju potpuno isto gdje god bili, i vani i unutra. Obično su u predgrađima gradova zbog niskih troškova po kvadratu. Zbog ove ekstremne unificiranosti izgleda mi praktično nemoguće da oni otkupe od nekoga postojeće objekte, jedino da kupe zemlju. Postojeći objekti su za Lidl beskorisni. Sumnjam da bi neko ko ima hiljade takvih objekata mijenjao ustaljenu praksu baš na mizernom tržištu kao što je BiH. A nije da ne bih volio da dođu. Jer kvalitet robe Binga i Konzuma, sad kad nema Merkatora i Interexa je katastrofa.
Za Bingo: Sumnjam da su svi ovi objekti tako isplativi a isto i preuzimanja. Ima takvih praznih i polupraznih objekata more po BiH. A moraju se plaćati i kamate na kredite, za gradnju i preuzimanja plus je šansa da izdaš čitav prostor mala, namnožilo se i tih Zara i Mara previše za zemlju ovakve niske kupovne moći. Odakle pare za ovolika širenja i preuzimanja maltene na sedmičnom nivou. Ne vidim kako je moguće da postojeći objekti generišu toliku likvidnost i dobit da se mogu kupovati novi objekti bukvalno na sedmičnom nivou. Trebaju godine za to. Zato ne vjerujem ni u bajke o nekoj ekstremnoj sposobnosti onih koji ovim upravljaju. Mislim da je odgovor mnogo prozaičniji.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sačekaćemo finansijski izvještaj pa ćemo vidjeti odakle pare. Nije mala stvar zaraditi 50-60 miliona KM godišnje.
Sitna buranija
Posts: 2306
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Bingo je 2015. godine imao 806 mio KM prihoda i 56 mio KM dobiti. U 2016. je još i rast imao. Oni pare zarađuju na "finansiranju" dobavljača kroz velike rabate koje dobijaju. Sumnjam da je Džambić dao velike pare i za Altu i za Merkur. Pa njegova čitava filozofija je kupovina na rasprodaji za male pare :) Koliko je Bingo moćan u ovim našim BH okolnostima pokazuje i činjenica da kada mu trebaju pare dovoljno je da zamrzne plaćanja 4-5 dana, i na računu mu se skupi cca 10 mio KM. Ni Lidl ne može ići značajno nižom cijenom od Binga. Ali mislim i da Lidl ima sve objekte u svom vlasništvu, a oni su uglavnom montažni kao i većina Bingovih...
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

800 m prihoda 56 dobit da, ali odakle kapital da se to ostvari u prethodnim godinama 2014 2013 itd. Nisu tu samo građevinski objekti, nego dozvole, saglasnosti rente, roba itd. Ako je od kredita stiskale bi ogromne kamate, na bi moglo biti tolike dobiti ako si konstantno u investicijama iz tekućeg poslovanja a povrat ne može biti toliki u trgovini. Ako nije bilo kredita onda je bila neograničena hrpa para odnekud. I KONZUM koji je mnogo duže na trežištu i nije bio izložen tolikim investicijama i akvizicijama iz tekućeg poslovanja i imao je mnogo duže vremena da se konsoliduje, zateturao je pod pritiskom a ima isto tako mogućnost da pritiska cijene dobavljača i opet rekoh, posrće. A Todorić nije od jučer niti stoji da nema veza u politici.
Što se tiče mita o niskim cijenama u Bingu, ne znam je li to neko egzaktno provjeravao i upoređivao POTPUNO ISTE PROIZVODE. Ono što sam ja kao potrošač primjetio je ovo; snižen je kvalitet robe u prosjeku te ona NAIZGLED ima nižu cijenu. Npr u bivšem Interexovom marketu bio je veliki raf sa maslinovim uljem. Bilo je sigurno 6-7 vrsta ekstradjevičanskog ulja (Italija, Španija, Hrvatska) i nekoliko vrsta djevičanskog, te onda obično. Nakon što je Interex preuzeo Bingo, nakon mjesec-dva počele su nestajati one najkvalitetnije vrste ekstradjevičanskog (hladno cjeđenje) i zamjenjivati ih djevičansko pa onda obično maslinovo i na kraju sve više nekakvo Pomace za koje sam poslije saznao da se jedva može i zvati uljem jer je to ono što se dobije kad se iz otpada proizvodnje pokuša hemijski izvući onih nekoliko procenata što je ostalo. Fora je u tome što su flaše skoro iste (ista boja, ista veličina, ista slika, samo je razlika u par slova, ali ogromna razlika) te neiskusni kupac primjeti možda da je cijena sada npr 11 km a bila je 14 samo što ne primjeti da nije više isto ulje. Ovo je samo jedan primjer a ima toga ohoho. Čak sam primjetio da favorizuju Franck kafu (od koje pravi zidove na rafovima) u odnosu na domaći Vispak itd itd.
Post Reply