Energoinvest

sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Još samo da dodam, siguran sam da EI može biti nosilac ekonomije BiH, samo ga ne treba ometati i istjerati državu i politiku iz njega.
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Tanko je ovo..... truba.... i tako to
Energoinvest, d.d. – Sarajevo jučer je dobio zvaničnu pismenu obavijest od strane Elektroprivrede Tanzanije (TANESCO – Tanzania Electric Supply Company) o izboru za najboljeg ponuđača i dodjeli ugovora za izgradnju trafostanica u vrijednosti preko 53 miliona USD.


Energoinvest će ovaj posao raditi kao nosilac i lider konzorcija u saradnji sa indijskom firmom EMC, odgovornom za dio građevinskih radova.

Projekat je dodijeljen Energoinvestu u oštroj međunarodnoj konkurenciji po osnovu učešća na međunarodnom tenderu na kome je učestvovalo više od 20 renomiranih svjetskih kompanija.

Ovo je već drugi projekat koji je, pored projekta izgradnje 400 kV dalekovodne mreže u vrijednosti od 39 miliona USD, u zadnjoj godini Energoinvest dobio od Elektroprivrede Tanzanije, tako da će u narednom periodu, samo u Tanzaniji Energoinvest realizovati poslove u vrijednosti od 92 miliona USD.

Ono što je još veća vrijednost je da su to projekti iz osnovne djelatnosti Energoinvesta i to izgradnja dalekovoda i trafostanica.

Posao finansira African Development Fund (ADF) i Japan International Cooperation Agency (JICA), a investitor je Elektroprivreda Tanzanije (TANESCO).

Projekat se odnosi na izgradnju nove trafostanice 400/220/33 kV Arusha, koja će se realizovati po sistemu ključ u ruke, što podrazumijeva projektovanje, nabavku, isporuku i izgradnju trafostanice. Projekat također obuhvata i proširenje postojeće trafostanice 220 kV Singida. Trafostanicu Singida izgradio je Energoinvest 1986. godine i još uvijek se nalazi u izvrsnom stanju.

Ovaj posao se radi na području Kilimandžara i dio je velikog projekta interkonekcije afričkih zemalja, tj. povezivanja mreže između Tanzanije i Kenije.

Ugovor će se početi realizovati nakon razmjene potpisanih ugovornih dokumenta što se očekuje u narednih nekoliko nedjelja.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Kad se mogla namjenska preporodit moze i Energoinvest.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Dobra stvar i u pravo vrijeme. Ovo bi im moglo značajno sniziti fiksne troškove za već postojeći posao u Tanzaniji. Smanjiti troškove osoblja tamo, putovanja, itd relativno/po jedinici proizvoda.
Ovo je prvi od najavljena dva velika posla do kraja godine. Ako drugi bude i približan biće bolje nego sam i sam očekivao. Plus cijena nafte porasla, mogli bi lako oni iz Kurdistana nastaviti isplatu duga.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Energoinvest

Post by Shahab »

Dobra vijest. Nova direktorica se lavovski bori.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energoinvest

Post by leon »

Agencija za privatizaciju u Federaciji BiH objavila je javni poziv za prodaju imovine u vlasništvu preduzeća Energoinvest d.d. Sarajevo, metodom neposredne pogodbe.

https://www.klix.ba/biznis/prodaje-se-i ... /171130025
Pita li se šta u ovome uprava Energoinvesta i kome ide prodajna cijena. Nekako mi je nelogično da samo Agencija za privatizaciju provodi postupak i prodaje imovinu odvojenog privrednog društva.

Prodajna cijena bi svakako, logično, trebala ići Energoinvestu, pa onda Agencija za privatizaciju i nema neki posebni interes za postizanje što veće cijene.

Ne znam je li ima tu neke provizije ili naknade troškova za rad Agencije za privatizaciju . . .
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... 18.+godinu

mene više ovo interesuje. Da li im je teret ili imaju koristi kao generalni uvoznik gasa. Jer mi se čini da je naplata slaba a isto tako znam da je uvozne dadžbine moraju platiti u određenom roku. Bar je tako za većinu robe.Ne znam ima li prirodni plin drugačiji status.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Pa i meni je ovo za prodaju imovine nejasno. Kako može Agencija prodavati imovinu firme, valjda to radi Uprava a Agencija može eventualno prodavati ENISRove dionice u vlasništvu države. Ili sam bar ja tako mislio dosad. Nije prvi put ni Klixu da se provaljuje.
A što se tiče ovih ugovora za gas stvarno me oduvijek zanimalo ima li Energoinvest išta od toga, neki procenat ili slično? Pretpostavljam da se za vrijeme rata nešto radilo iz patriotizma i volonterski ali ta su vremena davno prošla. Ne vidim da Vlada dodjeljuje Energoinvestu ugovore za trafostanice i dalekovode u zemlji kao kompenzaciju niti vidim da je Enisru dodjeljen ugovor za npr konsultanta za eksploataciju nafte, gradnju termoelektrane, nadzor i sl.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Sve OK samo malo mi je indikativna ona izjava g Zildže u vezi trafostanice El Milia u Alžiru: "To predstavlja profesionalni izazov za naše uposlenike, koji treba da prepoznaju činjenicu da se samo radnim angažmanom na projektu stvara višak vrijednosti, da se okrenu poslu i daju svoj doprinos da se projekat što prije završi.“- kaže Zildžo i nastavlja.....
Koji treba da prepoznaju.... da se okrenu poslu... Je li to znači da sada ne prepoznaju činjenicu da samo radom... ...da sada nisu okrenuti poslu???? Očito je ovdje bilo nekih problema.
Post Reply