Bosnalijek

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Razlika na Unicredit skrbnickom je 1,7994 a IFC je bilo ostalo 3,0106! Sta je s preostalih 1,2112? Ocito da nije samo jedan kupac.....
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Po mom misljenju IFC je preoizbiljna kuca da bi se upustala u ove mesetarske igre tako da cu vjerovati njihovoj odluci i obrazlozenju vise nego bosnalijekovom. I sami kazu da je IFC vec zaradio veliki novac na osnovu svog ulaganja tako da ne vidim problem u njihovoj prodaji po cijeni od nize od one koju je bosnalijek nudio. A razlog zasto ranije nisu prodali bosnalijeku je vjerovatno jer misle da to ne bi bilo dobro za razvoj kompanije da svoja sredstva "zamrzne" za odkup svojih dionica jer ta sredstva moze bolje iskoristiti za ulaganje u kapacitete + sto bi te otkupljenje dionice prodali svom krugu ljudi tako da vidim dupli razlog sto nisu prodali bas njima, znamo sta su uradili sa podjelom dionica radnicima koji sad slijepo glasaju za njih.
Libijski fond suti ali me ne bi iznenadilo da prodaju arslanagicevoj klapi stim da ne vidim tu smisla jer je taj fond svakako njihov igrac.
Pojava ruskog investitora moze biti dobra ako se radi o nekoj fabrici iz te zemlje ili kupac lijekova, samo se nadam da arslanagic ne stoji iza toga pa na ovaj nacin kreira haos. Ukoliko arslanagic ne stoji iza toga onda ovo moze biti dobra stvar i siguran sam da ce rusi ici na vecinski paket tako da se moze ocekivati daljnji rast dionice, sta vi mislite?
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Custos wrote:.
Libijski fond suti ali me ne bi iznenadilo da prodaju arslanagicevoj klapi stim da ne vidim tu smisla jer je taj fond svakako njihov igrac.
........... Ukoliko arslanagic ne stoji iza toga onda ovo moze biti dobra stvar i siguran sam da ce rusi ici na vecinski paket tako da se moze ocekivati daljnji rast dionice, sta vi mislite?

Sutra se može promijeniti stav libijaca tako da se ne može biti sigura. I opet, Arslanagić je pokazao da je uvijek korak ispred svih a njegova snaga se konstantno podcjenjuje. Od početka, od prve skupštine je to tako a uvijek bude kako je on planirao. To treba imati u vidu.
Pored toga, mali dioničari ne će doći na svoje, oni ne treba da se brinu. Cijena dionica svakako raste.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

panzer wrote:
Custos wrote:.
Libijski fond suti ali me ne bi iznenadilo da prodaju arslanagicevoj klapi stim da ne vidim tu smisla jer je taj fond svakako njihov igrac.
........... Ukoliko arslanagic ne stoji iza toga onda ovo moze biti dobra stvar i siguran sam da ce rusi ici na vecinski paket tako da se moze ocekivati daljnji rast dionice, sta vi mislite?

Sutra se može promijeniti stav libijaca tako da se ne može biti sigura. I opet, Arslanagić je pokazao da je uvijek korak ispred svih a njegova snaga se konstantno podcjenjuje. Od početka, od prve skupštine je to tako a uvijek bude kako je on planirao. To treba imati u vidu.
Pored toga, mali dioničari ne će doći na svoje, oni ne treba da se brinu. Cijena dionica svakako raste.
Snagu arslanagica vidim u slabosti komisije za vp i institucija vlasti, mislis da se ovakav scenario moze desiti u hrvatskoj pored hanfa i uskoka? On nije nista pametniji i snazniji ali veoma dobro zna sa kim ima posla i koliko su jaki, tj. slabi.
Vise od 3 mjeseca je proslo od prve skupstine pa jos se nisu oglasili, za ovaj protekli period kompanija je vec 10 puta mogla propasti. Primjer bosnalijeka treba da posluzi za uspostavljanje sistema ali sam pesimista u vezi toga.
Sabur2
Posts: 1970
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Kupuju jos NLB i Herbos. Prodaje Reiffeisen.

Takodjer, ne znam da li sam ovdje vec napisao, ali sam prije nekih 15-20 dana cuo da je ovaj libijski fond ovlastio Vladu Federacije da u buduce zastupa njihove interese. Taj inf mi je dosao od ljudi bliskih vladi. Ako je tako, i ako je tacno da i Ivanisevic posreduje u svemu ovome, onda se radi na okrupnjavanju paketa za novog vlasnika, gdje ce Vlada i libijski fond prodati pod istim uslovima, ali ne vjerujem da ce to biti ubrzo.
Moguce je da je jucer sa skrbnickog prebaceno na posrednika jer ne vjerujem da ce se krajnji kupac izloziti ovako rano. Jucer je naime isteklo T+2 od prodaje IFC, tako da se to moglo uraditi.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Broj transakcija, razliciti kupci, velike kolicine....mislim da su ozbiljni igraci poceli da ulaze i spekulisu.....konacno da postane zanimljivo
Sabur2
Posts: 1970
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Možemo samo gledati, opet će se danas prodati nekoliko procenata vlasništva.
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

Zvali su me iz brokerske kuče iz Slovenije. U portfelju imam Bosnalijek i nagovarali su me, da je dionica "abnormalno" narasla i da bi ju bilo pametno prodati. Dionicu držim nekoliko godina i nikad do sada me nisu zvali. Izgleda da traže ovce za "šišanje" po diskont cijeni.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

marep1976 wrote:Zvali su me iz brokerske kuče iz Slovenije. U portfelju imam Bosnalijek i nagovarali su me, da je dionica "abnormalno" narasla i da bi ju bilo pametno prodati. Dionicu držim nekoliko godina i nikad do sada me nisu zvali. Izgleda da traže ovce za "šišanje" po diskont cijeni.
Koja je to brokerska kuca? Treba biti realan i shvatiti da cijena nece beskonacno rasti a sadasnji rast cijene je zbog igre prevlasti i uvjerenja trzista da ce biti bolje kada se smijeni aktuelni menadzment.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Naravno da nista ne moze rasti beskonacno ali deplasirano je o tome i pricati kad je rast BSNL tek poceo a padala je 5 godina. Realna cijena cak i prema dobiti iz proslih godina je oko 24 a novi vlasnik ce zaustavljajuci curenje znacajno povecati dobit.
Post Reply