Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://zurnal.info/clanak/dok-rudari-m ... radu/25676

Zašto Elektroprivreda BiH kupuje ugalj od privatnih rudnika i zasto rudari mole za plate.

Zasto Žurnal nije došao do podatka o proizvodnji po uposlenom u rudnicima Zenica i Kreka i o broju dana bolovanja pa usporedio sa rudnikom firme Lager.
Sve bi im se samo kazalo..
Trezvenjak
Posts: 122
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Puno ocekujes od "istrazivackih" novinara.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Jeste, jasno je da postoji neka vrsta hajke vezano vjerovatno uz ovu smjenu na vlasti i ambicije u energetskom sektoru. Mnogi bi to rado poklopili pa se odrađuje medijska artijerijska priprema, a najjednostavnije je pozivajući se na emocije prema “položaju rudara” mada niko od novinara ne ulazi u mjerljive podatke tipa produktivnost (pomenuti elaborat), količina iskopanog uglja, stvarna plata rudara, stepen obrazovanja, podaci o prisustvu na poslu, bolovanjima, poređenje sa produktivnošču u svijetu u toj oblasti i sl. Ostaje se na bolećivim frazama tipa žuljevite ruke, hljeb sa sedam kora i ide na emocije populacije koja je tako više puta prevarena. Ne pominje se ni višestruko povećanje plate ni cijene uglja prema rudnicima ni naravno da i pri sadašnjoj cijeni uglja EP prodaje struju ispod proizvodne cijene. Ni naravno stotine miliona do sada uložemih u rudnike, opremu, otpise dugivanja prema njima od strane EP I slično.
Međutim, ne bih ja abolirao menadžment, ni Andeliju ni Džindića. Već 2-3 godine on računovodstvenim manipulacijama smanjuje dobit, otpisuje dugove rudnika ili ih bar skida sa pojedinih stavki, povećava troškove, poput ove zadnje milionske nabavke par dana pred kraj godine. Uglavnom svaku godinu namjesti na pozitivnu nulu. Čak i u vlastitim planovima poslovanja drastično smanjuje buduću procjenu dobiti, mjesec dana nakon što su je sami odredili. Je li se to radi ako hoćeš firmu da predstaviš u pozitivnom svjetlu? Pa da si uzeo čovjeka sa ulice za direktora pri ovim cijenama struje na berzi imao bi dobit od bar 100 miliona. Da ne spominjem da drži stotine miliona na računima pri inflaciji od 16 % gdje se bukvalno tope. Samo tako je izgubio desetine miliona a da nije prstom mrdnuo. Sam govori da prodaju struju za domaćinstva po cijenama ispod proizvodnih ali povećanje ne traži. To su početničke greške. Daleko je najneuspješniji direktor u oštroj konkurenciji sa Grabovicom. Mjesec dana od kraja godine nije se izjasnio o poslovanju a prije su direktori imali svečani prednovogodišnji intervju sa preliminarnim rezultatima prije kraja godine. Dakle ne mogu biti ni samo rudnici krivi, EP sama sebe naziva vladajuće društvo. Pa onda ili vladaš ili ne vladaš.
Evo pričekaću ovaj zadnji izvještaj o poslovanju, za 2022, i bude li dobit ispod bar 70 ak miliona (da ne pominjem onih najavljenih 6) to će mi biti konačna potvrda da oni sami žele da prikažu firmu kao neuspješnu i aktivno rade na tome.
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 04 Feb 2023, 10:39
Evo pričekaću ovaj zadnji izvještaj o poslovanju, za 2022, i bude li dobit ispod bar 70 ak miliona (da ne pominjem onih najavljenih 6) to će mi biti konačna potvrda da oni sami žele da prikažu firmu kao neuspješnu i aktivno rade na tome.
Zvanična dobit će biti 6 miliona KM. Tu nema dileme.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Tih 6 m će mi samo otkloniti svaku sumnju u ono što gore rekoh. Za mene lično nema drugog parametra kvaliteta vodstva osim dobiti. Tako je svugdje. Dobio je u miraz da upravlja proizvodnim kapacitetima koje nema niko u regionu a po glavi stanovnika možda ni u Evropi. I s tim golemim kapacitetima TE i HE, koje nije on pravio, zadesi se u godini kada je berzanska cijena struje 5 PUTA viša od one prethodnih godina. I u takvoj godini umjesto 200 m dobiti on ima 6. O čemu pričamo? U svakoj drugoj zemlji dobio bi trenutni otkaz a i onaj ko ga drži.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ne treba zaboraviti da je cijena struje na tržištu prije samo dvije godine bila 50 eura i da nije opravdavala postojanje rudnika ni rad termoelektrana.
Ako se pogledaju planovi proizvodnje i potreba uglja od prije tri godine onda je jasno da je cilj bio lagano smanjenje proizvodnje u TE, smanjenje broja uposlenih i zatvaranje rudnika.
I onda u jednoj godini dolazi do takve promjene na tržištu da ugalj postaje zlato.
Nažalost nije lako od neproduktivnih rudnika koji su trebali sami sebe da zatvore napraviti rudnike koji će imati imati rast proizvodnje.
Lako je Lageru otpustiti radnika koji neće da radi i naći drugog koji hoće raditi, al kako Kreka da od radnika koji je pola radnog vijeka proveo na bolovanju i kojeg ne može otpustiti napravi dobrog radnika.
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 04 Feb 2023, 10:59 Tih 6 m će mi samo otkloniti svaku sumnju u ono što gore rekoh. Za mene lično nema drugog parametra kvaliteta vodstva osim dobiti. Tako je svugdje. Dobio je u miraz da upravlja proizvodnim kapacitetima koje nema niko u regionu a po glavi stanovnika možda ni u Evropi. I s tim golemim kapacitetima TE i HE, koje nije on pravio, zadesi se u godini kada je berzanska cijena struje 5 PUTA viša od one prethodnih godina. I u takvoj godini umjesto 200 m dobiti on ima 6. O čemu pričamo? U svakoj drugoj zemlji dobio bi trenutni otkaz a i onaj ko ga drži.
Osnovni faktor za percepciju uspješnosti menadžera je da pričamo o javnom preduzeću.

Sa Andelijine tačke gledišta čovjek može reći, ja sam svoj posao pošteno obavio.
Svi su imali pristup struji u neograničenim količinama, i to po bagatelnim cijenama. Firma je isčistila nenaplaćena potraživanja i na računima je ostalo npr 400 miliona KM.

Neki sljedeći ako dođe opet dobija bolju početnu poziciju. A sa ugljem neka razmišlja šta će.

Kako Brzi reče, do prije dvije godine prodajna cijena i za izvoz i unutar BIH je bila bagatelna. Pa su i pored toga ispunjavali zadatke.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Kad se usvoji novi Zakon o električnoj energiji valjda bude lakše poslovati.
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad se već vidi medijski rat preko raznih plaćeničkih portala.
Sigurno je da je EPBIH ozbiljan cilj svima ali niko javno to neće reći.
Ne traže se samo neke afere unutar firme , nego je počeo i medijski odstrel onih koji bi imali neku namjeru da firmu uzmu u izborni plijen.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Čudno. Gledam sad ove vjetroelektrane na Podveležju-miruju, ne miču se uopšte. A dole u Mo poprilično jaka bura. Inače se vrte i kad je najmanji povjetarac. Da li tu možda postoji neko ograničenje da se ne oštete ili je nešto drugo?
Post Reply