Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Meni nista nije jasno..
Pratim proizvodnju i izvoz i čini mi se,.. možda i grijesim,... da nijedna od tri elektroprivrede nije ugovorila neke terminske isporuke po tim cijenama iznad 300 eura nego da prodaju po spot cijenama koje su dva do tri puta nize.
Uglavnom izvoz u januaru je negdje na nivou proslogodisnjeg, oko 450 GWh pa ćemo čuti za par sedmica kakav je finansijski rezultat.
Izvoz Elektroprivrede BiH u prosloj godini je bio samo 563 GWh odnosno samo 158 GWh u drugom polugodistu.
Postavlja se pitanje,.. može li gore?
Proizvodnja na nivou BiH ovih dana je pola nekadašnje,..
Kao da je svima cilj,.. pozitivna nula..
Može li se ići u investicije sa pozitivnom nulom.
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Za ostale ne znam ali ovdje izgleda kao da je cilj da EPBIH izgleda totalno neatraktivna i na izdisaju.

Da li to ima veze sa nekakvim novim dijeljenjem karata odnosno "podjelama resora", nisam siguran. Kao da se pravi situacija da ovaj resor neće niko.
Trezvenjak
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Pa kad su pale isporuke uglja nije ni cudo da se podbacilo sa izvozom prosle godine. I nije ni cudo da nisu ugovarali unaprjed jer se ocito ne mogu pouzdati ni u ugalj ni u padavine. Izgubilo se par stotina miliona eura profita zbog nerada u rudnicima. Hvala komorati, naivni građani su to i zasluzili, a dionicari i dalje nek misle da su elektroprivreda i rudnici privredna drustva
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mnogo je nelogičnih stvari u ovom gore članku a mnogo je i neistina. Vidi se da je sve napisano iz "sindikalnog" ugla. Čudno mi je i da "osoba bliska upravi EP BiH kaže za rudnike "Onda dolazi do osipanja kadrova, loša su ulaganja, male plate... " I to nakon uloženih stotina miliona u rudnike, i višestrukog povećanaja plata rudarima tako da sad imaju sa osnovnom školom više nego profesor u srednjoj školi. Ili da kaže da "po mom, ali i po mišljenju brojnih stručnjaka, ta cijena (uglja opp) mora ići gore ako se misli održati likvidnost rudnika." Dakle čovjek iz EP govori da treba podići cijenu uglja a ne govori da treba podiči cijenu struje. A koliko ja znam upravo je početkom godine povećana upravo cijena uglja (je li ono bijaše 20%). Ja dakle mislim da to ne govori izvor blizak upravi EP nego da lažu. I ovaj sindikalac takođe govori o povećanju cijena uglja i takođe ne spominje cijenu struje.
Pa onda ovo "Kako god, zbog sveukupne situacije, pojašnjava naš sagovornik, na tržištu smo kupovali struju (manje količine), ali po maksimalnoj cijeni, budući da nemamo svoju berzu." Kakve veze ima "svoja berza" sa cijenom. (Obratiti pažnju da se u zadnje vrijeme spominje neka "svoja berza" i ko to forsira). Mi ovdje pratili smo situaciju i nisam nikad primjetio potrebu za uvozom pogotovo po visokoj cijeni. Oni čak pitaju koliko je struje kupljeno u januaru a mi smo ovdje svjedoci da su HE radile punom parom praktično čitav januar. A bogami i decembar. Ne vidim momenat kada je trebalo uvoziti izuzev ono oko Nove godine kada su cijene na berzama pale ispod proizvodne cijene. Tad se i trebalo uvoziti. Moglo se je tada potpuno stati sa proizvodnjom u TE i napraviti brda od zaliha na depoima.
Toliko o manipulacijama, međutim u cjelini jasno je da rudnici manje proizvode a pitanje je zašto. Interesantno je da se proizvodnja u rudnicima prepolovila upravo u zadnjih nekoliko godina kada se plata rudara skoro pa udvostručila. Ja sam već pisao o tome par puta povezujući to sa trenutnom zelenom agendom i spominjući primjere kako je Srbija bogata ugljem najednom "slučajno" postala uvoznik, kako Francuska odjednom "slučajno" popravlja pola svojih nuklearnih paralelno, a u RSu se "slučajno" stalno nešto kvari od TE, a kad sam ukazao da dolasci Ursule, konferencije u Neumu, upiranje Kopača, Resetova, Energetskih Zajednica i stranih ambasada, (šta će ambasadori na energetskoj konferenciji u tuđoj zemlji) nisu slučajna, priljepljena mi je ovdje etikete teoretičara zavjere. Pa vi sad vidite koliko je ovaj pad proizvodnje slučajan. Evo neko bi mogao mudro zaključiti "a što će vam blok 7 ako ugljem ne možete podmiriti ni 2 od postojećih 7 blokova? A podmirivao ih Alija Sirotanović prije 70 godina krampom bez ikakve mehanizacije. Ovoliko odvojenih nelogičnosti i slučajnosti odjednom je nemoguće, pogotovo ako rezultat svih njih konvergira u istu tačku.
Kad odbacimo svu "buku" ostaje ovo. Neko moćan ne želi da se proizvodi puno struje iz fosilnih goriva. I očito to se i događa. Davno sam rekao da treba pojačati fizičku zaštitu termoelektrana-oružanu. Očito da je neko odabrao jednostavniji metod, preko rudnika. E sad da li u tome učestvuju samo rudnici i sindikati ili je u igri menadžment EP i ministri i Premijer to je druga priča. Moje mišljenje.
Trezvenjak
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

I meni je dosta sumnjivih navoda. Iz onog sto sam saznao od kolege sa studija koji radi u ep rudnici muzu elektroprivredu kako stignu. Vidjeli su da ne moraju prakticno nista radit a da dobiju platu. I sad to koriste ucjenjuju, moze im se. Ne vjerujem u neku mega zavjeru. A tacno je da nema uglja na zalihi da se kalkulise sa cijenama uglja i cak im je nekom muckom od ove godine jos povecana cijena uglja, ali uzalud kad ne kopaju. Ulozeno je prilicno ali mafija u rudnicima (u kreki je najveci sljam) namjerno unistava masine da se onda uzimaju masine od privatnika. Prije ce to bit motiv za opstrukcije nego neka zavjera. I kupovali su struju u januaru i decembru, vjerovatmo ce morati i narednih mjeseci
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

http://tip.ba/2023/02/03/rudnici-uglja- ... dnom-padu/

Svi ovi članci,. kao da ih sindikat Kreke plaća.
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mujino oslobođenje piše po narudžbi a i ovo je po narudžbi.

Ovdje je ova jadnica negdje iskopala " problem nadzornih odbora" koji godinama ne postoje. Ali ona to nekako mora upakovati da je sve najcrnje.

Kako rekoh, ovo je ozbiljna igra. Za hiljadu drugih sektora se očituju od premijera,ministra, službi, nadležnih, ovih onih...

Ali ovdje je situacija kao dramatična ali tu nema nikog i kao izgleda niko ne reaguje.
Jer ako nemaš uglja i nisi ga obezbijedio u protekla dva mjeseca koliko već traje solidna hidrologija a termoblokovi rade na minimumu, to znači da će sedmi dan nakon isključivanja hidrokapaciteta odnosno njihove nedostatnosti,EPBIH totalno ostati bez vlastite proizvodnje.

Nešto mi ova uprava, pa ni vlada kao i sami rudari ne izgleda toliko naivna.
Čak bi i rudari odradili ono što treba ako bi situacija pokazala da se mora zapeti.
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi wrote: 03 Feb 2023, 23:16 http://tip.ba/2023/02/03/rudnici-uglja- ... dnom-padu/

Svi ovi članci,. kao da ih sindikat Kreke plaća.
Provuče Safer kroz uši...
Posebno je to izvjesno na osnovu odnosa koji trenutno vlada u energetskom sektoru, odnosno opšte konfuzije kod onih koji njime trenutno upravljaju i borbe ko će u budućnosti upravljati ovim sektorom.
Trezvenjak
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Nisu danasnji rudari ko Alija Sirotanovic niti kao oni u Cernobilju. Nema vise ozbiljnih radnika i patriota u rudnicima. Sto prije se ta iluzija razbije bolje za posten svijet
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote: 03 Feb 2023, 23:17

Nešto mi ova uprava, pa ni vlada kao i sami rudari ne izgleda toliko naivna.
Čak bi i rudari odradili ono što treba ako bi situacija pokazala da se mora zapeti.
I to sto kažes...
Gledam plan i realizaciju za 2022. I tu su HE podbacile a TE ispunile plan.
Tako da uz sve stvarne i nestvarne probleme ipak možemo ocekivati 100 miliona dobiti.
Bilo je dobiti i kad se na izvoznoj cijeni nije nista zarađivalo.
Dobit protekle dvije godine je upotrebljena za otpis onih 220 miliona ali je i to sad rijeseno.
Tako da i bez spektakularne proizvodnje Elektroprivreda moze stići do 100 miliona dobiti.
Post Reply