ZIF-ovi

panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

A i on je onda bio pod nekim drugim skrbnikom vjerovatno Raiffeisenom. Ali da vidimo hoće li biti kupca.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

kad je rijeć u skrbničkom računu, onda trebaju biti i svi računi ispod (pod)skrbniki
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Nema puno kandidata što se tiče prodavca. Ovih 700 hiljada kom je cca 6,5 % a samo troje sad ima preko toga. Sberbank koji ima 22,5 % i koji je ako sam dobro povezao od prije Vispak odnosno As. Mala je šansa da oni prodaju jer su kupili po 6,5 nema logike. Ostaju Reiffeisen skrbnički sa 11,4% i Salink LTD sa 8,5%. Nije mi logično da Erste prodaje nešto što je ionako na Reiffeisen skrbničkom (ali ko zna). Da nagađam rekao bih da bi prodavac mogao biti ovaj Salink sa Kipra. Ako se ne varam i onaj fond što je nekad (pre)prodao ovom na Sberbank skrbničkom je bio sa Kipra.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

A za kupca, sadašnji br 1 je svojih 22 % kupio po 6,5 km tako da ovih 3,83 izgleda kao poklon, ako imaju novac. S druge strane na redovnoj trgovini je jutros bila solidna količina na prodaji od 20 ak hiljada po 2,4 ili 2,5 ako se ne varam i nije kupljeno. Tako da ne znam šta bih mislio. A onda, u zadnje vrijeme je bilo svakakvog preslagivanja, BiG (As?) prodao svoj dio T pivare po 5, po meni poklon, možda će neko sad uzvratiti uslugu jer znamo da niko ništa ne poklanja. Uglavnom mali dioničari mogu samo gledati kako za njih važi jedna cijena npr 2,3 trenutno, dok veliki svoje prodaju i kupuju po 100 ili 200% višoj cijeni.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Ne znam u koliko je ona vanredna aukcija BIGa ali kako rekoh istovremeno na redovnoj trgovini ode 8000 kom po 2,3 KM. Kao da je redovna trgovina i cijene na njoj, u nekom paralelnom svemiru. Čak neko nakon toga prodaje jednu (1) dionicu po 2,09 KM, na donjem dnevnom limitu.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

A i ta jedna dionica se prodaje pod uslovom "sve ili ništa".
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Čista komedija. Odmah nakon transakcije od 8000 kom po 2,3 i kad nije bilo ništa na prodaji ispod 2,5 prodavci najednom u 11 transakcija prodaju 180 hiljada kom po 2,1 što je 9% niže. Nema šanse da nije dogovoreno i da nije sve to lažno i fiktivno. S druge strane istovremeno ista dionica sa prodaje u 700 hiljada kom po 3,8 na vanrednoj aukciji.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

ZIF Naprijed skoro izašao iz Energonove Sarajevo, zadnjih 14 dana preko 2.300.000 KM prometa po cijeni 5 puta većoj od nominalne
Pogađate, kupac je Sberbank skrbnički koji je povećao za isti iznos.
Nadoknada za jeftino prodate dionice pivare?
Retoričko pitanje naravno :D
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

proleter wrote:ZIF Naprijed skoro izašao iz Energonove Sarajevo, zadnjih 14 dana preko 2.300.000 KM prometa po cijeni 5 puta većoj od nominalne
Pogađate, kupac je Sberbank skrbnički koji je povećao za isti iznos.
Nadoknada za jeftino prodate dionice pivare?
Retoričko pitanje naravno :D
I ZIF MI Group u većinskom vlasništvu ZIF-a Naprijed, je izašao iz top 10, vjerovatno nema više ni jedne dionice.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

I koje je sad poenta svih ovih muljanja, kupe višestruko precijenjeno, pa onda kupe višestruko potcijenjeno, na kraju bi bilo isto isto da su kupili i jedno i drugo po normalnoj cijeni. Ako se ne varam Bingo je kupio Naprijedove dionice precijenjene, Naprijed prodao nekome X Pivaru T za dijelić realne cijene (ali i Big i Liliumi), sad opet Naprijed prodaje višestruko skuplje, čudne transakcije na BIGu isti dan i po 100% razlike u cijeni na vanrednoj i redovnoj trgovini. Ovo je sve eskaliralo i niko ni da se počeše iz tzv države.
Post Reply