Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

A zanimljivo je da su prije nekoliko godina potezali veze da se zaposle u SO. Sad kad više nije to to, sad idemo na drugu stranu. S tim da će ovo ipak biti kritičan period dok se ponovo ne poslože stvari.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

nevaljalko wrote:U centrali također , plate su smanjene prije 8 mjeseci i sada ponovo , mlađi kadar koji može i zna napušta ..
To su greške naših restrukturiranja. Gubi se zdravo tkivo, umjesto da se otpusti višak i nepotrebani kadar, uz zakonske otpremnine, a zadrži kvalitetan i potreban sa čak i povećanim platama. Ovako se gubi siva masa i firma ima samo jedan smjer. Ista stvar se sada dešava i sa Energoinvestom, a dešavaće se vjerovatno i sa Telekomom.
Iz prostog razloga što će se uhljebljenici po političkim i interesnim vezama najteže otpustiti, a takvi obično ništa niti znaju niti hoće da rade.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ima tu revolta sigurno jer ako nekom skineš platu za 30% logično je da će biti reakcije. Pogotovo što je u pitanju radnik i on je ograničen sa primanjima. Za razliku od direktora. Direktoru možeš skinuti sa 19.000 na 12.000 ali radniku skinuti proporcionalno nije ista stvar.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ne mora značiti da je to neki big deal u negativnom smislu. Mene ne brine kad a ima restrukturiranje nego kad ga nema. Restrukturiranja mora biti, pri tom može nekome izgledati kao drama a ne mora biti. Uhljebilo se tamo svašta tokom godina i ne znači da ide samo siva masa, ne znam. Znam da sam par puta išao u neke njihove poslovnice i da u kancelarijama samo što nisu pleli čarape, ljudi koji očigledno nisu imali nikakvog posla. Ono što je egzaktan pokazatelj je da je u tih osam mjeseci ponovo vraćen dio tržišnog udjela i da se firma vratila na poziciju tržišnog lidera.
Slična je priča u Energoinvestu ne mora biti da ide u lošem pravcu, od onog kako je bilo sa 200-300 zaposlenih viška teško da može gore. Jedino što sad znam (za Enisr) je da imaju par stotina radnika manje što je svakako veliko rasterećenje i da nisu bili negativni na polugodištu. Ostalo-ne znamo ništa, ni imaju li novih (ili starih) poslova ni kud se ide. dakle ne bih žurio sa zaključcima da to ide u negativnom smjeru bez egzaktnijih pokazatelja. Zato i pitam na temi Energoinvest zna li ko šta o poslovima ili bilo čemu drugom.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Dosta njih koji su napustili će kontaktirati stare klijente pa će tu kako rekoh sigurno će biti gubitaka. Ali ko zna koliko će se kompenzirati kroz smanjenje troškove administracije.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

@panzer
Ima tu revolta sigurno jer ako nekom skineš platu za 30% logično je da će biti reakcije. Pogotovo što je u pitanju radnik i on je ograničen sa primanjima. Za razliku od direktora. Direktoru možeš skinuti sa 19.000 na 12.000 ali radniku skinuti proporcionalno nije ista stvar.

Jel ovih 19 000 bilo hipotetički rečeno ili je plaća direktora bila zaista tolika ?
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Dosta njih koji su napustili će kontaktirati stare klijente pa će tu kako rekoh sigurno će biti gubitaka. Ali ko zna koliko će se kompenzirati kroz smanjenje troškove administracije.
Ma ja sam uvjeren da će smanjenje troškova uveliko prevazići bilo koje negativnosti ovoga. Uz to teško mi je komentarisati je li realno buniti se zbog smanjenja plate ako ne znam kolika je plata bila. Je li smanjenje sa 700 na 500 KM ili sa 1500 na 1000? Drugo ne znam nikoga ko je ikad tvrdio da je otkaz dobio s razlogom i i ko nije tvrdio da je upravo on nezamjenjiv i motor firme. U svakom slučaju ovo je sve privremeno, ako ga kupi ozbiljan igrač, ustrojiće se sve na najoptimalniji način i uz odgovarajuću platu. Drugo nešto mi je na pameti. Kome bi sada, mjesec ili dva pred prodaju, odgovarale turbulencije, događanja naroda i sl? Ko je tvrdio da tamo ništa ne valja i puštao u promet lažne informacije o nepostojećim dugovima, spominjao kao teret predratne štete, koje su ustvari skoro isplaćene, a koje nije pominjao dok su bile neisplaćene itd, kome bi odgovaralo da ovo "ogadi" stranom kupcu u zadnji čas, pa da mu domaći siromašni i ne pri parama ortak može kupiti po 8-9 KM.....?
nevaljalko
Posts: 17
Joined: 12 Mar 2010, 08:47

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by nevaljalko »

Govorim o nekome ko je imao 2300 , pa 2000,pa 1600.
u realnom sektoru je dobio 2500 odmah ,radi duplo više ali mora tako jer ima preuzete obaveze po kreditu i suprugu koja ne radi .
Prepoznao je gdje ide val , ja sam na njegovoj strani . Bolje odmah kada mu se pružila prilika .
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

U prijevodu, radi za dva radnika u prijašnjem Sarajevo osiguranju. Tamo su koštali 4600 KM sa istim učinkom a on sada ima 2500 KM.

Da se ne razumije pogrešno, ne sporim lične odluke radnika jer nisam ni ja za skidanje plate za 30% ali to je kadrovska postavka gospodina "kristalne prizme" odnosno njegovih pravih gospodara. Hajd zaposli onog mog, a evo i ova njegova traži posao.... hej, i ovaj više nema poziciju u kantonu, ima li jedno mjesto za njega.....itd, itd
Post Reply