Bosnalijek

montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sve je moguce ali nekako ne mogu da zamislim da bi se IFC udruzivao s nekim protiv Vlade. Takvo nesto bi im jako srozalo ugled. U to se ne uklapa ni ona zestoka reakcija iz BSNL protiv IFC ove prodaje. Naravno moze biti i gluma ali sta se dobija tom glumom.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Evo zanimljivog članka,
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/245 ... teres.html

Četvrtak, 20. Septembar 2012 u 09:21
(R)USKOGRUDI INTERES
Anonimna ruska kompanija preko „Eurohausa“ započela preuzimanje „Bosnalijeka“

Federalni premijer Nermin Nikšić ne miri se s porazom koji je pretrpio u srazu s direktorom Bosnalijeka Edinom Arslanagićem - novu ofanzivu za preuzimanje kontrole nad Bosnalijekom Nikšić je usmjerio preko Sarajevske berze!

Posljednjih nekoliko dana sva trgovina na Sarajevskoj berzi protiče u znaku Bosnalijekovih dionica, koje se najvećim dijelom prodaju posredstvom brokerske kuće Eurohaus Zijada Blekića.

Od početka protekle sedmice, kada je po nalogu premijera Nikšića pokrenuta cijela operacija, Blekićev Eurohaus uspio je kupiti 15 posto dionica koje u Bosnalijeku ima međunarodna finansijska korporacija IFC, članica Svjetske banke „zadužena“ za kreditno finansiranje privrednih projekata u privatnom sektoru država u razvoju.

IFC je jedan od značajnijih dioničara u Bosnalijeku, a svoj vlasnički udio od oko 9 posto stekao je na temelju kredita 2001. godine plasiranog u Bosnalijak za izgradnju novih proizvodnih postrojenja.

Nije nikakvo iznenađenje odluka IFC-a da proda svoj vlasnički udio u Bosnalijeku, ali je svakako iznenađenje da je sve dosadašnje dionice IFC-a u Bosnalijeku preuzeo anonimni kupac iz Rusije čije ima Eurohaus još uvijek drži u strogoj tajnosti!

Sve donedavno, američka kompanija Alvogen figurirala je kao najizvjesniji kupac sarajevskog Bosnalijaka, a svoje poslovne ambicije Alvogen je zasnivao upravo na preuzimanju vlasničkog paketa IFC-a (oko 9 posto) i vlasničkog paketa federalne Vlade (oko 20 posto). (A.Metiljević)
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

A s druge strane ako je iza ovoga Vlada onda im samo IFCovih 8% nije dovoljno jer su njihove glasove imali i bez kupovine dionica. Dakle ako je ovo Vlada nema logike da na ovom stane, mora ici do kraja.
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Podosta nagađamo pa kad su već sve varijante u pitanju evo danas se spomenu još jedna varijanta da je libijski fond prodao svoj udio. Bilo bi zanimljivo ako bi se i to desilo.
Tek onda bi se ljudi zainteresovali za ove dionice.
Sabur2
Posts: 1970
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Podosta nagađamo pa kad su već sve varijante u pitanju evo danas se spomenu još jedna varijanta da je libijski fond prodao svoj udio. Bilo bi zanimljivo ako bi se i to desilo.
Tek onda bi se ljudi zainteresovali za ove dionice.
Pa evo kad se uzme procenat koji je danas prosao preko berze, on poklapa malo vise nego je Libijski dio. Nije nemoguce da je proslo i to, a vidjecemo za 3 dana sta je istina.
Uglavnom, ono sto sam ja sasvim slucajno saznao dok sam istrazivao druge stvari, kupac (krajnji) nije niti rus niti Arslanagic, vec jedan ozbiljan i renomiran kupac. Ne mogu reci vise, jer detalje ne znam, a uglavnom ovo bi mogao postati vrlo popularan papir narednih dana. Takodje, Bosnalijek ne glumi nista, zabrinuti su istinski, sto meni govori da se ja trebam prestati brinuti.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Bosnalijek

Post by 7pegaz »

proleter wrote:Upravo sam to htio napisati, baš tim riječima.
A najveći crnjak bi bio da to radi Bosnalijekovim novcem :shock:
Mene ovo jako podsjeća na aferu s Podravkom kad su je dušebrižnici htjeli kupiti njezinim novcem.
Vrijeme će svoje pokazati. Taman su naši imali vremena 4-5 godina da sve lijepo izuče i odrade to bez greške.
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sabur2 wrote: Uglavnom, ono sto sam ja sasvim slucajno saznao dok sam istrazivao druge stvari, kupac (krajnji) nije niti rus niti Arslanagic, vec jedan ozbiljan i renomiran kupac.
Ime?

Ili nije za priču.
Sabur2
Posts: 1970
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ne znam. Mogao bih pokusati nagadjati, ali lakse je sacekati koji dan, znace se, vjerujem.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Sad se špekuliše da Nedim Uzunović ima veze sa ovom kupovinom. Nikšić nezna lafo ništa.
Tko je misteriozni kupac 8,4% dionica Bosnalijeka?
M.M.
Četvrtak, 20. rujna 2012. 21:08
Federalna.ba

Čak ni u Bosnalijeku ne znaju tko je novi vlasnik 8,4% ove kompanije. Toliko je naime dionica Bosnalijeka prodala Međunarodna financijska korporacija, članica Svjetske banke i dugogodišnji Bosnalijekov partner.

Transakcija je izvršena preko skrbničkih računa, pa pravi kupac nije poznat. Iz Bosnalijeka optužuju Korporaciju da iz sjene pokušava utjecati na promjenu vlasništva Bosnalijeka.

U samo jednom tjednu trgovina dionicama Bosnalijeka na Sarajevskoj burzi znatno je porasla. Za razliku od ranijih tjedana, od 10. do 14. rujna vrijednost transakcija dionicama ove kompanije narasla je na gotovo 5 i po milijuna maraka. Bizarno, tvrde u Bosnalijeku.



Trgovina dionicama Bosnalijeka

10-14. rujna 2012. - 5.451.223,81 KM
3-7. rujna 2012. - 1.058.542,34 KM
27-31. kolovoza 2012. - 72.194,72 KM
21-24. kolovoza 2012. - 271.069,99 KM

(izvor: sase.ba)

Rezultat je to prodaje dionica u vlasništvu IFC-a, njih 655.729 po prosječnoj cijeni od 12,75 maraka. Bilo je to još jedno neugodno iznenađenje za Bosnalijek. Prvo su doživjeli u lipnju ove godine, kada je njihov dugogodišnji partner IFC na skupštini dioničara stao na stranu predstavnika državnog kapitala u pokušaju smjene menadžmenta, koji se godinama bogatio na račun ove kompanije.

"Ono što nas iznenađuje su potezi IFC-a da svoj vlasnički udio prodaju po cijeni nižoj za 10%, da realiziraju negativnu financijsku transakciju i da na taj način omoguće špekulantima zaradu na razlici", kaže direktorica Sektora za odnose s javnošću Bosnalijeka Zinaida Babović.

Naime, IFC je imao ugovor o put-opciji prema kojem je svoje dionice do kraja ožujka ove godine mogao prodati Bosnalijeku po višoj cijeni, ali je nisu iskoristili. Na upit novinara FTV-a ima li u navodima Bosnalijeka istine, iz službe za odnose s javnošću IFC-a poslali su štur odgovor: “IFC je odigrala važnu ulogu u rekonstrukciji kompanije i njenom pozicioniranju za dalji rast. IFC je počela da prodaje svoje akcije u Bosnalijeku 2007. i 2008. godine u skladu s lokalnim propisima i praksom. Odluka IFC-a da ponudi ostatak svojih akcija u Bosnalijeku na tržištu je zasnovana na činjenici da je naša razvojna uloga u kompaniji završena.“

Ono što izaziva dodatne sumnje su i informacije da je kupac ruska firma koju zastupa osoba bliska vrhu Federalne vlade. Riječ je o, kako FTV doznaje, Nedimu Uzunoviću, bivšem direktoru predstavništva Bosnalijeka u Rusiji, protiv kojeg je uprava kompanije prije nekoliko mjeseci podnijela i krivičnu prijavu.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić potvrdio je novinaru FTV-a Omeru Hasanoviću da poznaje Nedima Uzunovića, ali da mu nije poznata informacija da je on zastupnik ruske firme koja je kupila dionice Bosnalijeka.

"Čini se da oni svoj udio prodaju unaprijed poznatom kupcu. Mi se nadamo da IFC kao velika kompanija koja je ponosna na svoju reputaciju ove aktivnosti radi u skladu s pravilima tržišne utakmice", ističe direktorica Sektora za odnose s javnošću Bosnalijeka.

Dok tužiteljstvo i policija istražuju poslovanje ove kompanije, aferi Bosnalijek još se ne vidi kraj. Sve je počelo prije desetak mjeseci, kada su svjetlo dana ugledali dokumenti o malverzacijama obitelji Arslanagić koja ovom kompanijom godinama suvereno vlada. Otac Edin i sin Amar pod istragom su financijske policije zbog sumnje da su iz ove kompanije izvukli više od 20 milijuna maraka.

Vlada Federacije, koja u Bosnalijeku ima skoro 20 posto dionica, mjesecima pokušava smijeniti generalnog direktora. Uglavnom bezuspješno. Da li će im u tome pomoći misteriozni ruski kupac?
http://www.bljesak.info/web/article.asp ... 8763899a91
panzer
Posts: 12364
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Da li je juče prodao skrbnik ili libijski fond, IFC je kao što se vidi još nekidan izašao iz svega,
Attachments
BS1.png
BS1.png (16.6 KiB) Viewed 5450 times
Post Reply