Vijesti iz ekonomije/privrede

Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Nešto mi ne idu arapi sa vinogradima.
Tu je vjerovatno neka fula. Možda su kupili prerađivačke kapacitete i ime, a ne i plantaže.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Hepok drzavi za poreze i doprinose duguje 12 i kusur miliona i nalazi se medju prvimh 30 u FBiH. Toliko o Amkovom dobrom upravljanju. Pretpostavljam da investitor to treba da plati pa se onda troskovi transakcije penju na preko 15 miliona.

http://pufbih.ba/v1/public/upload/files ... 062016.pdf
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

montypython wrote:Moram priznati da mi je ova transakcija sa Hepokom ostala nejasna. Kupljen Hepok za 2,7 m, zatim investirano u njega 21 milion a onda to prodano za 4,2 miliona ili tako nešto. A u vlasništvu ima i 500 h kultiviranih vinograda. Pa vrijedi sama zemlja i da nije kultivirana višestruko pomenutih 4 miliona da ne pominjemo tih uloženih 21 milion. Samo ime odnosno brend vrijedi 4 miliona. Ili nešto nije dobro preneseno u medijima.
da li je zemlja njihovo vlasništvo ili pod koncesijom?
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

mendo wrote:
montypython wrote:Moram priznati da mi je ova transakcija sa Hepokom ostala nejasna. Kupljen Hepok za 2,7 m, zatim investirano u njega 21 milion a onda to prodano za 4,2 miliona ili tako nešto. A u vlasništvu ima i 500 h kultiviranih vinograda. Pa vrijedi sama zemlja i da nije kultivirana višestruko pomenutih 4 miliona da ne pominjemo tih uloženih 21 milion. Samo ime odnosno brend vrijedi 4 miliona. Ili nešto nije dobro preneseno u medijima.
da li je zemlja njihovo vlasništvo ili pod koncesijom?
U članku koji sam ja čitao piše vlasnik:
http://www.klix.ba/biznis/investicije/i ... /160829056
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Ko stoji iza najave velikih investicija iz Dubaija u glavni grad BiH

Muhamed Ibrahim el- Šejbani, izvšni direktor državnog investicijskog fond Dubaija - Investment Corporation of Dubai (ICD), koji je najavio višemilionska ulaganja u BiH i Kanton Sarajevo, prema navodima uglednog "Wall Street Journala", jedan je od najbližih saradnika Muhameda bin Rašida el-Maktuma, predsjednika vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata i jednog od najbogatijih ljudi na svijetu, čije se bogatstvo procjenjuje na 18 milijardi američkih dolara.

Za El-Šejbanija se ističe da je najviše pozicionirani funkcioner i najutjecajnija osoba u Emiratima koja nije dio kraljevske porodice, te jedan od najuspješnijih investitora na svijetu.

DIPLOMIRAO U SAD

Šeik El-Maktum, potpredsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirara, kojem je Šejbani, faktički, poslovna desna ruka, vlasnik je svjetski poznatih građevina kao što su Palmini otoci (Palm Islands) te superluksuzni hotel "Burj al-Arab".

El-Maktum je aktivno učestvovao u planiranju i "Burj Dubaija", najviše građevine na svijetu. Smatra se najzaslužnijim za poslovni uspon Dubaija, a iz biografije El-Šejbanija jasno je da je on, faktički, predstavnik šeika El-Maktuma, koji je odnedavno postao i vlasnik nautičko-turističkog kompleksa "Porto Montenegro" u Crnoj Gori.

El-Šejbani, koji je jučer potpisao memorandum s Vladom Kantona Sarajevo, član je izvršnog odbora vlade Dubaija. Peti je na listi najutjecajnijih ljudi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, odmah do članova vladarske porodice.

EL-ŠEJBANI: NA ČELU VELIKIH GRUPACIJA

Ovaj ugledni biznismen diplomirao je 1988. godine u SAD, gdje stekao titulu inžinjera računarstva. Nedugo zatim preselio se u Singapur, gdje je proveo četiri godine kao generalni direktor kompanije "Al Khaleej Investment".

No, Šejbani drži još nekoliko ključnih pozicija. On je potpredsjednik Vrhovnog fiskalnog odbora Dubaija, član odbora „Dubai Aerospace Enterprisea“, član Fonda znanja i međunarodnog humanitarnog centra Dubaija. Godine 2013. imenovan je za zamjenika predsjednika Odbora za organiziranje World Expo samita 2020. koji će biti održan u Dubaiju.

"Investment Corporation of Dubai", državni investicijski fond koji je u Sarajevu predstavljao El-Šejbani, vlasnik je i aviokompanija „Fly Dubai“, „Fly Emirates“, lanaca hotela "One&Only" i "Atlantis grupacije".

Jedan od najjačih investicijskih fondova u svijetu njegovom je zaslugom već prisutan u BiH. “Fly Dubai“ prije dvije godine uspostavio je direktnu avioliniju sa Sarajevom. Prije dvije godine uspostavljena je poljoprivredna korporacija "Zeraa Agriculture Investment", koja je otkupila fabriku „Bosnaplod" u Brčkom, u čiju je opremu u posljednjih nekoliko mjeseci investirano oko deset miliona eura i direktno zaposleno više stotina ljudi, a indirektno i više hiljada.

ULAGANJA U TURIZAM

El-Šejbani je prekjučer potpisao memorandum o saradnji i ulaganju u Kanton Sarajevo.
Kao neke od mogućih oblasti saradnje naveo je poljoprivredu i turizam, koji se već ubrzano razvija u KS, ali i cijeloj BiH. Najavljena su ulaganja u sarajevsku „Skenderiju“, objekte na Bjelašnici, ali i u kasarnu „Jajce“, koja bi mogla postati elitni hotel, o čemu se već godinama govori.

Elmedin Konaković, premijer KS, rekao nam je jučer da ovaj fond sada pravi analizu svih interesantnih projekata, ali da su, isto tako, Vladu KS zamolili da se ne iznose svi detalji.

"Postoji klauzula tajnosti u memorandumu i mi je poštujemo. Tako je sa svim velikim sporazumima. Ne bih da iznosimo pojedinosti. Obilazili su određene lokacije i mi smo sretni što se ovakav fond s ovako ozbiljnim referencama odlučio za investiranje u BiH i KS", rekao je Konaković.

NA ČELU I UPRAVNOG ODBORA NAJVEĆE BANKE U EMIRATIMA

El-Šejbanijevo veliko poznavanje islamskih finansijskih usluga dovelo ga je da toga da bude izabran 2008. godine za predsjednika Upravnog odbora Dubai Islamic Banka (DIB), jedne od najvećih banaka u UAE. DIB se smatra prvom banka u svijetu koja se vodi islamskim principima u bankarstvu.



BOGATIJI SU OD MNOGIH DRŽAVA: 50 MILIJARDI EURA PRIHODA GODIŠNJE!

Investicijska korporacija Dubaija, čiji je El-Šejbani direktor, a El-Maktum predsjednik, jedna je od najvećih na svijetu. Prema zvaničnim podacima, u 2014. godini njihov prihod je iznosio nevjerovatnih 50 milijardi eura, po čemu su bogatiji od velikog broja država na svijetu. Imaju vlasništvo i svoje projekte u transportu, turizmu, bankarskom sektoru, energetici, izgradnji i trgovini širom svijeta.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

Sabur2 wrote:Nešto mi ne idu arapi sa vinogradima.
Tu je vjerovatno neka fula. Možda su kupili prerađivačke kapacitete i ime, a ne i plantaže.
Arapi baš dosta kupuju (poljoprivrednu) zemlju širom svijeta. U Srbiji su npr. pregovarali o još mnogo većim kompleksima (koliko se sječam je bio u pitanju zakup na 99 godina) ali nisam siguran dokle je stigla realizacija
Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

mendo wrote:
Sabur2 wrote:Nešto mi ne idu arapi sa vinogradima.
Tu je vjerovatno neka fula. Možda su kupili prerađivačke kapacitete i ime, a ne i plantaže.
Arapi baš dosta kupuju (poljoprivrednu) zemlju širom svijeta. U Srbiji su npr. pregovarali o još mnogo većim kompleksima (koliko se sječam je bio u pitanju zakup na 99 godina) ali nisam siguran dokle je stigla realizacija
Ma ok. Znam da kupuju radi uzgoja voca i povrca kojeg ce plasirati u svojoj regiji, ali vinogradi?
Nije to stono grožđe već vinarsko. DAkle ili će praviti vino (a neće 100%) ili će ga prodavati drugim vinarijama (ne znam kako se to slaže sa religijom), ili će iskrčiti i posaditi, štajaznam ...paradajz?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Mi smo ozbiljni investitori i nas mali projekti ne zanimaju, u Sarajevo smo došli zbog velikih investicija.

Ovo je intervjuu za Dnevni avaz kazao Muhamed Ibrahim el-Šejbani, izvršni direktor državnog investicijskog fond Dubaija – Investment Corporation of Dubai (ICD), koji je prije nekoliko dana potpisao memorandum o saradnji s Vladom Kantona Sarajevo u vezi sa ulaganjima u bh. prijestonici.

El-Šejbani, koji je desna ruka šeika Muhameda Rašida el-Maktuma, predsjednika vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i jednog od najbogatijih ljudi na svijetu, potvrdio je namjeru da ovaj fond, koji godišnje ima prihode više od 50 milijardi eura, za početak u BiH sagradi elitni hotel s pet zvjezdica na Skenderiji.

Fond na čijem je čelu raspolaže portfolijem vrijednim čak 160 milijardi dolara.
"Mi smo ovdje već duže vrijeme kroz BBI banku. Tu smo i kroz investicije u poljoprivrednoj oblasti, stalno kupujemo nove pogone u koje investiramo. To su „Bosnaplod“ Brčko, kupili smo nedavno i firmu „Hepok“, povezali Sarajevo s Dubaijem putem naše aviokompanije „Fly Dubai“. Ali, smatramo da je sada dobar trenutak da se te investicije podignu na viši nivo. Kada je u pitanju Skenderija, naš tim prije tri dana završio je sve pripreme za raspisivanje tendera za master plan na Skenderiji. Ono što ja vidim, ovo je idealna lokacija za gradnju hotela s pet zvjezdica. Ali, o najavljenim ukupnim investicijama još je rano govoriti. Mogu reći: Evo, uložit ćemo 300 miliona dolara, ali to nama ništa ne znači. Čim sve projekte završimo, onda ćemo govoriti o sredstvima. A da ćemo graditi hotel, to je tačno".

El-Šejbani je poručio kako žele u Sarajevu sagraditi nešto posebno, jedinstveno i različito, što će promijeniti sliku grada.

"Sarajevo ima sav potencijal da se razvija poput Dubaija", istkao je te dodao da je cilj zainteresirati ljude iz Dubaija da dolaze u BiH. Ali, potrebno je najprije pojačati turističku ponudu, smještaj i hotelske kapacitete koji zadovoljavaju njihove potrebe.
"Moj je prijedlog da dio radnika iz BiH, kako bismo ojačali turističke kapacitete, odvedemo u Dubai i uključimo u međunarodno tržište turizma, da ih obučimo, da vide kako djeluje veliko tržište. Turizam je velika šansa za BiH, ali BiH još nema dovoljno kapaciteta da zadovolji potrebe gostiju iz Dubaija."

El-Šejbani kaže da Sarajevo ima potencijal da napreduje, ali se mora uvezati sa svim ostalim gradovima i regionalnim centrima. Mora se uvezati aviolinijama s Velikom Britanijom, više saobraćati s Njemačkom.
"Kada bih ja bio savjetnik vaše vlade, ja bih im rekao da se morate povezati više sa svijetom, otvoriti više linija prema Zapadu i drugim evropskim centrima, poručio je.
Potvrdio je zainteresovanost za kasarnu Jajce za koju kaže da je dobra lokacija, ali i dodao da je sada prioritet Skenderija.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Još da nije Novalića i ove reformske koalicije, koliki bi tek pad onda bio :lol:

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... +slobodama
panzer
Posts: 12339
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Kad smo već kod arapskih ulaganja,par osvrta na dosadašnja ulaganja:
Vezano za SCC...
Shopping dio: izvanredno radi, po meni mimo svih očekivanja, ne samo da dominira u Sarajevu već privlači ljude i sa veće udaljenosti. Potpuna sinergija sa Altom

Garaža: od 01.09. gratis je svega prvih 30 min, umjesto nekadašnjih 2 sata, to dovoljno govori

Gastro dio: neiskorišten potencijal, malo bolje nego na početku ali i dalje puno prostora za poboljšanje, prije svega kroz dovođenje MCD ili Burgera.

Entertaiment: ogromna NULA, više nema ništa, izuzev ako neko dječiju igraonicu smatra središtem zabave

Već dugo je komplet IV etaža shopping centra koja je bila zabavni dio potpuno napuštena, realno čak i sablasna, jer je od svega "zamišljenog" ostao samo bebi dio dječije igraonice na cca 70-ak m2, koji po mojoj procjeni zauzima 1/150 dio te IV etaže. Kuglana je uklonjena skroz, ostao samo prašnjavi pod.

Hotel: sve znate

Office tower: i dalje prazan, po meni zbog dokazane nefleksibilnosti. Sberbank recimo nisu htjeli dati odvojenu recepciju i liftove
Sto se tice hotela bice i to. Kako mi nedavno rece jedan od direktora u Bristolu, vec se uveliko rade obuke osoblja od strane nekog od velikih hotelskih brendova koji ce se tu smjestiti. Da ne lupam sad imena zaboravih o kome se radi a i nisam nesto upucen u tu bransu. Eh sad kao sto je evidentno jos nisu krenuli sa opremanjem hotelskog dijela ali mislim i to da ce uskoro krenuti barem prema prici ove osobe. Btw ne vidim zasto bi mi ta osoba lagala, prijatelji smo...
Po njihovoj prici da bi hotel trebao nekad naredne godine krenuti s radom.
Inace Shiddi je nezadovoljan da ne kazem razocaran kako ide prodaja na poljinama i to je ono sto ga trenutno najvise koci. Sto se tice poslovanja Bristola, nadmasuje njihova ocekivanja...
Nisam siguran hoce li odoboriti hotel na Skenderiji jer je prostor za hotel i koncertnu dvoranu predviđen pored SCC ali ako jeste odobrena gradnja na Skenderiji onda bi to bila druga priča.
Post Reply