Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 02 Jan 2023, 15:28 Informacija zavisi od interpretacije.
...
Iskreno više bih volio da je ova tvoja interpretacija tačna, nego moja. Samo, dugo im nešto traje ovaj zalet da zatraže poskupljenje. Ako se ne varam na cijeni za domaćinstva su gubili i prošle godine. Zatim ide inflacija u prošloj godini od 17 %. Pa povećanje cijena uglja. I sad inflacija ide dalje. Ako budu previše razvlačili trebaće im poskupljenje od 20-30% da dođu na pozitivnu nulu sa strujom za domaćinstva. Umjesto da su na vrijeme povećali za neosjetnih 7-8% I onda to ponovili. Kao što svi drugi rade. Ovako razvlačenjem sami sebi prave medvjeđu uslugu i na kraju će biti šok efekat.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Valjda zato što postoji "strašna veza" glasači-mediji-politika.

Pa u zadnjih deset godina nije bilo popularno. Pogotovo što niko nije poskupljivao.
Možda je instrukcija politike bila , radite na sebi, bolje ekonomišite. A da je smanjenje broja radnika u u EPBIH za 500-600 bilo na tom fonu.

Sad je možda vrijeme ali ne može se prikazati planirana dobit od nekoliko stotina miliona KM pa tek onda tražiti poskupljenje.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://stav.ba/vijest/admir-andelija-z ... ruje/14234
Izdvojio bih ovo pitanje novinara, ako se takva osoba može zvati novinarem: Uzmimo nekoliko argumenata u obzir, recimo, ako neki penzioner mora da se grije na struju i grije stan od 60-ak kvadrata pa troši preko 300 kW, njemu je struja skuplja, dok neko ko ima vilu od 500 kvadrata grije se na pelet ili neko drugo gorivo, a troši manje struje od 300 kW, ima nižu cijenu.
Ovaj je s populizmom prevazišao čak i onog sa malim HE na Neretvici. Nažalost, i tipično, Andelija ne zna odgovoriti ni na ovakvu budalaštinu. A moglo se, prije svega da ni u SSSRu 30ih nije bilo da cijena proizvoda zavisi od materijalnog statusa kupca. Poenta je takve mjere bila da se destimuliše pretjerana potrošnja. Dakle ako pomenuti penzioner troši iznad kvote za koju zna da je skuplje to je čisto njegov odabir kao punoljetnog. Treće ne plaća taj penzioner skuplje cjelokupni utrošak nego samo ono iznad kvote. Npr ako potroši 317 KWh onda skuplje plaća samo 17 tako sam bar ja shvatio. Mada u stvarnosti većina onih koji bi trošili preko kvote NISU penzioneri. Kako Andelija nije rekao ništa od toga imam snažan utisak da on ni sam to ne razumije.
A tek onaj dio gdje vrli pitac pita: ...u uvjetima kada je pelet preskup, plina ne znamo hoće li uopće biti, od ekoloških goriva ostaje još samo struja. Ako destimuliramo korištenje struje za grijanje, znači li to da građani trebaju držati se uglja, nema veze što zagađuje?
Dakle gas i struja su za ovoga "ekološki" za razliku od uglja. Usput potrošnja je njemu u KW umjesto KWh itd i sl. Padamo sve niže i ubrzano.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne vjerujem da Andelija uopšte odgovara na ova pitanja.

Ovo su toliko uopšteni odgovori da ih može odgovoriti bilo koji službenik iz uprave firme.

Da ne kažem da ovakve odgovore može dati i onaj novi AI chat da ga pita novinar.

Odgovaraj uopšteno jer sve što izjaviš može se iskoristiti protiv tebe.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Još uvijek aktuelni premijer FBiH Fadil Novalić kazao je sinoć da je cijena struje preniska i da će morati poskupjeti.

On je na televiziji Hayat ‘obavijestio’ građane da struju sad plaćaju puno jeftinije nego što bi trebali.

“Obavještavam građane da je naša cijena struje gotovo dvostruko manja od proizvodne cijene. Proizvodna je 54, a mi je građanima prodajemo za 32. U tom smislu nekih 200, 300 pa i 400 miliona godišnje potpomažemo građane kroz jeftiniju struju.

Ako želimo trajno imati struju, morat će biti skuplja. Ona je tržišna kategorija. Ali nikad nećemo pasti u zamku da je poskupimo svima. Naime, u principu će je u nekom periodu neka Vlada poskupiti svima, ali je vratiti onome koji ne može platiti. U budućnosti će ova cijena struje ostati za građane koji troše do nekog prosjeka. Njima neće poskupiti struja. A onima koji troše preko prosjeka, oni koji se griju na struju, koji npr imaju restorane… oni će morati plaćati skuplje”, pojasnio je Novalić.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.youtube.com/watch?v=aWqzfkHp9RI
Ovo je to. Dvije stvari se daju zaključiti (ako ne laže). Struja će poskupiti ali ne za vrijeme ove Vlade-..."ne mi nego neka naredna Vlada" (od 14:00). Ovo za mene znači- struja neće poskupiti za vrijeme ove Vlade. Šta će odlučiti neka sljedeća Vlada to će odlučiti ta sljedeća. Jedino ako on ne zna neke smjernice koje su date "iz centrale" tj tzv međunarodne zajednice. Jer on i dalje priča o onim cjenovnim kvotama kao u RSu za koje se govorilo da u FBiH neće proći jer nisu po zakonu. Tj možda kvote neće naplaćivati direktno EP nego će možda nakon poskupljenja (svima jednako) EP samo bilježiti potrošnju prema kvotama a onda će Vlada iz svog dijela dobiti vraćati višak cijene po kvotama. Tako da za one unutar kvote poskupljenja praktično ne bi ni bilo. Naravno ovo nagađam.
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.capital.ba/crna-gora-daje-p ... a-vazduha/

Ovi odlučili da se unište..
I kupi investitor dionice EP Crne gore i poslije mjesec dana uprava ga popiša ovakvom odlukom.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Gora je odluka ona kupovina željezare Nikšić.

Ja cijelo vrijeme govorim, u upravi EPBIH su ipak ljudi koji su vrlo racionalni u datim uvjetima a obzirom da ih jaše hiljadu vanjskih faktora uvjeti su im vrlo teški.
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

S obzirom na vanjske temperature u decembru i januaru, potrošnja bi trebala biti znatno niža nego prosle godine u istom periodu. Vjerovatno će u ta dva mjeseca ostati 50 do 100 GWh razlike.
Markodj
Posts: 160
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Markodj »

https://nebojsavukanovic.info/mi-i-crno ... ja-struje/

Da li je moguće da u je u Elektroprivredi RS ovako velika kradja struje?
Post Reply