Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 12 Dec 2022, 11:05
Sa približnom proizvodnjom kao u ovoj godini planiraju približan EBITDA, a cijene koje se ugovoraju za sljedeću godinu bi trebale biti znatno više.
Ne znam na osnovu čega onda planiraju u 2025. god. skoro 400 miliona čiste dobiti.
Jeste nelogično. Ne znam od kada je ova procjena. Ako je novija (npr nakon izbora) onda je moguće da žele da konzervativnom procjenom za 2022 omoguće sebi uspjeh neočekivano dobrim poslovanjem (koje im je već poznato), a za 2025 zadaju nasljedniku Andelije visoke ciljeve koje neće biti lako ostvariti što daje mogućnost da iz opozicije napadaju za neostvarivanje plana u 2025. kao priprema za tadašnje izbore. Znam da je ovo "na dugu štapu" ali koje bi drugo objašnjenje bilo?
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je plan 2023-2025. Urađen u novembru za skupštinu dioničara koja će biti 27.12.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ako je ovo što rekoh gore tačno, onda me ne bi čudilo, s obzirom da su se okolnosti promijenile nakon izbora, da, umjesto kako smo očekivali, bude velikog otpisa kako bi se dobit lažno prikazala manjom (kao na polugodištu ili prošle godine), najednom odluče da ne otpisuju i da prikažu svu dobit čak i ove godine i time odu sa scene s praskom kao dobri domaćini i privrednici koji ostvaruju dobit. U tom slučaju ne bi me čudilo da se Andelija pojavi na tv još i prije kraja godine najavljujući ekstremno uspješno poslovanje u 2022.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dobit bez otpisa bi trebala biti oko 130 miliona KM.
Otpis je samo knjigovodstvena stavka.
Elkombar
Posts: 156
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Zeleni iz Njemacke, skoknuli do daleke Juznoafricke republike kako bi im porucili da se posvete energetskoj tranziciji, zelenoj energiji, globalnom očuvanju okoline. U isto vrijeme oni su sami povecali uvoz uglja iz JAR. i tako je JAR prakticno obustavila proizvodnju i koristenje uglja za vlastite potrebe, a izvoz u EU u prvih sest mjeseci ove godine povecala za 8 puta u odnosu na isti period prosle godine. Znaci, NE KORISTITE UGALJ ZA VLASTITE POTREBE, NEGO PRODAJTE GA NAMA ZA EURE.

I ti dvostruki standardi u pogledu JAR uglja otkrivaju njemacki zeleni imperijalizam. To je ono sto su i nama namijenili.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 12 Dec 2022, 11:35 Dobit bez otpisa bi trebala biti oko 130 miliona KM.
Otpis je samo knjigovodstvena stavka.
Ma znam ali eto stvar je psihološka, ostane u glavi ona zadnja stavka pogotvo medijima a i većini manjih investitora koji se ne unose, kao npr na polugodištu ove g kad je ostalo da je dobit 0,219 miliona a niko više ne gleda da je u nekom prethodnom redu odbijeno 70-80 miliona za nešto a nije moralo. Ista priča prošle godine kad je završilo sa mislim 12 a moglo je sa 80 ili 90 m dobiti. Mi znamo da na računu leži 300-400 miliona ali na žalost 99 % ostalih ne zna.
Da ne kažem da ako tu stvarnu dobit nemaš iskazanu na kraju i formalno, ne možeš onda te pare podijeliti u dividendu iako ih imaš.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Obzirom da će sve regionalne elektroprivrede biti u minusu, prikazivanje realne dobiti bi im bio taj neki imidž dobrog menadžmenta jer bi jedini bili sa dobrom dobiti.

Ali sa druge strane imali bi drvlje i kamenje od domaćih dužebrižnika i populističkih političara. Osim, kao si rekao, ako ih već neko neće smijeniti pa da im ništa ne znači taj pritisak "javnosti".
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Plan poslovanja 2023. – 2025
Prioritetni projekti za početak gradnje:
1. TE Tuzla-Blok 7, HE Janjići, FNE Banovići, FNE Gornja Breza - projekti čiji je
početak gradnje planiran u 2023.
2. HE Una Kostela-Aneks, VE Vlašić, FNE Podveležje 1, FNE Podveležje 2, FNE
Gračanica 1, FNE Gračanica 2, - projekti čija gradnja treba započeti do kraja 2024
Izgleda da su odustali od VE Podveležje 2.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 12 Dec 2022, 11:56 Obzirom da će sve regionalne elektroprivrede biti u minusu, prikazivanje realne dobiti bi im bio taj neki imidž dobrog menadžmenta jer bi jedini bili sa dobrom dobiti.

Ali sa druge strane imali bi drvlje i kamenje od domaćih dužebrižnika i populističkih političara. Osim, kao si rekao, ako ih već neko neće smijeniti pa da im ništa ne znači taj pritisak "javnosti".
Pa zato bi bilo logično da se taj populizam spriječi jednom emisijom na nacionalnoj televiziji od recimo 30 minuta. Direktor u odlasku da intervju gdje kaže "da, ostvarili smo izuzetan rezultat od ne znam 150 m dobiti" dvaput viši od dosadašnjeg najvišeg (mislim za vrijeme Jerlagića 70-80 m), ALI, sva ta dobit je od izvoza a od domaćeg tržišta odnosno domaćinstava imali smo gubitak od recimo 30 miliona zbog toga jer je prodajna cijena niža od proizvodne što nikad ne bi smjelo biti. Jer i javna kompanija ima obavezu da dobro posluje i ima dobit. Njoj je vlasnik država tj građani i onda tražiti da nema dobit da bi građani bili happy a građani joj vlasnici i korisnici je contradictio in adjecto. Jer da nema izvoza bili bi u minusu i time onemogućili rast i rezvoj, ulaganje u infrastrukturu države (kroz dividendu Vladi) i na kraju one usluge građanima koje sada pružamo. Za razliku od hvaljene Njemačke koja ih svojim građanima NE pruža. Od mrtvaca niko nema koristi. itd i sl.
I time zatvoriti usta opoziciji u startu i to istinom a ne populizmom. Tako bih bar ja uradio. Ne možeš samo šutiti kao riba i prepustiti svu inicijativu populistima, kao što to rade Andelija i Džindić. I Novalić. Tako su se i doveli u situaciju da za domaće tržište rade s gubitkom a ne smiju to čak ni reći.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

63 miliona KM je bilo 2010.

Ali svakako, sa ovako lošom hidrologijom, sa velikim gubitkom na građanstvu, ostvarili su 130 miliona KM i to bi trebalo da se zna.
Post Reply