Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Mislim da ovo nije privatizacija jer je SOSOR ranije privatizovan. Ovo je samo prodaja drzavnog udjela.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Ili je ipak svojsnka transformacija rupa u zakonu koju su nasli
407
Posts: 19
Joined: 08 Jun 2016, 10:58

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 407 »

Nas dvojica isto mislimo, ali tako ne misli Komisija...
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

Privatizacija je prelazak imovine (kapitala) iz državnog u privatno vlasništvo, neovisno je li to 100%, većinsko ili manjinsko vlasništvo, odnosno samo jedna dionica. Onda je nepravilno govoriti da se ne radi o privatizaciji, nego o prodaji državnog vlasništva ili državnog udjela; sve je to privatizacija.

Svojinska transformacija podrazumijeva statusnu promjenu, npr. ranije društva su bila u društvenom vlasništvu 100% (npr. SOUR), pa su prije privatizacije najprije izvršene transformacije u nove oblike društava (npr. d.d., d.o.o.), tako da je svojinska transformacija Sarajevo osiguranja već prošla i sada je to dioničko društvo. U produžetku sa Internet stranice Sarajevo osiguranja d.d. o svojinskim transformacijama:
Društvo je osnovano 1945. godine pod nazivom Državni Osiguravajući Zavod (DOZ), gdje je imalo glavnu ulogu u osiguranju imovine.Transformacijom 1967. godine, postaje samostalno preduzeće za osiguranje ili Osiguravajući Zavod Sarajevo (OZ).Godine 1974., Zavod se transformirao u Zajednicu Osiguranja Imovine i Lica Sarajevo (ZOIL) gdje se pored osiguranja imovine težilo ka značajnijem udjelu i osiguranja lica, prije svega radnika u preduzećima.Nova transformacija uslijedila je 1990. godine kada ZOIL prerasta u dioničarsko društvo Sarajevo-osiguranje d.d. Sarajevo i kao takvo posluje i danas. Ova statusna promjena posljedica je zakonskog zahtjeva procesa pretvorbe koji je podrazumijevao privatizaciju firmi isključivo kao pravo uposlenih radnika.

Sarajevo-osiguranje danas je većinski privatizirano osiguravajuće društvo, sa 45,48 posto državnog kapitala koji je u procesu prodaje.

http://www.sarajevoosiguranje.ba/profil/
Dakle, nema govora da Bosna RE može sada raditi nešto da se zove svojinska transformacija, nego samo privatizaciju dionica SOSOR koje su upisane na ime Vlade F BiH.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Bosnare prodao triglavu i sarajevostan za 1.7 mil km ali opet je pitanje kako mogu kupiti drzavni udio ako moraju obezbijediti i sredstva za preostal e dionice
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

407 wrote:Članak 14.
Izuzetci od obveze objave ponude za preuzimanje
(1) Stjecatelj nije dužan objaviti ponudu za preuzimanje ako:

h) stekne dionice izdavatelja u postupku svojinske transformacije, pod uvjetom da prethodno nije stjecao dionice;


Dobro si razumio,radi se o cca 13M, a ovo je iz Zakona o preuzimanju.
Sve i da je moguće ovo gore,
Bosna RE je već stekao 1,45% vlasništva u SOSOR tako da ne mogu izbjeći tender, ako otkupe državni udio. Faliće im još 3% za većinu.
407
Posts: 19
Joined: 08 Jun 2016, 10:58

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 407 »

Sabur2 wrote:.
Sve i da je moguće ovo gore,
Bosna RE je već stekao 1,45% vlasništva u SOSOR tako da ne mogu izbjeći tender, ako otkupe državni udio. Faliće im još 3% za većinu.[/quote]


E onda sam uhvatio muštuluk :D
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Još će mo vidjeti je li ova vijest za muštuluka!Ja baš i nemam dobro iskustvo sa ovima iz Bosna RE.O pojedinostima ću ako budem morao!A inače,bilo bi mi drago da oni preuzmu Sarajevo osiguranje!Naravno bez Provalića,odnosno ne od njega.Jer kako on mišljenje ima o Sarajevo osiguranju,još će im nešto i dati da im se nađe jer su eto,uzeli na upravljanje posrnulo Osiguranje!

Ostaje nam da sačekamo!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by mendo »

407 wrote:Juče na skupštini Bosna Re je donesena odluka o prodaji dionica Triglav osiguranja ("stručnjaci" su u odluku upisali da je kupac Grupa Triglav), a u popratnom pismu stoji da će novac iskoristiti za privatizaciju Sarajevo osiguranja. Vijest bi bila za muštuluka, ali zbog količine novca strah me je da ne iskoriste mogućnost "svojinske transformacije" i ne objave tender.
možeš li objaviti tu popratno pismo? hvala
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Ovo smo već odavno znali,ali je problem cijena.Ovi iz federalne vlade su tako lako smanjivali prodajnu cijenu da je šteta milionska za budžet,a mi mali dioničari oštećeni po nekoliko hiljada KM.Ovo oko izvještaja vlade o minusu u ovoj kompaniji je smiješno jer oni su najveći pojedinačni dioničar koji ima svoje predstavnike u Nadzornom odboru i imaju odgovornost.Kako je moguće da vlada konstantno ima dva člana NO,a da oni nisu znali za sve ove nepravilnosti.Bojim se da je sve ovo u svrhu ŠTIMANJA UNAPRIJED POZNATOM KUPCU.Ako prema neslužbenim informacijama postoje tri kupca koja su zainteresovana,a jedan od njih je ASA Osiguranje nek nam je BOG na pomoći.Oni su najslabije platiše,primjer IKB Banka,Željezara Ilijaš,Saniteks itd.Ja imam informaciju da je najveća ponuđena cijena JEDNE od tri zainteresovane strane 7,90 KM.Ako neko ima drugi info nek postavi.
Post Reply