Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Na osnovu čega je dakle OČITO? Takvu izjavu je dao navodno Novalić i koliko znam niko drugi. Svi drugi od višegodišnjih izvještaja eksternih revizija do nove uprave govore potpuno suprotno i kako je to sad očito. reko Fadil. E sad hoćemo li vjerovati Fadilu ili vlastitim očima pitanje je sad. Ja čak ne kažem i da nije TAKO samo da to niko RELEVANTAN nije rekao (Premijer je izgubio moje povjerenje i nije više relevantan)a da su svi koji bi trebali znati pravo stanje rekli, napisali i potpisali suprotno.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

To ljudi govore i za FDS. Hoćete li vjerovati direktoru ili svojim očima.

Što se tiče uzimanja kredita, zar je toliki problem uzeti kredit. Kao da je to potvrda da firma na izdisaju. Dovoljno je da se kredit uzme da se premosti period do prave konsolidacije odnosno rezanja troškova ako je situacija sa likvidnošću malo lošija.

Ali ovoliko ocrniti firmu u trenutku kada uprava tvrdi suprotno je stvarno za upitnika.
brzi
Posts: 2644
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

Prvo je Novalić spomenuo gubitak od 30 miliona a da nije rekao da li je to gubitak u kapitalu ( što sigurno nije) ili je pad premija u tom iznosu u odnosu na neka najbolja vremena ( što bi realno moglo biti).
Sad eto nedostaje 32 miliona KM da bi bili solventni kao da se bave proizvodnjom a ne osiguranjem.
Slijedeći biser bi mogao biti: "Bit ćemo sretni ako prodamo Sarajevo osiguranje za 1 KM."
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Istina je negdje izmedju. Nije sve tako bajno a ni crno u SOSOR-u.

Cinjenice su da su drasticno skresali plate, otpustili dosta ljudi i da imaju problema s likvidnošću.

Medjutim, cinjenica je da navedene mjere daju i rezultate, pa samo kolika je usteda od kresanja plata generalnom i izvrsnim direktorima:)

Prica o trzistu, potencijalu i sptalo je vec recena.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Što samo kaže da bi onda trebalo dati šansu novoj upravi da vrati lidersku poziciju, a ne davati ovo za kikiriki.
407
Posts: 19
Joined: 08 Jun 2016, 10:58

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 407 »

Juče na skupštini Bosna Re je donesena odluka o prodaji dionica Triglav osiguranja ("stručnjaci" su u odluku upisali da je kupac Grupa Triglav), a u popratnom pismu stoji da će novac iskoristiti za privatizaciju Sarajevo osiguranja. Vijest bi bila za muštuluka, ali zbog količine novca strah me je da ne iskoriste mogućnost "svojinske transformacije" i ne objave tender.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

407 wrote:Juče na skupštini Bosna Re je donesena odluka o prodaji dionica Triglav osiguranja ("stručnjaci" su u odluku upisali da je kupac Grupa Triglav), a u popratnom pismu stoji da će novac iskoristiti za privatizaciju Sarajevo osiguranja. Vijest bi bila za muštuluka, ali zbog količine novca strah me je da ne iskoriste mogućnost "svojinske transformacije" i ne objave tender.

Ako sam dobro razumio Bosna RE prodaje svoje dionice u Triglavu (20% Triglava imaju) i kupuju SOSOR? Šta zanci "svojinska transformacija"?
407
Posts: 19
Joined: 08 Jun 2016, 10:58

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 407 »

Članak 14.
Izuzetci od obveze objave ponude za preuzimanje
(1) Stjecatelj nije dužan objaviti ponudu za preuzimanje ako:

h) stekne dionice izdavatelja u postupku svojinske transformacije, pod uvjetom da prethodno nije stjecao dionice;


Dobro si razumio,radi se o cca 13M, a ovo je iz Zakona o preuzimanju.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

A sta se podrazuijeva pod svojisnkom transformacijom? Prvi put cujem
407
Posts: 19
Joined: 08 Jun 2016, 10:58

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 407 »

Između ostalog privatizacija, samo prepisano iz Hrvatske.
Post Reply