Bosnalijek

panzer
Posts: 12169
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

IFC je u martu završio svoj kreditni aranžman i to što drži preko tog vremena mu je neplanirano. IFC je kreditna agencija a ne špekulant iako ima slobodu da prodaje dionice kada misli da je to potrebno.
Danas prodaju zato što imaju cijenu koja im je bila ukalkulisana u kreditni aranžman. Alvogenu su mogli prodati skuplje zato što su smatrali da je strateški kupac.
Drugi razlog prodaje može biti i loš finansijski izvještaj ali generalno su završili što je trebalo.
I po svemu sudeći prodaju čitav paket a ne samo ovaj dio što se pokazao danas na RVP što znači da su do sada prodali oko 3 % od onih 8i nešto koliko su imali.
montypython
Posts: 3975
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Custos wrote:Vi pricate o Vladi koja ima viska sredstava i viziju o razvoju ekonomije pa da oni kupe po sadasnjoj cijeni pa prodaju po skupljoj stim da to nikada nece biti slucaj. Alvogen je mogao da kupi i Vladin i IFCov paket ali nije imao obezbijedjena sredstva u datom trenutku. Interesantno je da IFC prodaje ovako mali paket, zna li se ko je kupac i sta se danas desava sa njihovim udjelom? Ukoliko prodaje Arslanagicu to je skandalozno i sramotno, nadam se da u Vladi imaju pojma sta se desava.
Rekoh da sam ja Vlada uradio bih tako ali sam vec prije rekao da sumnjam da ce oni, jer nisu sposobni za najelementarnije operacije. A stvarno ne treba neka vizija za to a nisu ni neke pare. Kupnjom npr samo milion i po dionica što uz neku prosječnu cijenu od 15 po dionici iznosi 23 miliona KM dobili bi cca 20 % što uz postojecih 19 % čini 39 %. S tim postotkom bi lako ostvarili većinu na skupštini postavili svoje ljude itd a lakše s većim paketom našli i potencijalnog kupca. To bi mogli odmah, u roku par mjeseci, prodati po min 20 do 25 po dionici.
E sad ima li jedna (kakva takva) drzava 20 ak miliona KM? Da podsjetim da samo od BHTelecoma prima 100 tinjak miliona dividende. Čak i da ne proda svoj udio mogla bi postavljajuci iole sposobnog čovjeka na čelo imati dobit od 15 tak miliona godišnje.
Koliko se sjecam IFC je bio saveznik Alvogenu. Bilo bi mi stvarno čudno da sad prodajom svojih dionica radi u korist Arslanagića posredno iili neposredno. Doduše koalicije su kod nas prilično labilne a interesi isprepleteni.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Ko obavlja brokerske poslove za vladu? Možda griješim, ali ne znam da je vlada do sada kupila ijednu dionicu na berzi.
Ako se neračunaju poništene privatizacije, kao FDM...
montypython
Posts: 3975
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ma siguran sam da nikad nisu kupili dionicu, tako da vjerovatno ne znaju ni kako bi to izveli. Plus je Trhulj ni tamo ni ovamo, sto neko rece. Ali da hoce mogli bi. Na kraju krajeva mogu i posredno, npr daju Alvogenu mig da kupuje a da ce oni uskoro dati svoj paket na prodaju-njemu.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

Ja sam pratio obje aukcije navodno pripremane za Alvogen. Nikada, nije postojao kupovni nalog za vladin i IFC-ov paket. Zato, nemojte da kalkuliramo sa cijenom od 20 KM, jer ocigledno, ako IFC sada prodaje, vjerovatno se samo nadao da moze prodati po 20... Ne znam koliko ostali forumasi prate, ali vazno je napomenuti da ovo nije prva prodaja IFC-a. Radili su to i 2007. godine i veoma dobro naplatili svoje ulaganje. Kako vec neko rece, ovo izgleda njima dodje kao nacin da izvuku glavnicu jer oni su prije svega ozbiljna finansijska institucija koja se ne bavi spekulacijom i koji su u proteklom periodu vidjeli s kim mogu/ne mogu raditi. A sad kome prodaju, to bas i nije toliko relevantno, jer vlada kad je raspolagala njihovim dionicama, nije uradila sto je planirala....

Zamolio bih sve, prije nego krenu da popljuju ovaj post, da ga jos jednom procitaju, pa onda ako bas moraju... :D
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

Ja rezonujem slično kao i ti.
Čini mi se da se previše bavimo Hrkačima, Blekićima, Crnogorcima, šemama, dogovorima i ostalim teorijama zavjere. Jasno mi je da na našoj jadnoj berzi veliku većinu poslova odrađuju uigrane ekipe i marketmakeri, ali mislim da je ovo oko Bosnalijeka prevazišlo njihove mogućnosti i kapacitete i da svi nama dobro poznati torbari ovo prate isto kao i mi, sa možda malo više informacija.
Za mene ovo je jako loš znak (izlazak IFC-a) vidjećemo još samo u kojoj mjeri će to biti.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Sto se tice pokusaja sa Alvogenom,i to je sprijecio Arslanagic.Sam je nasao Alvogena,nafalio ga i doveo,a onda ucinio sve da sprijeci prodaju.
Jer Alvogen nije pristao na njegove licne uslove:1.Dva miliona eura za ko bajagi Elaborat o preuzimanju ciji su autori bili on i Trivun;
2.Direktor Mali Arsla
3.Njihove dionice po 40 km
Kako je imao u saci tadasnjeg ministra Hecu i onog lopova iz Travnika sto je bio direktor Agencije,sprijecio ja prodaju tako sto:
1.Na prvoj aukciji stavili su cijenu vecu od dogovorene,a bilo je dogovoreno ;cijena na berzi plus 20% i onu klauzulu o zaposljavanju ,sto ne moze kada je prodaja putem berze.
2.Kako je Alvogen bio uporan,sjecate se da je u obje novine objavljivao ono famozno ohrabrivanje vlade da proda dionice,oni su do kraja uspjevali da vlada nikada ne ispravi ono iz Odluke o prodaji,sto se odnosi na uslove kao da je prodaja putem tendera.
Ubrzo je i istekao mandat Vladi.
A sto se tice mogucnosti da Vlada sada kupi dionuice IFC-a,pa oni nisu ni znali do juce da se one uopce prodaju.
A od juce navodno nesto pokusavaju.Vlada za to nema para a firmama koje imaju para i koje su u preteznom vlasnistvu vlade,uglavnom upravljaju direktori iz stranaka koje ovi pokusavaju izgurati iz Vlade.Osim toga,nisam bas siguran da vlada jos uvijek ima konsensus o Arsli,ili kriminalu uopce.
No mozda nesto i urade.A mzda ni ovaj kupac ne krene sa Arslom.U konacnici,ulog je veliki ali ipak ne znam ima li prostora za toliko igraca!
Valja nam sacekati,kao sto cekamo i konacni rezultat svih onih prigovora i tuzbi!
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

Sabur2 wrote:NLB i IFC su smanjili udio. Broj dionicara je isti, a Unicredit je povecao za iznos koji je dosta veci nego sto su ovi smanjili. Znaci jos odnekud prebacuje. Ovo se pretpostavljam odnosi na trgovanje u ponedjeljak.

Image 12.09.12.
Image 13.09.12.
14.09.2012
bsnl.PNG
bsnl.PNG (20.12 KiB) Viewed 4795 times
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

sve visokoprometne transakcije su odradjene po 12,75.....kada se ispucaju pitanje je daljnjeg smjera kretanja cijene dionice???????

zar jos niko nije uspio saznati, nacuti, skontati sta se u pozadini ovih transakcija nalazi?????
panzer
Posts: 12169
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Te dionice može kupovati i sam Bosnalijek. Sredstava ima dovoljno, jer su godinama držali od 6 do 9 mil KM kao rezervaciju u slučaju aktiviranja IFC opcije a i bez toga su puni akumulirane dobiti.
Ko može kontrolisati ono što radi menadžment. Nema te skupštine dioničara koja će odobravati ili zabranjivati odluke direktora.

Što se tiče smjera, puno je zainteresovanih za ove dionice pa to može držati cijenu znatno "iznad površine" i manja je šansa da je idućih nekoliko mjeseci obori kao što je to bio slučaj prošle godine.
Post Reply