Bosnalijek

brzi
Posts: 2652
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

možda neko sprema paket dionica za Vladu FBiH, ne bi im bilo glupo kada bi nagurali na 30%. :roll:
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

montypython wrote:
...A punomoć od sada neću više nikom davati, uključivo i Vladu. Neka se gospoda bore za premoć kupovinom dionica a ne skupljanjem papira.
Ja sam im to sugerisao još prije dva mjeseca, da kupuju dionice a ne da se i sami valjaju u blatu sa punomoćima i sličnim glupostima. Usput bi još i zaradili prodajom tako kupljenih dionica kad jednom prodavali svoj udio.Volio bih da je to u pitanju jer bi to bilo najefikasnije rješenje ove trakavice, ali znajući koliko su sposobni, sumnjam.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

IFC konačno prodaje.Jasno se vidi na RVP-u. Ljudi će uzeti on što su i planirali odnosno 12,5 KM po dionici i tu će imati plansku zaradu. Kod njih nema puno priče.

A kupac vjerovatno ide na skrbnički. Pretpostavke o tome ko je kupac i nije teško pogoditi.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

NLB i IFC su smanjili udio. Broj dionicara je isti, a Unicredit je povecao za iznos koji je dosta veci nego sto su ovi smanjili. Znaci jos odnekud prebacuje. Ovo se pretpostavljam odnosi na trgovanje u ponedjeljak.

Image 12.09.12.
Image 13.09.12.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

U neku ruku, šteta je što IFC izlazi jer je to neko ko dobijenih nekoliko miliona KM neće vratiti na berzu. Čak ni minimalnu količinu od toga a kupac je angažovao veća sredstva i iskoristio ih na jedan emitent.
S druge strane, IFC više neće praviti pritiske kao što je to bio slučaj tokom aukcije na kojoj se Alvogen nije pojavio a kupac ovog paketa može u narednom podići cijenu kako bi imao startnu zaradu.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Sad je pitanje, da li kupac ima aranzman sa Arslanagicem, i je li mozda moguce da se dionice iz IFC koriste kao sredstvo drzanja kursa na ovom nivou?
Nadam se ipak da kupac ima namjeru zaraditi prodajom po vecem kursu.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ako je kupac Hrkač onda će on imati dogovor sa onim ko mu ponudi najviše, što je i logično. Pošto je Arslanagić podijelio dividende znači da ima dovoljno da nudi onome ko mu je potreban.
Sad se ulazi u nove momente kod trgovanja ovim dionicama i ovo postaje špekulativni emitetent.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

meni ovdje uopste níje ocigledno ko bi mogao biti kupac. Brojni su interesi u igri ponekad i konfliktni. Npr da sam Vlada tj da imam njihove resurse pokupovao bih sve sto mogu npr do 20 po dionici a onda nasao kupca koji ima aspiracije da bude vecinski (npr Alvogen ili bilo ko drugi) i prodao mu to po 25 ili tenderom ko da vise. Prakticno se ne moze izgubiti a dobiti moze i to mnogo.
Za IFC nije najjasnije zasto bi mu sad odgovaralo da prodaje po 12,5 a nije prosle godine kad je Alvogen htio da kupi po 20 ili 21. Siguran sam da bi Alvogen kupivsi od Vlade po 21 rado otkupio i IFC ovih 8 % po istoj cijeni da ne bi poslije po vise.
Takodjer ako je Alvogen bio zagrijan da kupi vladinih 19% po 21 (a sigurno je da bi onda morao kupiti i IFC ovih 8% po isto ili vise) kako to da Alvogen ne bi sad kupio IFCov dio po puno nizoj cijeni (ako IFC prodaje). Isto to vrijedi za bilo kog potencijalnog kupca osim Alvogena. Ako se vec prodaju vece kolicine zasto ne sad po 12.5 umjesto posije po 25.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Vi pricate o Vladi koja ima viska sredstava i viziju o razvoju ekonomije pa da oni kupe po sadasnjoj cijeni pa prodaju po skupljoj stim da to nikada nece biti slucaj. Alvogen je mogao da kupi i Vladin i IFCov paket ali nije imao obezbijedjena sredstva u datom trenutku. Interesantno je da IFC prodaje ovako mali paket, zna li se ko je kupac i sta se danas desava sa njihovim udjelom? Ukoliko prodaje Arslanagicu to je skandalozno i sramotno, nadam se da u Vladi imaju pojma sta se desava.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Kupac je vjerovatno Hrkač. To je manje-više bez sumnje.
Pitanje je samo kakvu igru igra. Da li je u dogovoru sa Arslanagićem ili je istina da ima drugog kupca. Arslanagić ne može izvaditi pare da kupuje jer bi sad morao objasniti odakle mu, ali to može neko drugi uraditi ko nije pod nadzorom istražnih organa.
Vlada niti ima viziju niti znanje da uradi jedan takav potez. Prije svega resorni ministar Trhulj ujutro kad dolazi na posao ne zna da li je još uvijek ministar. ostatak se zabavlja predizbornom i prekompozicijom vlasti. Dobro vrijeme da se radi nešto što Vladi ne godi. Zato ovo što se prometuje sa ovolikim količinama uz prethodni dogovor (obzirom da kurs ne mrda), meni može biti i zabrinjavajuće.
Post Reply