Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ummet »

Sarajevo osiguranje osigurava većinu državnih institucija i firmi. Kad ova firma pređe u privatne ruke, ta "veza" će nestati i mnogi će se prebaciti kod drugih osiguravatelja. Treba i to imati na umu.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

ummet wrote:Sarajevo osiguranje osigurava većinu državnih institucija i firmi. Kad ova firma pređe u privatne ruke, ta "veza" će nestati i mnogi će se prebaciti kod drugih osiguravatelja. Treba i to imati na umu.
Možda će ta veza nestati ili samo dio nje ali će nestati i neke druge veze kroz koje se je odlijevalo na sve strane. Nije jasno da je Sosor imao 18 % tržišta a da ima dobit manju od nekih osiguranja koja imaju možda polovinu ili čak trećinu te cifre. To znači samo jedno-da je neefikasno poslovao. Jer sva ostala osiguranja nemaju tu vrstu veza sa državnim firmama pa su živa i zdrava i imaju dobit i rastu a Sosor koji ih je imao je gubio tržišni udio a nije bio privatna firma. Dakle moguće da će privatizacijom ponekoga i izgubiti od državnih ali će sigurno poslovati bolje jer će nestati isisavanja.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Baš zbog toga,zato što je računao na imovinu svoga večinskog vlasnika,Sarajevo osiguranje je i došlo u poziciju u kojoj jeste!Neposredno pred prodaju vladinog udjela,nisu obnovljeni ugovori sa Elektroprivredom i čini mi se BH telekomom.Ukupno oko 5 miliona premije!I sad su svi protiv teorija zavjere.I u pravu su,zavjera je ovdje na djelu a ne u teoriji!I to vodjena sa vrha!
Pa kakvu to sigurnost pruža ono novo osiguranje iz Hercegovine sa sjedištam u Sarajevu!!! sa osnivačkim kapitalom od 2 miliona.Kako i čime oni mogu garantovati isplatu šteta u odnosu na Sarajevo osiguranje i njohovu imovinu.Koju,us put rečeno,Provaličevi eksperti procjenjuju na 11 miliona manju vrijednost!Pored tih evidentnih još uvijek 15 posto tržišta,to je jedan od razloga da se kupi Sarajevo osiguranje.A evidentnu pprenaseljenost nepotrebnog kancelarijskog prostora,vlasnik rješava u hodu!
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Eto lijepo

Hajd sad recite fadilu da nemate 31 milion km gubitka.. Odnosno to ste naveli
Sarajevo-osiguranje je u proteklih tri mjeseca, po nalogu Agencije za nadzor osiguranja i uz asistenciju Vlade FBiH, prošlo kroz proces organizacionog restrukturiranja koji je rezultirao smanjenjem broja podružnica, smanjenjem broja uposlenika kroz proces prirodnog odliva te smanjivanjem svih troškova koji su stavljeni pod strogu kontrolu.

– Dosadašnji potezi novog menadžmenta rezultirali su stabiliziranjem i konsolidacijom kompanije, a u prvih sedam mjeseci 2016. godine ostvareno je 32,25 miliona KM premijskog prihoda – navodi se u saopćenju Sarajevo-osiguranja.

Što se tiča odnosa prema klijentima i osiguranicima, kako se dodaje, Sarajevo-osiguranje im svake godine u prosjeku isplati oko 30 miliona KM odšteta. U toku je isplata štete nastale na objektu i imovini općine Centar Sarajevo tokom protesta 2014 u visini dva miliona KM , a isplaćene su i brojne štete nastale kao posljedica katastrofalnih poplava iste godine.

Sarajevo-osiguranje je dosad isplatilo više od 60 miliona KM prijeratnih šteta. Najveći dio tih predratnih šteta isplaćen je iz tekućeg poslovanja Sarajevo-osiguranja.

Prema izvještajima o poslovanju, Sarajevo-osiguranje svih proteklih godina poslovalo je pozitivno, ostvarivalo dobit i te su izvještaje usvajale skupštine dioničara, gdje je Vlada F BiH najveći pojedinačni dioničar sa 45,48 posto kapitala.

– Sarajevo-osiguranje svake godine plati oko pet miliona KM na ime poreza i doprinosa i redovno izmiruje sve svoje obaveze, a djeluje na tržištu koje je regulirano po strogim kriterijima Agencije za nadzor osiguranja F BiH. Pri tom zapošljavamo oko 450 radnika i dugogodišnji smo garant stabilnosti na tržištu osiguranja o čemu svjedoči i podatak o 14,5 miliona KM depozita u komercijalnim bankama, nekretninama u vlasništvu u vrijednosti od oko 50 miliona KM, suvlasništvu u Bosna Reosiguranju sa 12 posto, te većinskom vlasništvu u dva privredna društva koja posjeduju osam stanica tehničkog pregleda vozila – navode iz ove kompanije.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Pa gdje mi zivimo:

- Fadil tvrdio da internacionalni igrači su zainteresovani za sve sto Vlada prodaje i da su cijene realne
- Aukcije se zakazuju, koriguju, ima kupac-ali tehnička greska mu smeta, svi hoce da kupe, niko nece da kupi, Radončić kaze sve ozkazite, ponovo cemo procijeniti itd.
- Vlasnik (Fadil) prodaje firmu i trudi se da je ocrni sto vise, očito da bi je prodao sto jeftinije, samim tim dobio manje para u budzet, a opet da bi penzioni fond bio što nestabilniji, a opet znači moguci protesti penzionera
- Vlasnik tvrdi o višemilionskim gubicima a opet on (vlasnik) usvaja sve izvjestaje gdje su iskazani pozitivni rezultati
- Uprava (novopostavljena od Fadila) danas izasla u javnost gdje tvrdi da nije sve tako crno, da se restrukturišu i da su pozitivni

Zar bi iko normalan ovdje investirao i sklapao poslove sa ovakvom Vladom (Fadilom)?

P.S. A kad su ga tek imenovali mislio sam konacno nadjoše pravog covjeka a ono...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Da, za ne povjerovati (ali mi smo ovdje već navikli). Totalno kontradiktoran izvještaj Fadilovom lupetanju. Vrlo pozitivno, čak su se i restrukturirali, režu troškove, 60 miliona prijeratnih šteta isplaćeno, 15 m depozita, 50 miliona nekretnina, suvlasništva, vlasništvo nad stanicama, a poslovanje se poboljšava. Sve bolje čak i nego što sam ja mislio, a Novalić samo što ne ide s megafonom niz Ferhadiju vičući: "ne vrijedi, niko neće, u minusu je, nemoj da ko ovo kupi". Ovo je da ti pamet stane.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

insider wrote:Pa gdje mi zivimo:

- Fadil tvrdio da internacionalni igrači su zainteresovani za sve sto Vlada prodaje i da su cijene realne
- Aukcije se zakazuju, koriguju, ima kupac-ali tehnička greska mu smeta, svi hoce da kupe, niko nece da kupi, Radončić kaze sve ozkazite, ponovo cemo procijeniti itd.
- Vlasnik (Fadil) prodaje firmu i trudi se da je ocrni sto vise, očito da bi je prodao sto jeftinije, samim tim dobio manje para u budzet, a opet da bi penzioni fond bio što nestabilniji, a opet znači moguci protesti penzionera
- Vlasnik tvrdi o višemilionskim gubicima a opet on (vlasnik) usvaja sve izvjestaje gdje su iskazani pozitivni rezultati
- Uprava (novopostavljena od Fadila) danas izasla u javnost gdje tvrdi da nije sve tako crno, da se restrukturišu i da su pozitivni

Zar bi iko normalan ovdje investirao i sklapao poslove sa ovakvom Vladom (Fadilom)?

P.S. A kad su ga tek imenovali mislio sam konacno nadjoše pravog covjeka a ono...
Što je najgore, i ja sam to mislio. Kontam ovaj mi se čini pošten. Kad on ili je glup pa ga šaltaju (u što čisto sumnjam) ili se uhvatio u kolo sa ovim krimosima (što će najprije biti).

Inače, ja sam mislio da su oni isplatili nekih 40-tak mio prijeratnih šteta. Ovo da su progutali 60 mio kroz redovno poslovanje me je pozitivno iznenadilo.
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Ljudi ja se vama stvarno čudim da niste proguglali Fadila prije imenovanja.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ali fadil je ekonomski stručnjak, borac za radnička prava i borac protiv mrskih slovenaca koji hoće da zatvore naše fabrike
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Sabur2 wrote:Ljudi ja se vama stvarno čudim da niste proguglali Fadila prije imenovanja.
I šta gugl kaže?
Post Reply