Bosnalijek

panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Mislite da Bosnalijek ove godine neće isplatiti dividendu?
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Zašto je ne bi isplatio? Šta ti znaš?
Ja nemam više pouzdane informacije. Neko priča o dubiozama, neko o rekordima.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ne znam ništa. Reagujem na spominjanje rizika ulaganja. Ako firma svake godine isplaćuje dividendu zašto bi nešto bilo rizično. A i uprava je kupovala dionice. Držali na 12,5 KM . Ok nije problem. Ali se neće buniti da cijena ode naviše.
Samo što je nema ko dignuti.
Koliko to danas ima ljudi koji su spremni staviti 100.000 KM u dionice firmi koje nešto vrijede. 2006. ih je bilo na pretek. A danas skoro niko. Pa makar za godinu dana imali nezamislivu zaradu. Možda čekaju da dođe neki QVT.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote: A što se tiče ulaganja, ja sam svakom savjetovao da ne ulaže novac na SASE ako nije siguran da mu za 2-3 godine novac neće zatrebati.
Ja sam obrnuto govorio da je pri ovim cijenama jedino razumno sav slobodan keš uložiti na Sase i to rasporediti na više dionica- onih koje su najviše oborene a pri tom tom su kvalitetne imaju dobit, dividendu ili imaju potencijal. Ako kupiš ekstremno jeftino teško možeš promašiti čak i ako morao čekati i godinu dvije, povrat će biti u stotinama posto. Podrazumjeva se da ne ulažeš zadnji novac u kući nego višak. Mafija o kojoj govoriš i živi od straha i može raditi to što radi samo pri niskoj likvidnosti. Ne možeš oboriti vrijednost prodajom 10 dionica ako je na kupnji 10 naloga na hiljade komada. I još nešto, nema koristi od čekanja da je rast siguran i da je "sa pečatom pravosnažnosti" Kad već svi znaju da raste i da vrijedi u principu je kasno za ozbiljnu zaradu. 2006/7 su pravi investitori kupovali npr Hidrogradnju po 3, Telecom po 7 i sl kad ih široke mase nisi htjele ni pogledati a te iste široke mase su se uključivale ko lude na npr Hidrogradnju i Energoinvest po besmislenih 30 ili Telecom po 80, na JPESR po 200. I tako je uvijek. Mora se malo/nekad i rizikovati, ko ne podnosi rizik ovo i nije za njega.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

A ima još nešto što nije nebitno kad je riječ o onim špekulacijama sa početka, zašto cijene rastu baš sad i zašto je prodaja stala/rampa dignuta. Nisu sve dionice iste, svaka ima svoju priču, međutim koincidirali su dobri poslovni rezultati nekoliko njih a službene rezultate očekujemo u sljedećem mjesecu. Znamo da je JPESR poslovao dobro i da cijena struje u Evropi značajno raste: Znamo da je Vispak imao dobit mislim preko 3 m na polugodištu što je najava daleko najveće dobiti ikad na godišnjem nivou. Potpuno ista priča za Enker. Stala prodaja ne ENISR- pa zar nije primio odnosno primiće 54 miliona casha? Ko bi ga normalan prodavao po 0,7? Za Bosnalijek je najavljen veliki rast prihoda dakle mogla bi biti i dobit povelika a znamo da sad već redovno dijeli dividendu. SOSOR se jako oporavio dobit će biti nekoliko stotina posto viša a premija porasla 13% u januaru. Dakle nije bez veze ni rast a sve će to biti ozvaničeno za 20 ak dana. Možda je upravo to pokretač ovog optimizma a ne neki misteriozni zli plan. Rasle su upravo firme koje imaju drastično bolje rezultate. Šta nije osobito raslo? npr Telecom gdje upravo nemamo takve rezultate. Izvinjavam se što sam malo off topic ali potrefilo se ovdje.
inversor
Posts: 45
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

jos su ovdje prometi mali. Primjer EPBiH - Dobit ove godine jeste odlicna ali prethodnih godina je bila mizerija. Cijena tocno odrazava ovogdoišnju dobit ali da se zadrzi na ovim razinama morala bi u kontinuietu izbacivat ovakve rezultate. Pametni su se ukrcavali ispod 10(pogledajte promete)uzeli dividendu i sad ce pomalo pustat po ovim cijenama. Nemojte me lose shvatiti, ali ulazak iznad po ovim cijenama da ako su u tanju nastaviti s dobiti iznad 30mil. Bojim se da nije klasicni pump and dump.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Dobit EP je prethodnih godina bila mizerija ali je cijena bila još veća mizerija, Ne treba zaboraviti da je knjigovodstvena cijena JPESR 72 po dionici tako da je reći da je ispod 10 KM povoljno a iznad kao nije prilično proizvoljno. Možda je ispod 40 povoljno? Bio je kako rekoh i 200 Km kad je dobit bila niža od sadašnje a znamo i da kod JPESR ima i drugih faktora u igri osim trenutne dobiti. Npr da cijena struje poraste 5% to je automatski udvostručena dobit. Uzeti dividendu i onda pump i dump mi nekako dječije, ako uporedimo veličinu obezvrijeđenosti dionice sa dividendom dividenda je sitnež. Što se tiče priče sa pump i dump ne sumnjam da bi neki rado ali ponavljam sasvim je realan i rast bez toga. A što se tiče malih prometa, evo gledam Bosnalijek, od nove godine prometovano 40 ak hiljada komada, to svakako nije na malim prometima nego ozbiljna potražnja.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

Treba uzeti u obzir da se poklopila loša izvozna cijena i loša proizvodnja na hidrocentralama. To su valjda osnovni razlozi za izostanak dobiti.
inversor
Posts: 45
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

Slazem se monthy da je u odnosu na book vrlo nisko ali ono sto odredjuje cijenu je snaga zaradjivanja. Otkad su rudnici pripojeni snaga zaradjivanja je snazno pala. Ne kazem da mozda nece vrijediti 40 nekada..potencijala ima ali ne mozemo zakljuciti to samo na temelji jedne dobre godine. I ja dam dionicar kupovao sam i ispod i i znad 10 ali ponavljam da ozbiljno poraste treba pokazati kontinuitet.
Sto se tice Bosnalijeka on je vev tri godine jako dobar s rezultatima i ima dobar prinos od dividende. Mislim da je njegiva realna cijena trenutno negdje oko 20 po dionici.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

montypython wrote:A ima još nešto što nije nebitno kad je riječ o onim špekulacijama sa početka, zašto cijene rastu baš sad i zašto je prodaja stala/rampa dignuta. Nisu sve dionice iste, svaka ima svoju priču, međutim koincidirali su dobri poslovni rezultati nekoliko njih a službene rezultate očekujemo u sljedećem mjesecu. Znamo da je JPESR poslovao dobro i da cijena struje u Evropi značajno raste: Znamo da je Vispak imao dobit mislim preko 3 m na polugodištu što je najava daleko najveće dobiti ikad na godišnjem nivou. Potpuno ista priča za Enker. Stala prodaja ne ENISR- pa zar nije primio odnosno primiće 54 miliona casha? Ko bi ga normalan prodavao po 0,7? Za Bosnalijek je najavljen veliki rast prihoda dakle mogla bi biti i dobit povelika a znamo da sad već redovno dijeli dividendu. SOSOR se jako oporavio dobit će biti nekoliko stotina posto viša a premija porasla 13% u januaru. Dakle nije bez veze ni rast a sve će to biti ozvaničeno za 20 ak dana. Možda je upravo to pokretač ovog optimizma a ne neki misteriozni zli plan. Rasle su upravo firme koje imaju drastično bolje rezultate. Šta nije osobito raslo? npr Telecom gdje upravo nemamo takve rezultate. Izvinjavam se što sam malo off topic ali potrefilo se ovdje.
E sasvim rezonski post, i lijepo jasno razmisljanje.
Ja se samo pitam zasto sada? I prije je bilo dobrih rezultata i niskih cijena. A vjestacki je drzano dole sve.
Sto se tice ENISR, ja i dalje tvrdim da je to propala firma i da je keš koji su dobili do sada sav koji će dobiti, a već su ga protjerali kroz guyice.
Projekti zapinju jer se ne placa dobavljacima. Cini mi se da je sad 8 plata u minusu, nek me neko ispravi ako grijesim.
Post Reply