Energoinvest

panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Interesuje me sta sabur misli posto je poprilicno negativan po pitanju buducnosti firme
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Interesuje me sta sabur misli posto je poprilicno negativan po pitanju buducnosti firme
Lično mislim da je previše sive mase otišlo da bi E bio što je nekada bio. Moram vam reći da sam jako zabrinut za ishod poslova u Alžiru i Tanzaniji.
Jako sumnjam u postojeći menadžment i rekao sam već ranije zašto mislim da su baš oni postavljeni, što me naknadni ugovori o djelu samo još više uvjeriše.
Znate da je nekada postojala ortačka grupa koja je ponudila da otkupi većinski dio. Koliko god bogati bili nemaju tolike milione, osim ako neće kupovati po standardnom modelu tranzicije u Bošnjaka.
E pa sad neko to treba da dovede na taj nivo, i treba da se pripremi sve.
A priča ista kao i uvijek. Nemojte da se ponavljam.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Mene samo interesuje moze li firma opstati. Ne ocekujem neke spektakularne povratke niti rafinerije ni aluminije u vlasnistvu.

Ako je gospodja dovedena sa ciljem da se jeftino kupi, znaci da neko ima namjeru da kupi. Kome je stalo da kupi nesto sto ima 180 miliona KM dugovanja i gubitaka ako ce to sve propasti?

Sad je li neko ima namjeru kupiti da bi ta firma nastavila raditi sa 50 radnika, to ne znam i to me interesuje.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Mene samo interesuje moze li firma opstati.
Iako ja to iskreno želim, ne mogu reći da je realno.
Mada, sve je moguće. Nenaplaćenog ima mnogo. Sa 10-20-30% rabata se može bez problema izvući, a to možeš kad ti vlasnik da odobrenje.
Mnoga su vrata bila otvorena, ali se glava okretala.

Međutim to je stara slava. Šta ćemo dalje? Gube se reference, odlaze specijalizovani inženjeri. projekti se ne mogu uvijek kopirati... nekad s mora i nešto novo nacrtati.... I sta kao dionicar mozes ocekivati od jednog projektnog biroa, kad se priča svede na 50 radnika ? Profit? Dividendu?
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Iskreno, ako može opstati i sa 50 radnika, očekujem visoku špekulaciju. Jedino što mi nije opcija je da završim kao i Diti.

I na koliko bi se mogla procijeniti njihova zgrada u kojoj su sada? 30-40 miliona?
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

panzer wrote:Mene samo interesuje moze li firma opstati. Ne ocekujem neke spektakularne povratke niti rafinerije ni aluminije u vlasnistvu.

Ako je gospodja dovedena sa ciljem da se jeftino kupi, znaci da neko ima namjeru da kupi. Kome je stalo da kupi nesto sto ima 180 miliona KM dugovanja i gubitaka ako ce to sve propasti?

Sad je li neko ima namjeru kupiti da bi ta firma nastavila raditi sa 50 radnika, to ne znam i to me interesuje.
Meni isto nikad nije bo jasan taj koncept "razvali i otjeraj u gubitak da bi kupio". Ako to uradiš tvoj je i pripadajući dug i problemi time izazvani. Ako otjeraš "sivu masu" i izgubiš tržište svjesno, šta time dobijaš? Ako se dobro sjećam ortačku grupu je nakad predvodio Vlahovljak a koncept je bio da se odvoje nekretnine pa da se kupi samo nekakav "know how" dio, mislm da je to bilo teško provedivo. Iz iskustva znam da se niko ne trudi oko bilo čega ako nema od toga neku korist. Jasno je da se tržišna cijena skida svjesno već duže vrijeme, što po meni znači da neko tu nešto očekuje. Niko ne zarađuje ništa samim padom cijene, osim ako nekad ne dođe do dizanja iste. Meni je logičan npr koncept da se smanji cijena (lošim vijestima, privremenim lošim poslovanjem) nakupuje dionica jeftino, privatizira, a onda najednom počnu "neočekivani prilivi" u vidu naplate prijašnjih potraživanja. To mi ima neku logiku. Ima mi neku logiku čak i da ne znaju/ne mogu naći posao/ne mogu ga obaviti jer nemaju stručnih ljudi/organizacionih sposobnosti itd. Međutim nema mi logike da se firma uništava da bi se kupila. Evo da ima neka nova ili stara ortačka grupa za čiji račun bi sad menadžment svjesno rušio firmu na svim poljima, šta dobija ta ortačka grupa kad/ako to na kraju kupl. Firmu bez tržišta, stručnjaka, klijenata i nekretnina? Ne kažem čak ni da nije tako, samo kažem da JA ne razumijem taj koncept ako je to koncept.
Ni ja nisam mislio da ENISR može odjednom biti ono što je nekad bio, nego jedino imam nedoumice može li sa eventualnim prilivom ili bez njega biti inžinjerska firma koja će se u početku bazirati na jakom imenu i postepeno se uspravljati. U smislu ako neko ipak želi da je kupi, ortačka grupa ili ne, šta mali dioničari mogu više izgubiti, svakako nema nikakvog smisla prodavati po ovim cijenama. ne pričamo ovdje ni o profitu ni o dividendi. Pričamo o cijeni dionice od trenutno 1,0 KM a nominala je mislim 12,5 KM. Odnosno vrijedi li to ipak više od 1/12 nekadašnje nominale. Rekoh nedavno da je raspadnuta Hidrogradnja (nisam znao ni da postoji više) za mjesec dana porasla sa 0,2 KM na 1,0 uz porast od 400 %. Ne može se isključiti da je ista stvar moguća ako ne i planirana, u Energoinvestu.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Kako mislite šta se dobija?
Gledajte malo širu sliku.
Dobija se naprimjer kraj svih istraga, dobija naprimjer sve tajne račune, dobija ovlasti da daje rabate posrednicima ...
Last edited by Sabur2 on 19 Jun 2017, 14:25, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

A ko otvara i kontrolise tajne racune? I zašto Bisera npr. ne može dati rabat posredniku nego neko iz sjene daje rabat?
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

panzer wrote:A ko otvara i kontrolise tajne racune?
Podružnice pretpostavljam. Tipa Interenergo, Tipa Mexico, i sl....
A Može direktor dati rabat, pretpostavljam da mu treba samo podrška NO.
Samo što bi to neko to radio sada kad može poslije?
Last edited by Sabur2 on 19 Jun 2017, 14:29, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Je li moguće otvoriti racun u ime firme a da se to ne vidi na bilansu Interenerga a ovamo da matica i dalje vodi da dug nije uplacen?
Post Reply