Bosnalijek

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Iskorištava se svaki mogući način da se dokopa djelića firme a da se ne kupi na jedini legalan način, na berzi, po stvarnoj cijeni koja bi bila 25-30 KM da nema ovakvih stvari, zato se i drži fiktivno na 12 sitnim prodajama i sličnim metodama a ovakvi marifetluci unose dodatnu nervozu i stvaraju pritisak na cijenu. Ovako je direktor "kupio" podršku zaposlenih i sve te dionice koje su ovako poklonjene će u budućim glasanjima biti njihove. Da ne govorim o podršci zaposlenika bilo kakvoj budućoj odluci uprave makar bila i kriminalna. Nije ovo ni prva emisija i prošle je godine mislim, bila jedna kad su nešto doštampavali po 12. Ne možeš više upratiti koliko firma uopšte ima dionica. I Arslanagić je jednom podijelio dionice ali vlasnicima, umjesto dividende. Ovi su dakle GORI.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

montypython wrote:Iskorištava se svaki mogući način da se dokopa djelića firme a da se ne kupi na jedini legalan način, na berzi, po stvarnoj cijeni koja bi bila 25-30 KM da nema ovakvih stvari, zato se i drži fiktivno na 12 sitnim prodajama i sličnim metodama a ovakvi marifetluci unose dodatnu nervozu i stvaraju pritisak na cijenu. Ovako je direktor "kupio" podršku zaposlenih i sve te dionice koje su ovako poklonjene će u budućim glasanjima biti njihove. Da ne govorim o podršci zaposlenika bilo kakvoj budućoj odluci uprave makar bila i kriminalna. Nije ovo ni prva emisija i prošle je godine mislim, bila jedna kad su nešto doštampavali po 12. Ne možeš više upratiti koliko firma uopšte ima dionica. I Arslanagić je jednom podijelio dionice ali vlasnicima, umjesto dividende. Ovi su dakle GORI.
Potpuno sam siguran da u proceduri donošenja odluke o emisiji dionica za zaposlene,kao i u samoj odluci,ima dovoljno nezakonitosti da se ista može oboriti.Naravno samo na sudu,jer Hasan A.P.Čelam je još uvijek u svom doživotnom mandatu!O detaljima neću ovdje.
Vidim da ima puno ogorčenih pa ih sve pozivam da se jave ako su spremni učestvovati u takvoj aktivnosti!
Evo prilike i Hadenu,ma ko on bio,da pokaže da nije više u talu sa Uzunovićem.A ako ne reagira,to će samo potvrditi da su ti izscenirani sukobi samo za cijenjeni publikum!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

slavuj wrote:
montypython wrote:Iskorištava se svaki mogući način da se dokopa djelića firme a da se ne kupi na jedini legalan način, na berzi, po stvarnoj cijeni koja bi bila 25-30 KM da nema ovakvih stvari, zato se i drži fiktivno na 12 sitnim prodajama i sličnim metodama a ovakvi marifetluci unose dodatnu nervozu i stvaraju pritisak na cijenu. Ovako je direktor "kupio" podršku zaposlenih i sve te dionice koje su ovako poklonjene će u budućim glasanjima biti njihove. Da ne govorim o podršci zaposlenika bilo kakvoj budućoj odluci uprave makar bila i kriminalna. Nije ovo ni prva emisija i prošle je godine mislim, bila jedna kad su nešto doštampavali po 12. Ne možeš više upratiti koliko firma uopšte ima dionica. I Arslanagić je jednom podijelio dionice ali vlasnicima, umjesto dividende. Ovi su dakle GORI.
Potpuno sam siguran da u proceduri donošenja odluke o emisiji dionica za zaposlene,kao i u samoj odluci,ima dovoljno nezakonitosti da se ista može oboriti.Naravno samo na sudu,jer Hasan A.P.Čelam je još uvijek u svom doživotnom mandatu!O detaljima neću ovdje.
Vidim da ima puno ogorčenih pa ih sve pozivam da se jave ako su spremni učestvovati u takvoj aktivnosti!
Evo prilike i Hadenu,ma ko on bio,da pokaže da nije više u talu sa Uzunovićem.A ako ne reagira,to će samo potvrditi da su ti izscenirani sukobi samo za cijenjeni publikum!
Podržavam vaš poziv.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kada je objavljen poziv za skupštinu sa tačkama dnevnog reda, niko nije reagovao.
Kada je bila skupština, niko nije dizao glas protiv te tačke.
Skupština prošla, niko nije reagovao.
Radila se procedura upisa dionica, niko nije reagovao.
Sad kada je upisano sad bi se nešto kao radilo.

Sva priča u proteklih nekoliko mjeseci je bila: hoće li isplata dividende biti tačka dnevnog reda skupštine, koliko će biti, kada će biti....
Što znači da nikome nije smetalo podjela dionica radnicima.

Tom vašom logikom da neko mimo vaše volje dijeli vašu imovinu, mogli su i radnici, koji isto tako imaju dobar dio vlasništva firme, reći da isplata dividende nije legalna jer oni nisu za to da se dobit podijeli.
Valjda je smisao skupština dioničara da se poštuje volja većine.

Ako hoćete da utičete na odluke skupština, onda bi vi ipak trebali zajedno imati 5-10% pa onda da imate kontakt sa tim hadenovcima i onda bi to bila druga priča-efikasnija.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Slažem se samo sa dijelom u kome se ukazuje na nezainteresovanost dioničara ali nikako ne stoji tvrdnja da je nužno više od 5% dionica da bi se moglo utjecati na ZAKONITOSTI u radu društva.
Organ koji bi morao voditi računa o tome po službenoj dužnosti je na žalost u rukama donosilaca ove odluke i već godinama aminuje sve njihove kriminalne rabote.Nije zgoreg podsjwtiti da su oni,tada u dresu Hadena,nezakonito stekli broj dioinica s kojim su tada ,opet nezakonito,ušli u Bosnalijek!
U međuvremenu oni,ti kriminalci iz Jukićeve,su se prilično izvještili pa su iskoristili mogučnost da odluku o povečanju kapitala emisijom dionica za zaposlene donesu na Nadzornom odboru.Za takvu odluku na Skupštini potrebna je dvotrečinska večina .Oni su znali da takvu kvalificiranu večinu ne mogu imati!Osim toga donošenjem odluke na Nadzornom odboru izbjegli su mogučnost da se protivljenjem na skupštini,i zahtjevom za otkup dionica,recimo od Hadena ,dovedu u situaciju da nisu sposobni ozvršiti taj otkup!To je način na koji sam im ja prodao svoje dionice nakon one prve emisije dionica za zaposlene.
Sada se sigurno može osporiti ta odluka NO .potpuno sam siguran da ne postoji ovlaštenje skupštine Nadzornom odboru za takvu odluku.I zato sam izrazio sumnju u njihov odnos sa Hadenom!Jer Haden je ovdje najviše izgubio.Oni sa ovim dioinicama za zaposlene imaju dobru prednost ispred njih!
A ako je Haden saučecnik,oni tu odluku,i ako se poništi,mogu ponovo donijeti na Skupštini!
Odluka se definitivno može poništiti na sudu!Pogotovo ako je Haden već reagirao!A ako nije sa njima,sigurno je već utužio!
PS
Zna li neko koja advokatska kancelarija ovdje zastupa Hadena!Trebalo bi mi to.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Moraju se pozivati na neku odluku skupštine. Sad tu treba neka većina da bi je konačno poništila.
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Možda imam nekolio stotina dionica BSLi, ali ovo je očit kriminal, a nešto sam osjetljiv kada su ovakve stvari u pitanju.
Ako se bude šutilo pljačka će se nastaviti na druge načine.
Ima li neko udruženje dioničara BsLi ili sl. koje bi moglo podnijeti tužbu u ovom slučaju.
Taodjer postoji li kakav račun na koji bi se mogla donirati sredstva kojima bi se platio advokat
i ovo finasiralo. Ima nas koji nismo ni blizu Sarajeva. :)
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ni ja ne bi odgovornost za ovakve stvari prebacivao na dioničare i njihovu (ne)zaintersovanost. Dioničara je hiljade, mnogi nemaju ni puno dionica, ne stanuju blizu Sarajeva, nemaju toliko vremena da prisustvuju svakoj skupštini i/ili se bakću sa advokatima i sudovima ili sve to zajedno. Za to i postoji KOMVP, tužilaštvo, policija. Nije valjda da ovi što poklanjaju tuđe nisu ništa krivi, nije kriv direktor i nadzorni odbor, nije kriva KOMVP (koja samo za takve stvari treba da postoji) koja je ovo odobrila a jest kriva eto neka nena iz Olova koja ima 100 kom BSNL od certifikata, što nije došla na skupštinu i suprotstavila se odluci da se njena imovina poklanja zaposlenicima čija je plata 6 puta veća od njene penzije, citrirajući paragrafe zakona. To je kao kad bi za kriminal i pljačke banaka umjesto policije koja je neefikasna optužili građane što se ne samoorganizuju i bore protiv kriminala kupujući automatsko oružje, bazuke i sl. Mislim da je dobra ideja da se donacijama podrži advokat nekoga ko je već (ili će) podigao tužbu ili još bolje donacijom ili plaćenim članstvom udruženju dioničara koje bi angažovalo advokata u ovakvom i sličnim slučajevima ili jednostavno promovisala dobru praksu. Očiti drugi slučajevi su npr isisavanje ZIFova od DUF ova kroz naknadu/(otvaranje fondova kao u RSu), promjena zakona člana o naknadi prilikom squeeze outa ili potpuno ukidanje squeeze outa i sl. Znam da je Slavuj predsjednik jednog takvog udruženja (evo npr jedan vrlo dobar članak ( https://www.klix.ba/biznis/finansije/ud ... /171220102 ) i rado bih podržao/donirao a ako bi nas bilo više jako bi ojačali i našu poziciju i prevazišli rascjepkanost dionica.
Ne znam ima li ijedna stranka koja u programu djelovanja ima nešto ovako, sumnjam, ali ako postoji moj glas će imati bez obzira na ostatak programa.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Razumijem ja to sve. U civilizovanoj zemlji sa civilizovanim ljudima bilo bi očekivano od institucija da urade svoj posao. Ne rade. U bitnijim segmentima života ne rade. Kako onda očekivati regulativu ovoga što se zove tržište kapitala i njeno dosljedno sprovođenje.

Ovo sad je na nivou 1920. godine. Otme ko može. Onoga koga ostali spriječe ne otme i tako funkcioniše.

Nekako bi se udružili, svi to spominju ali ništa. Ima i udruženje dioničara ali niko da ga aktivira. Ima valjda nekih mladih pravnika koje bi to udruženje moglo angažovati. I ,normalno, plaćati, a dioničari uvijek imaju "sporova" sa firmama pa im je interes da finansiraju te pravnike-pripravnike.
A ne mora ni tako, može se biti direktno aktivniji.

Ako je ovih novih 208.000 dionica raspoloživo za trgovanje, to bi značilo da će se prodaja povećati i da bi cijena mogla pasti
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Ako je ovih novih 208.000 dionica raspoloživo za trgovanje, to bi značilo da će se prodaja povećati i da bi cijena mogla
pasti
Post Reply