Bosnalijek

Bela
Posts: 2
Joined: 18 Sep 2018, 00:35

Re: Bosnalijek

Post by Bela »

Sabur2 wrote:Mislim 3 godine da se čeka.
RVP sa ličnom kartom i to je prvi korak, jer nisam siguran da će ti u bsnl biti spremni dati informaciju ako dođeš kao blećak.
Naravno možeš probati jer je to besplatno. isprintaj na jedan list papira transakcijski broj računa, ime prezime, matični broj. Priloži kopiju LK, sve zajedno predaj na protokol, zatrazi i ranije dividende i usput pitaj mozes li saznati koliko imas dionica.
Ako ti to ne budu htjeli reći, onda RVP, mislim 8 maraka da te dodje izvod.

BTW. interes raste. Prodaja se povlači.
Hvala na pomoći,na forumu sam saznao da Bosnalijek ima dividendu,imamo i dionice u BH Telekomu i oni od početka uplaćuju dividendu.To su poslijeratni vrijednosni papiri odmah uloženi u dionice i zaboravljeni. Na forum sam ušao isključivo zbog dionica IKBZK koje sam naslijedio i radi se o većoj količini dionica .Mislio sam ih prodati ali po ovoj cijeni ni ja, totalna neznalica ,mislim da nije pametno pa čak ni moralno .Je li postoji mogućnost da dionice budu veče :?: :?: :
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

IK banka, to je sad ASA banka?

Sa bankama koje posluju pozitivno (ASA ima čini mi se neki mali profit), nemožeš ništa izgubiti, naročito ako imaš vremena čekati. Ispod nominale je fakat nerazumno prodavati. Moguće na kraju da se pojavi neka veća banka koja će ih kupiti, a to se neće sigurno završavati po 30% knjigovodstvene.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

IZVJESTAJ O DOGAOAJU KOJI BITNO UTICE NA FINANSIJSKO POSLOVANJE EMITENTA

Komisija za vrijednosne papire odobrila je poveéanje osnovnog
kapitala Drustva iz vlastitih sredstava u ... iznosu od 2.077.000,00 -
Bosnalijek, farmaceutska i hemijska industrija, dìoníöko drustvo /
Bosnalijek d.d.
kratak opts I razlog doqadaja KM, errusqom 207.700 dìonìca za zaposlene nommalne vriiednosti
10,00 KM.
I
- potpis ovlastene osobe odgovorne za
potpunost i tacnost informacija iz
izvjestaja
Direktor
Nedim Uzunovié, dipl. oec.
- mjesto i datum podnosenja izvjestaja i
potpis osobe koja je saöiniía izvjesta]
Sarajevo, 25.09.2018. godine
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Ovo je još jedan pokušaj pljačke svih dioničara BsL. koji trenutno imaju dionice u svom
vlasništvu, odnosno vlasnici su u odredjenom postotku..
Trenutni dioničari (suvlasnici) moraju odmah angažirati advokata i uložiti žalbu na ovu odluku
uprave. Takodjer odmah se udružiti u što većem broju sazvati skupštinu BsL. i smijeniti
trenutnu upravu, naročito inicijatore ove podmukle pljačke.
Zašto bi to zaposleni imali pravo da kupe dionice firme koja je u privatnom vlasništvu
ispod tržišne i knjigovodstvene vrijednosti.
Baš bi me intersiralo da ovo pokuša uprava VW ili TC Kakanj itd. koliko bi još upravljali firmom,
i šta bi se desilo direktoru. :oops:
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Ovdje izgleda uprava firme krade od vlastitih vlasnika dva miliona maraka i daruje ih zaposlenima
kao kao dionice, kojih i onako ima previše i koji su i onako preplaćeni.
Dalje, komisija za vrijednosne papire odobravao ovakvu pljačku, bez da trepne.
Ne znam da li je ovakvo nešto ikada igdje na svijetu zabilježeno.
Znači BsLi nije u vlasništvu njegovih dioničara nego u vlasništvu Uzunovća i njegovih jataka.
Da emituju dionice za trenutne dioničare i tako povećaju kapital u redu , ali....
Znači advokat i prijava policiji za pokušaj pljačke dva miliona maraka od vlasnika BsLi.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Kako vidim na prošloj skupštini su donesene odluke na linku: http://www.bosnalijek.ba/uimages/Skupst ... .2018..pdf

Ima odluka o rasporedu dobiti i stvarno u toj odluci je raspoređeno za ove poklon dionice za zaposlene. Ne znam koliko je vlasnika bilo na toj skupštini i ko je glasao za ovu odluku, ali izgleda da je taj kvorum vlasnika na toj skupštini donio odluku da se poklone dionice radnicima. Sad je nadzorni odbor uzeo ovu odluku kao pravni osnov da provede to izdavanje novih dionica... Onda je ipak do vlasnika koji je bio na skupstini i glasao za ovu odluku. Pretpostavljam da ima prostora pobijati ovu odluku onako kako je g. slavuj vec jednom uradio kod Bosnalijeka, ali je za to potrebno ispuniti i neke formalne elemente (glasanje protiv i dr.).
Last edited by leon on 27 Sep 2018, 20:43, edited 1 time in total.
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Ako neko od suvlasnika firme hoće nešto da pokloni bilo kome onda može da pokloni samo svoj dio na
koji ima pravo po zakonu. Znači ova dva miliona rasporediti na dioničare koliko imaju udjela u postotcima
pa onda neka svako radi šta hoće s njima, to jest ko hoće neka svoj udio da pokloni kome hoće.
Ova dva mil. mogu se ostaviti kao rezerva, uložiti u poboljšanje proizvodnje, istraživanja i sl.
isplatiti kao dividenda, ili darovati već postojećim dioničarima kroz emisiju dionica tako da se
umjesto dividende dioničarima podijele dionice u srazmjeru koliko imaju postotaka u vlasništvu.
Znači ovo je ništa drugo nego kriminal i uzurpacija vlasništva nad imovinom zakonskih vlasnika, bez njihovog
pristanka. Sva imovina koju posjeduje BsLi pripada dioničarima , a ne direktoru ili nadzornom odboru i
oni nemaju pravo da s time raspolažu bez pristanka istih. Ništa, samo tužba za kradju i uzurpaciju.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

beka26 wrote:Ovdje izgleda uprava firme krade od vlastitih vlasnika dva miliona maraka i daruje ih zaposlenima
kao kao dionice, kojih i onako ima previše i koji su i onako preplaćeni.
Dalje, komisija za vrijednosne papire odobravao ovakvu pljačku, bez da trepne.
Ne znam da li je ovakvo nešto ikada igdje na svijetu zabilježeno.
Znači BsLi nije u vlasništvu njegovih dioničara nego u vlasništvu Uzunovća i njegovih jataka.
Da emituju dionice za trenutne dioničare i tako povećaju kapital u redu , ali....
Znači advokat i prijava policiji za pokušaj pljačke dva miliona maraka od vlasnika BsLi.
Teško se je sa ovim ne složiti. Praktično je uzet novac od vlasnika/dioničara te dat zaposlenima. Neviđena drskost. Je'l zaposleni nemaju platu? Ako žele i dionice što ih ne kupe na berzi, po tržišnoj cijeni koja je ionako niska, upravo zbog ovakvih i sličnih poteza. Najluđe je da je tzv Komisija ovo odobrila što je isto kao da sud odobri pljačku banke.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

beka26 wrote:Ako neko od suvlasnika firme hoće nešto da pokloni bilo kome onda može da pokloni samo svoj dio na
koji ima pravo po zakonu.
Znači ova dva miliona rasporediti na dioničare koliko imaju udjela u postotcima
pa onda neka svako radi šta hoće s njima, to jest ko hoće neka svoj udio da pokloni kome hoće.
Ova dva mil. mogu se ostaviti kao rezerva, uložiti u poboljšanje proizvodnje, istraživanja i sl.
isplatiti kao dividenda, ili darovati već postojećim dioničarima kroz emisiju dionica tako da se
umjesto dividende dioničarima podijele dionice u srazmjeru koliko imaju postotaka u vlasništvu.
Znači ovo je ništa drugo nego kriminal i uzurpacija vlasništva nad imovinom zakonskih vlasnika, bez njihovog
pristanka. Sva imovina koju posjeduje BsLi pripada dioničarima , a ne direktoru ili nadzornom odboru i
oni nemaju pravo da s time raspolažu bez pristanka istih. Ništa, samo tužba za kradju i uzurpaciju.
Tačno, to bi bilo kao da su osobe A i B suvlasnici po 1/2 stana a onda osoba A pokloni polovinu trećoj osobi, ali polovinu koja nije njegova nego osobe B. Davno sam govorio sve osim podjele dobiti kroz dividendu (ili većine dobiti) je najobičnija pljačka. U našim uslovima tu uključujem i tzv investiranja i reinvestiranja koja u 90% slučajeva služe za pranje para kao i emisije dionica bilo koje vrste, čak i dioničarima. Prvo što bi trebala uraditi bilo koja nova vlast je smjena kompletne KOMVP i revidiranje svih njenih odluka u zadnje vrijeme kao i hitna promjena više zakona uključivo one članove o squeeze outu.
Last edited by montypython on 27 Sep 2018, 20:36, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Cemu sluze onda skupstine dionicara?
Post Reply