Vlada FBiH

panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Zato treba dobrom nizu pojedinaca pokazati gdje im je mjesto pa da se i neki potencijalni tražioci doživotne egzistencije ( i svojih potomaka) zamisle kada počnu izražavati želje.
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vlada FBiH

Post by mendo »

montypython wrote:
car wrote:Razumijem te, ali po čemu je meni Sarajevo Osiguranje bliže od Coca Cole?

Ja nemam nekih insajderskih informacija, ali o Coca Coli mogu brdo stvari naći na internetu, a šta je sa Sarajevo Osiguranjem i FDS i ostalim firmama.

Već sam na jednoj temi rekao da sam po malo počeo sa indeksiranjem i tu vidim budućnost da mogu na dugi rok oploditi investiciju.

Danas tehnologija omogučava da ja mogu ako se potrudim znati više o Coca Coli od nekoga tko zivi u Americi.
Dio problema je upravo u tome da o Coca Coli možeš naći sve i na internetu. Ono što možeš ti može još i 50 miliona drugih, uključivo stotine hiljada profesionalaca koji sve to svaki dan gledaju na 6 monitora ispred sebe na stolu. Svaka se info analizira i cijena prilagođava u hiljade transakcija na berzi svakog dana. Takva dionica nije nikad potcijenjena. Izvagana je u gram realno i brusi se svake minute. Manje više sve zavisi je li bear ili bull market. Nema dakle mogućnosti da se dionica kupi potcjenjena a to je meni ključno. Ako nema niskog ulaska nema zarade, osim ako ne naletiš na neki novi Apple u fazi garaže, ali ako i to znaš ti znaće i drugi.
U BiH je drugačije, bear market je ima 10 godina, faza totalne apatije, stanje pojedinih dionica čini mi se ne prati ni 10 ljudi ukupno a ni pola od njih se ne razumije. Zbog kriminala, loših zakona, loših regulatora stvorena su i negativna očekivanja koja su dodatno srezala cijene. Ako odbijemo firme koje stvarno i ne valjaju sve ostale su ozbiljno potcjenjenjene i mnogo je onih koje mogu za kratko vrijeme eksplodirati samo promjenom "klime". Ima i osrednjih ili čak slabašnih firmi čije je cijena ipak preniska i kao takve mogu rasti-drastično. Glavna razlika je po meni u tome što kod nas možeš naći fimu koje ima nisku ulaznu cijenu (kakva god da je sama firma), dok vani naprosto ne možeš. I ako ima visoku zaradu i dividendu cijena je odavno prilagođena tome tako da kad je kupiš napuhanu čak i ako dobijaš dividendu, pri prodaji postoji mogućnost da ćeš prodati i niže nego si kupio ako balon ispuše, tako da je to u biti lutrija. Tako ja razmišljam, možda nisam u pravu, ne bih da nikog odvraćam.
dobro si to artikulirao! potpuno se slažem!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vlada FBiH

Post by mendo »

panzer wrote:Jel se spremaju za Prevent.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/federal ... /171019094
šta se to dešava sa Preventom?
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vlada FBiH

Post by mendo »

montypython wrote:
brzi wrote:Gledam ovaj prijedlog zakona o porezu na dohodak i vidim diskriminaciju.

"Osnovicu dohotka kod prihoda od ulaganja kapitala predstavljaju neto prihodi od kapitala, te nisu dopušteni nikakvi odbici, a stopa poreza na dohodak se primjenjuje po principu lomljene skale na svaku pojedinačnu isplatu do 800,00KM stopa poreza je 13%, a preko 800,00 KM stopa poreza je 20%. "

Logično bi mi bilo da sve isplate dividende u toku godine budu uključene u ukupne prihode poreskog obveznika i da plati prema poreskim stopama kako već budu usvojene.
Dakle prema ovom što su naveli,..neko ko je nezaposlen a ima jednom u godini dana neku isplatu dividende bit će oporezovan bez prava na lični odbitak od 8.400 KM.
Vlada radi sve suprotno od onoga što bi trebala. Umjesto da stimuliše tržište kapitala, potpuno nerazvijeno i ne-popularno, gdje promet na SASE bude po 50 hiljada dnevno (umjesto 5 miliona) oni ga destimulišu. A nema tu nikakvog finansijskog efekta osim čiste simbolike. Rijetka su preduzeća koja uopšte dijele dividendu sad će biti još rijeđa ili će pribjeći mutnim "reinvestiranjima"- čitaj kriminalu. Evo npr za BH Telecom, jedan od rijetkih koji je uopšte ima, od 100 miliona dividende 90% ionako ide državi, ostalih 10 miliona se podijeli na 7810 dioničara.Kad bi se oporezovalo npr po 15% to znači da bi država dobila 1,5 m godišnje. S tim da bi to bilo i manje jer će firme kako rekoh jednostvno dobit sakrivati. Narod kaže "kolje se vo radi kile mesa" i nemam boljeg objašnjenja. Zauzvrat Vlada dobija 7810 gnjevnih dioničara samo u BHT. Neće skupiti s ovim ni 5 m godišnje a uništiće (već uništeno) tržište kapitala koje bi trebalo da potiču i stimulišu. Za dioničare je valjda jasno, ne glasati za onoga koji ovako nešto predlaže a glasati za onoga ko je protiv i ko ima zrno ekonomske pameti i razuma pa da je crni đavo. Evo baš ću pratiti hoće li i kako, opozicija reagovati na ovo.
da se razumijemo - meni će biti draže, ako se oporezivanj dividendi i kapitala ne usvoji
ali budimo ipak realni - u americi ti npr odbiju tzv witholding tax, bez obira da li se ovdje po zakonu oporezuje ili ne
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vlada FBiH

Post by mendo »

https://dnevni-list.ba/inozemni-kapital ... je-od-bih/

pa kao što već više puta napisao - glavni razlog da nema stranog kapitala je izuzetno loš imidž BiH vani, čak i u najbližnjim susjednjim zemljama - zavoljo negativnog PR-a kojeg proizvode čelnici sva 3 naroda, ljudi BIH vide kao poluratnu zonu u kojoj može svaki čas ponovo otpočeti naoružani konflikti
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Ja već odavno ne dvojim oko toga ko je štetniji za zemlju i narod,lopov ili budala!U ne znam koliko primjera sam se lično uvjerio da su najopasniji ljudi sa skromnim intelektualnim kapacitetima na mjestima sa kojih mogu napraviti veliku štetu.
U ovom slučaju ,istina,imamo izgleda kombinaciju karaktera i pameti!Rezultanta je beskrajni bezobrazluk!
Čovjek maskiran u premijera,iz okruženja koje bi trebalo biti premijersko,sa platom i ostalim benefitima koje su rezervirane za premijera,sjedi u udobnoj fotelji neke klubske kafane i konstatuje da vlada i premijer nisu uradili ništa za popravku pozicije zemlje u širem okruženju!
A oni vani nemaju ni agendu!
Aferim!
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ubila se pozicija za nekog Jasmina Jaganjca....

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... ar+sedmica

I ne znam čemu sve to kad ni država BIH nije mogla ni primisati Konzumu jer su ljudi imali monopolsku poziciju nakon preuzimanja mercatora a kamoli sad kad su velike države uključene u situaciju u Agrokoru. Nekakav entitetski apartčik nešto da mijenja.... odnosno da nadzire...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

panzer wrote:Ubila se pozicija za nekog Jasmina Jaganjca....

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... ar+sedmica

I ne znam čemu sve to kad ni država BIH nije mogla ni primisati Konzumu jer su ljudi imali monopolsku poziciju nakon preuzimanja mercatora a kamoli sad kad su velike države uključene u situaciju u Agrokoru. Nekakav entitetski apartčik nešto da mijenja.... odnosno da nadzire...
U pet marki da će biti HDZ-ovac :lol:
Post Reply