Bosnalijek

nane
Posts: 264
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Nek libijci raspisu tender po dobroj cijeni I kupe preostalih 30%
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pa oni nikad nisu imali bilo kakvu želju za povećanjem. Bili su uglavnom servis bilo koga ko je bio "glavni" u Bosnalijeku u nekom trenutku. Dodatnih 8% pri glasanju i ništa više. Zašto nisu kupili Vladinih 19% nedavno, pa čak ni učestvovali? Tako da mi jedino pada na pamet neki pokušaj marifetluka u borbi za prevlast postojeće dvije struje. Sumnjam da ovi sami imaju pare. Pitanje je ko su ovi ljudi uopšte i imaju li ikakve veze sa bilo kim u Libiji. Ne znam znaju ovi iz FIPE s kim su uopšte pričali.
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

montypython wrote:Pa oni nikad nisu imali bilo kakvu želju za povećanjem. Bili su uglavnom servis bilo koga ko je bio "glavni" u Bosnalijeku u nekom trenutku. Dodatnih 8% pri glasanju i ništa više. Zašto nisu kupili Vladinih 19% nedavno, pa čak ni učestvovali? Tako da mi jedino pada na pamet neki pokušaj marifetluka u borbi za prevlast postojeće dvije struje. Sumnjam da ovi sami imaju pare. Pitanje je ko su ovi ljudi uopšte i imaju li ikakve veze sa bilo kim u Libiji. Ne znam znaju ovi iz FIPE s kim su uopšte pričali.
Mudro zborriš i ovo je najvjerovatniji scenarij.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Ekonomsko-društveni razvojni fond Libije je državna institucija koja investira u turizam, industriju, infrastrukturu i drvni sektor u Libiji, ali i inostranstvu.

Drvni sektor u Libiji? Turizam u Libiji ?! WTF :o
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

montypython wrote:Pa oni nikad nisu imali bilo kakvu želju za povećanjem. Bili su uglavnom servis bilo koga ko je bio "glavni" u Bosnalijeku u nekom trenutku. Dodatnih 8% pri glasanju i ništa više. Zašto nisu kupili Vladinih 19% nedavno, pa čak ni učestvovali? Tako da mi jedino pada na pamet neki pokušaj marifetluka u borbi za prevlast postojeće dvije struje. Sumnjam da ovi sami imaju pare. Pitanje je ko su ovi ljudi uopšte i imaju li ikakve veze sa bilo kim u Libiji. Ne znam znaju ovi iz FIPE s kim su uopšte pričali.
U prošlosti je bilo baš ovako!Libijci su se ponašali isključivo po uputama Arslanagića koje bi preveo nekakav dobro plačeni efendija!Ponekad su i sami u Jukićevoj pravili Punomoći za nekog netom nafatanog Arapa!Za jednu takvu Punomoć ja sam učestvovao u krivičnoj prijavi zbog falsifikata.Jedan od njihovih tuižilaca ju je jednostavno stavio u prepunu laticu!
Ali ,objektivno bi interes Libije mogao biti Bosnalijek!Naravno pod pretpostavkom da uspiju doći do svojih para po bjelosvjetskim bankama!
econ
Posts: 1
Joined: 25 Dec 2017, 22:08

Re: Bosnalijek

Post by econ »

pozdrav.zamolila bih vas za pomoc.na faksu radim projekat za pojedina preduzeca i izmedju ostalih tu je i Bosnalijek.moze li mi neko protumaciti dosadasnje poslovanje bosnalijeka?kakva su kretanja cijena dionica, iznos dividende?vidim da se u 2016 dividenda povecala na 0,50BAM, pa koji su moguci razlozi toga itd?bilo kakva informacija je dobrodosla jer ja se zaista ne razumijem u brojke :? :?
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Po većini parametara, ekonomske postavke Bosnalijeka su vrlo dobre. Odnosno to je poprilično zdrava firma. Za razliku od većine firmi gdje je država imala udio Bosnalijek se nakon rata konsolidovao i tokom godina održavao vrlo dobru profitabilnost.
Jedini problem ove firme je što su dva menadžmenta smatrala da njihov rad treba da košta puno više od plate i menadžerskih naknada pa su nastojala i nastoje da sebi uzmu što više.

Predhodni je to radio fiktivnih troškovima unutar BIH a trenutni izvan BIH. Na osnovu toga firma bilježi značajan rast prodaje ali nije sigurno da je taj rast ekonomski opravdan imajući u vidu da se olako prepušta par desetina miliona nenaplaćenih potraživanja.

Sve u svemu, ako bi se trenutni menadžment vratio u okvire profesionalnog poslovanja ili došao neki drugi, ne bi imali velikih problema da nastave sa profitabilnim poslovanjem jer kako rekoh osnovni parametri su prilično dobri.

A finansijske izvještaje svakako treba pregledati jer bez toga taj školski projekt nema osnovu.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

econ wrote:pozdrav.zamolila bih vas za pomoc.na faksu radim projekat za pojedina preduzeca i izmedju ostalih tu je i Bosnalijek.moze li mi neko protumaciti dosadasnje poslovanje bosnalijeka?kakva su kretanja cijena dionica, iznos dividende?vidim da se u 2016 dividenda povecala na 0,50BAM, pa koji su moguci razlozi toga itd?bilo kakva informacija je dobrodosla jer ja se zaista ne razumijem u brojke :? :?
Možeš pogledati na Sase.ba pa tržište i onda Bosnalijek, imaš dosta podataka među ostalim skraćene finansijske izvještaje. Kretanje cijena dionica ne daje nikakav zaključak jer su obuzdane netržišno (duga priča), mahinacijama na berzi, daleko su ispod realne cijene, zamrznute su na cca 11,5-12 KM a trebale bi biti min 20-25 KM. Za dividendu: dobit je zadnjih godina cca 10-11 miliona, ima cca 8,8 m dionica pa je to po dionici cca 1,2 KM. Pravo pitanje nije zašto se dividenda povećala sa 0,3 na 0,6 nego zašto se dijeli tako malo, zašto ne npr 1,0 KM. Dakle Bosnalijek nije baš zahvalan za bilo kakve zaključke, rast prihoda često i ne utiče na dobit a trebao bi, rast prihoda i dobiti ne utiče na tržišnu cijenu a trebao bi itekako, i na kraju nema nikakvog pravila koliko se koje godine izdvaja za dividendu.
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Sine, postoji problem. Odabrala si ekonomiju a kazes da se ne razumijes u brojke?!
Rado bi ti mi pomogli, ali pitanje je odakle treba poceti?
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Priglupo pojašnjenje druga kantonalca:
Zbog esencijalne liste lijekova koju je nedavno usvojila Vlada USK podiglo se dosta prašine, a njeno objavljivanje izazvalo je nezadovoljstvo domaćih proizvođača lijekova koji tvrde da su neravnopravni u odnosu na inostranu konkurenciju.

Najglasniji su iz domaće farmaceutske kompanije "Bosnalijek" iz Sarajeva, koji smatraju da je esencijalna lista lijekova donesena na nezakonit način i da favorizuje strane proizvođače lijekova.

Prema riječima Jasmine Korde, portparola "Bosnalijeka", oni će u narednom periodu iskoristiti sva potrebna pravna sredstva da ospore usvojenu listu i ishode donošenje nove i zakonite.

"Esencijalna lista lijekova koju je usvojila Vlada nije u skladu sa Zakonom o lijekovima FBiH, također zakonska procedura prilikom njenog donošenja nije ispoštovana, o čemu smo obavijestili sve nadležne institucije", istakla je Korda.

Prema njenim riječima, najveće zamjerke su što prilikom usvajanja pomenute liste lijekova nije ispoštovana propisana kvota o zastupljenosti domaćih farmaceutskih proizvoda.

Ministar zdravstva USK Hazim Kapić odbacuje ove optužbe i kaže kako je sve urađeno zakonito i transparentno.

"Nikoga ne preferiramo, svi proizvođači su imali jednak i ravnopravan tretman, to tvrdim odgovorno. Druga stvar je šta se podrazumijeva i šta se može podrazumijevati pod pojmom domaći proizvođač, ako je Vlada FBiH prodala njihove dionice stranim kompanijama", tvrdi Kapić.
Ali bitno je da je on fora,kantonalni ministar. A i nije mu prvi put da ima istu priču:

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... sta-za-usk
Post Reply