Bosnalijek

panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kakvim dokumentima?
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Dakle ide serija pozitivnih napisa o BSNL.
Nije slucajno.
Jel mladozenja kruzi oko kuce ili je nesto drugo, vidjecemo ubrzo.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Zašto trgovina BSNLR nije suspendovana, iako nisu dostavili izvještaj za 6 mjeseci? Nema izvještaja, a nisu na ovom spisku:
http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 180/type/0
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Gepard wrote:Ovaj slavuj bas samo gluposti neke valja i teorije zavjere.

Mora da je ovo greškom adresirano na slavuja.Vjerovatno je čovjek mislio na autora ovog predhodnog posta,samo pošto još nije bio objavljen uputio ga na moj račun!
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

proleter wrote:Zašto trgovina BSNLR nije suspendovana, iako nisu dostavili izvještaj za 6 mjeseci? Nema izvještaja, a nisu na ovom spisku:
http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 180/type/0

Dobro pitanje?
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

slavuj wrote:U vrijeme Arslanagića Bosnalijeku je nuđen lijek ,mislim da se zvao enkorten,i Arslanagić ga nije uzeo jer nuje bilo izvještaja koji potvrđuju da pomaže kod multiple skleroze.Ovi su ga kupili odmah po pajserizaciji .Nije mi poznat njegov status u ovom trenutku!Svakako da bih volio da se pokaže da je to dobar lijek kao i da je ova akvizicija u Travniku,dobar potez.Ali ja imam problem sa onim što su Uzunović i društvo radili kod hadenizacije Bosnalijeka i po svoj prilici kroz ovaj faktoring u Rusiji!I prosto ne m ogu vjerovati da oni povuku bilo kakav potez koji nije prvenstveno prilika da nešto jame!Ako svemu dodam i činjenicu da je i Hasan A.P. Čelam iz Travnika,onda su male šanse da neko drugi,osim aktera,ima koristi od ovog lijeka i ove akvizicije!Ipak se nadam da ovog puta neću biti u pravu!
i ja se nadam da nećeš biti u ravu.
Tvrdio sam da njihov najveći problem nije pajserizacija, nego upravo nedostatak razvojnih poteza jer na generici u lijekovima nitko ne može opstati od malih, pokraj giganata koji postoje.
Bosnalijek su stisli i u BiH sa listama i padom cijena, pa im promet u BiH drastično pada. Rekao bih da je ovaj iskorak u pravcu inovativnih lijekova i širenja iznuđen a moguće da su skontali što znači ulazak u originalne lijekove a rizik sa već poznatim i sigurnim im je najmanji.

Raspitat ću se kod kćerke malo detaljnije, a što se tiče Arslanagića u vrijeme kad je on pregovarao, nije oko ovog lijeka bilo sve gotovo ali je Arslanagić ( to mi je pričao davno njihov jedan bivši u upravi), nakon što su ti dokazi završeni i lijek registgrovan u BiH, čekao da se stavi na listu fonda na kojem je tada bio jedan strani lijek za multiplu u FBiH, praktično na budžetu ( fond solidarnosti FBiH).
Tadašnji ministar Omerović to nije htjeo staviti na listu i onda je Arslanagić taj lijek dogovorio da ide u Libiju na njihov fond i većinom je sve bilo dogovoreno, čak se lijek nosio u vojnu bolnicu u Bengaziju i korišten je a delegacija ministarstva iz Libije je po tom pitanju bila u BiH.
Šta se poslije desilo sa Libijom i Edom Arslanagića znamo i razvoj je u tom pravcu zastao.
Rusmir Mesihović je, nakon odlaska Omerovića, lijek stavio na listu Fonada i od tada su na listi fonda za multiplu u FBiH taj strani lijek i domaći patentirani. Patent je priznat u 20 EPO država, USA, Kanadi, Australiji, Kini i Ruskoj federaciji. To znači da je lijek registriran i na listi fonda, što nije loše.
Znam da je Turska članica EPO ( Evropska Patentna Organizacija),logično bi bilo da je i ona jedna od tih 20 država EPO, koje su patent priznale, pa mi po toj logici slijedi normalnim, njihovo nastojanje da dobiju GMP baš u Turskoj i Ruskoj Federacijiji, a ako je to u pitanju, dobro su se začešljali.
Raspitat ću se da li se u okviru struke šta radi na tome, dalje ne mogu dobaciti ali bilo bi dovoljno, da se potvrdi, je li to u pitanju, možda je sasvim nešto deseto.
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ako dozvolite da kazem da mislim da je enkorten ubleha i da je Pharmamed velika dubioza.
Iz mojih saznanja, a kontakte imam. Dakle ova pisanja su po mom mišljenju samo dizanje rejtinga/cijene firmi.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Za Pharmamed se ne bih složio. Bar gledajući finansijske izvještaje. Normalno nije ni profitabilnost kakva bi trebala biti u farmaciji ali imajući vidu da je to manja privatna firma pitanje je koliko se realno prikaže dobit. Ali imaju rast svake godine.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Ponovo napominjem da su u vlasnickoj strukturi Pharmameda 2 najveca igraca s tržišta distribucije lijekova!!!!!!

Zasto dopustaju ulazak Bosnalijeka u vlasnicku strukturu?

Koji je cilj?

Da li da putem Bosnalijeka vrse distribuciju?

Ili je cilj Bosnalijeka da njihove porizvode pokupi?

Ko ovdje vuce poteze, ko odlucuje, Bosnalijek ili vlasnici Pharmameda.

Mnogo nepoznanica.

Da je u pitanju neka lijeva firma koja gleda priliku da se skupo proda, onda OK.
Vise cemo znati kada se objavi nova vlasnikca strultura Pharmameda (ko je prodao)!
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ubiše kursne razlike....
Post Reply