Vlada FBiH

car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

panzer wrote:Nista ne garantuje da će bilo gdje drugo, u bilo kojim drugim dionicama biti bolje.

A što se tiče te izjave da naša berza nije za običnog čovjeka, treba znati da ni jedna trgovina nije za običnog čovjeka jer nisu svi rođeni za trgovce.
Ali je garantirana likvidnost, a to je ono što nama treba.
Imaš izbora koliko hoćeš i tržište je likvidno.

Obični ljudi u Americi ulažu na burzu preko 'penzionih fondova" i tako stede za mirovinu.
Jesli li cuo za 401k, IRA... i ostale stvari?

Nije život jedna žena, pa tako ni sase nije jedina burza
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Sve je to u redu ali neki nedoročeni zakon kojeg svakako nema ko provoditi (konkretno) meni nije nikakav faktor zbog kojeg bi odustao.
A nije mi bitno da po svaku cijenu imam likvidnost jer, kako rekosmo, ulažemo nešto što nam ne treba za život. Valjda bi tako trebalo biti.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

Ali mi treba za bezbriznu starost, skolovanje djece,....
Ja ipak stedim i ulazem da zaradim, te novce ne trebam trenutno, ali cu trebat za 20-30g, a mozda i sutra ako bude nesto neplanirano.

Ako ovaj zakon prođe tebi će se pri isplati odbit porez na dividendu.
To ne mozes sakriti, isto kao kapitalnu dobit kad prodas dionice.
Kamate na stednju isto.
Zaradis 1000KM od kamata i banka ti isplati 800KM,a 200KM ide drzavi.
Kod stanova ces moci muljati da sve ne ide na ugovor, ali ponavljam burza je ionako nelikvidna tako da ovo nece nista znaciti, osim sto ce pojedinci placati porez.

Vecina ce ljudi osjetiti na placi,pogotovo ako imaju preko 1500KM i ako ne bude olaksice za djecu.

Dividenda je sica, var za vecinu
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

car wrote:Imam dionica, jedna trenutno vrijedi manje vec sto sam platio, ali ja je cuvam.
Hoce li porasti ne znam, ali zato je cuvam i ne prodajem.
Na burzu sam ulozio pare koje sam spreman izgubit, ali sam nesto i naucio.

Sta sam naucio?
Nikad vise necu ulagati u nelikvidna trzista, uključujući i okolne zemlje, jer zasto da se kupam kuci u lavoru kad imam sva mora ovoga svijeta na raspolaganju.

Inace druze kad si se odlucio na kupnju preuzeo si rizik i sta cu sad ja meni i ostalima ako smo pogresno odabrali.
Ako nisi sposoban nauciti na tuđim pogreskama, onda nauci bar na svojim, inace se okani investiranja.
Nemoj me pogrešno shvatati, govorim načelno i zbog sebe i zbog drugih, nisam uopšte izgubio ja lično, ali je investirati teže i zarada manja kad se boriš s glupostima umjesto samo sa ekonomskim stvarima. Ulažem vrlo konzervativno uz veliku disperziju rizika i duboku analizu svake firme, mogućeg razvoja, tržišta itd. Da ne ponavljam Panzera i pored svega više vjerujem u SOSOR nego u bitcoin. Odnosno u ono što je bliže i poznajem nego u ono što je daleko i nemam dobar pregled. Sve je samo u odnosu izlazne i ulazne cijene tako da možeš zaraditi 50% na Hidrogradnji u stečaju a izgubiti gaće na Tesli, Appleu i Coca Coli. Da nema kriminala i depresije ovo naše tržište, gledajući cijene, bilo bi raj za investiranje.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

Razumijem te, ali po čemu je meni Sarajevo Osiguranje bliže od Coca Cole?

Ja nemam nekih insajderskih informacija, ali o Coca Coli mogu brdo stvari naći na internetu, a šta je sa Sarajevo Osiguranjem i FDS i ostalim firmama.

Već sam na jednoj temi rekao da sam po malo počeo sa indeksiranjem i tu vidim budućnost da mogu na dugi rok oploditi investiciju.

Danas tehnologija omogučava da ja mogu ako se potrudim znati više o Coca Coli od nekoga tko zivi u Americi.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

car wrote:Razumijem te, ali po čemu je meni Sarajevo Osiguranje bliže od Coca Cole?

Ja nemam nekih insajderskih informacija, ali o Coca Coli mogu brdo stvari naći na internetu, a šta je sa Sarajevo Osiguranjem i FDS i ostalim firmama.

Već sam na jednoj temi rekao da sam po malo počeo sa indeksiranjem i tu vidim budućnost da mogu na dugi rok oploditi investiciju.

Danas tehnologija omogučava da ja mogu ako se potrudim znati više o Coca Coli od nekoga tko zivi u Americi.
Dio problema je upravo u tome da o Coca Coli možeš naći sve i na internetu. Ono što možeš ti može još i 50 miliona drugih, uključivo stotine hiljada profesionalaca koji sve to svaki dan gledaju na 6 monitora ispred sebe na stolu. Svaka se info analizira i cijena prilagođava u hiljade transakcija na berzi svakog dana. Takva dionica nije nikad potcijenjena. Izvagana je u gram realno i brusi se svake minute. Manje više sve zavisi je li bear ili bull market. Nema dakle mogućnosti da se dionica kupi potcjenjena a to je meni ključno. Ako nema niskog ulaska nema zarade, osim ako ne naletiš na neki novi Apple u fazi garaže, ali ako i to znaš ti znaće i drugi.
U BiH je drugačije, bear market je ima 10 godina, faza totalne apatije, stanje pojedinih dionica čini mi se ne prati ni 10 ljudi ukupno a ni pola od njih se ne razumije. Zbog kriminala, loših zakona, loših regulatora stvorena su i negativna očekivanja koja su dodatno srezala cijene. Ako odbijemo firme koje stvarno i ne valjaju sve ostale su ozbiljno potcjenjenjene i mnogo je onih koje mogu za kratko vrijeme eksplodirati samo promjenom "klime". Ima i osrednjih ili čak slabašnih firmi čije je cijena ipak preniska i kao takve mogu rasti-drastično. Glavna razlika je po meni u tome što kod nas možeš naći fimu koje ima nisku ulaznu cijenu (kakva god da je sama firma), dok vani naprosto ne možeš. I ako ima visoku zaradu i dividendu cijena je odavno prilagođena tome tako da kad je kupiš napuhanu čak i ako dobijaš dividendu, pri prodaji postoji mogućnost da ćeš prodati i niže nego si kupio ako balon ispuše, tako da je to u biti lutrija. Tako ja razmišljam, možda nisam u pravu, ne bih da nikog odvraćam.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

U potpunosti te razumijem i tvoja priča ima smisla, ako ikad dočekaš bull market u BiH.
Ako do njega i dođe njega će trebati pokrenuti vanjski igrači, jer i sam kažeš u nas 10ljudi prati neke dionice, tako da sam pesimist, ali daj bože da griješim.

Ja sam se odlučio na buy and hold strategiju tako da pratim indekse uz konstantno ulaganje na dugi rok od 20+ godina.
Svjestan sam da nisam kapacitet ubosti neku jeftinu dionicu i na njoj zgrnuti lovu, a i ne želim igrati na jednu ili dvije karte.

Po povijesnim podacima do sada je prosječan prinos indeksa 8-10% godišnje i ako bih u narednih 20g imao taj prinos bio bih presretan.

Neka logika mi govori da će s&p500 ili dax za 20g vrijediti više već danas, isto kao što danas više vrijedi već prije 20g.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

U narodu postoji priča o Ciganu i Ciganki koji su negdje na putu našli konjsku potkovicu!Na kraju je došlo do tuče oko toga ko će prvi koristiti konja kada nađu još tri potkovice i konja.
Meni ovo Vladino oporezivanje dividende i kapitalne dobiti liči baš na tu priću,kao i vaša rasprava!
Tu je,dakle,samo jedna potkovica!Dividende i kapitalne dobiti nema uglavnom ni na vidiku!Jednostavno jer nema ni tržišta vrijednosnih papira.Sinoć su konačno na Federalnoj TV ,u Mreži,progovorili o tome!Uglavnom su pobrojali ono o čemu ja govorim več godinama.Slikali su i sve one kriminalce iz KOMVP i sa SASE koji su za to odgovorni.I na kraju pokazali spisak kandidata za nove članove KOMVP na kojem su i sva ta imena!
Nema dakle šanse da se išta popravi i u narednom periodu!A svi šute,svi su na neki način upleteni!I bez imalo srama nastoje obezbjediti uvjete ,a boga mi i uslove,za daljnju pljačku!Samo je neki junoša rekao0 kako je 95 posto transankcija dogovoreno i kako je to kriminal.A učesnici svega toga su kod predsjednika i podpredsjednika Federacije na spisku kandidata za članove KOMVP.Jedino što asocira na mjesto gdje bi oni trebasli biti je ime upravnika zatvora iz Mostara,kojeg Čovićeva kamarila predlaže također za člana KOMVP!
Kamo sreće da mi dočekamo da platimo desetke hiljada poreza na dividendu ili kapitalnu dobit!
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Primjetio sam "u prolazu" taj prilog i bio mi je zanimljiv upravnik KPZ Mostar kao kandidat za člana KOMVP. Valjda su posjetioci i jedne i druge instutucije istog profila pa čovjek misli da ima kompetencije.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

Druže politika radi svoje, a pojedincima nikad dosta para, jer teško je cigansku vreću napuniti
Post Reply