Energoinvest

Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Uh. Prije svega trebas znati kako ti projekti idu. Znaci Alzir nije jucer zapocet. Projekti su davno radjeni, 2014 cini mi se. Ima tu i bice jos penala. 400 Kv je davno probijen rok. Tu mozda bude cak ukupno 50 miliona minusa a ne plusa.
Tanzanija je tek nagazna mina. Sad jel namjerno ili...
To nikad nece biti zavrseno. IMHO
Pumpe u HR je bio neki problem cini mi se oko vlasnistva i tamosnji sud je sporio prenos vlasništva. Ovo po sjecanju pricam mozda grijesim. Ne znam sta je tu Čengićevo maslo, obzirom da taj pičvajz potiče još od vremena prije Čengića, a on je htio da to konačno proda i donese neki obrtni kapital firmi. Možda ima masla na prstima, ja ga ne poznam lično i ni za koga ne grantujem ništa, samo mi je izgledao dosta pošteniji od svog okruženja.
Morate biti svjesni da je ovdje mnogo nenaplacenih potrazivanja koje oni cuvaju za poslije. Cilj je da se to otpiše da ne ide u cijenu prodaje. Što su i pokušali sa revizijom završnog računa, a spriječio ih je ministar FMERI.
Novi vlasnik, ja vjerujem,to moze naplatiti lako, isto kao što se to relativno lako moze i sada uz neki rabat posrednicima koji se, čujem, stalno nude.

A eto da te pitam ako je 230 ljudi manje na spisku, sta mislis, onako logički, koji su prvi otisli nakon što plata već godinu i po kasni sve više, evo sad čini mi se 5-6 mjeseci? Ko gljive poslije kiše niču projektne kuće koje rade i nude isto što i energoinvest. Sigurno nisu formirani od bakelora sa naših bolonjskih univerziteta,
Vjerovatno je ostao i neki slijepo odani inženjer koji zna i hoće, ali sam ne može. ENIS prodaje pamet - projekte, a to je timski rad.
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Ja imam informaciju da place ne samo da ne kasne vec su sve redovno isplacene. Drugo, jasno je kao dan da se planski spusta cijena dionica i cim nekoga navuku da ponudi malo vise dionica to se odmah kupi. Trenutno save pojude ukupno, a i sa onom od 40km po dionici su oki 3000 dionica. Pametnom, dovoljno. Onaj ko zeli da preuzme Energoinvest, a to su Turci zna da dobija trzista za koja se trenutno bore najvece kompanije svijeta iz domena rada Energoinvesta. A za to mnogi bi dali stotime
Milliona dolara.
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Energoinvest na berzi moze da dozivi tkz. stampedo, a to znaci da dionice najednom pocnu vrtoglavo rasti. Toga se plase igraci koji ugradjuju svoje interese u prodaju.
Zato su stalno prisutni i pokusavaju da vjestacki odrze nizak kurs dionica.
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Za pumpe u Hr, nije bilo potpuno raščićeno sve oko papira ali je zato i cijena bila niska i to je sigurno i kupac znao i prije potpisa ugovora. Mislim da nije to bio problem. Problem je to što je kupac ušao u posjed objekata i koristi ih. A nije platio. Pa su onda skontali da u ugovoru nije bilo klauzule koja garantuje plaćanje, bankarske garancije i sl. Koliko znam to je na sudu da se proba raskinuti, ali ako je tako,teško mi je povjetovati da se u firni sa toliko pravnika i menadžera napravi takva greška. A za dugove iz Kurdistana gdje su velika potraživanja, davno sam ovdje pitao što se to ne naplati, tamo nije rat, investitor je tamošnja Vlada a ne neka opskurna ili bankrot firma, šta se čeka?
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Čeka se konačni kraj Hidrogradnje pa da pređu na EI.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Pred prvi maj je isplaćena decembarska plata.
Ako je to redovno onda ok.

Što se tiče pumpi, i drugih štetnih ugovora, pravni sektor već 15 tak godina ima istog direktora. Neću da pišem o njemu, proguglajte, shvatićete.

@Sayo
samo naprijed. Nemoj da bude da ti poslije nismo rekli.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

U Hidrogradnji su držali ogroman broj ljudi na plati i kad nisu imali apsolutno nikakvog posla, stotinema tesara, armirača, mjesecima i godinama čak upisivana je osmica a da nije bilo nikakvih prihoda. Niko nije otpuštan da se ni bi zamjerao. Faktički su je sahranili radnici i neodlučni direktori. Sumnjam da je neko tu nešto ozbiljnije "hajrovao". U Energoinvestu je taj problem bar registrovan i smanjio se broj zaposlenih za 30%, radi se nešto, tako da neće to tako lako ići.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

A šta se desi kad imaš penale po ugovoru. Milionske?
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Sabur2 wrote:A šta se desi kad imaš penale po ugovoru. Milionske?
Pokušavam biti objektivan koliko je to moguće na osnovu dosta kontradiktornih činjenica. Nisam potpuni optimista kao Sayo ali ne mogu biti siguran ni u potop. Npr to za plate, ako je pred 1. maj isplaćena decembarska ( a trebala bi tada u aprilu dakle biti martovska) to znači da su falile tri. Prije pola godine nedostajale su 4 koliko znam. Iz čega mi slijedi da je za 6 mjeseci primljeno 7 plata. Ili 6 ako je ta decembarska još uvijek zadnja. Primili su isto plata ili jednu više nego mi u svojim firmama, čak i ako Sayo nije u pravu u vezi toga, a ako jeste prilmili su 3-4 više od nas.
Cijena na berzi od 1 KM trenutno je kao da je firma u stečaju a nije. Dakle ako propadne, cijena je već sad primjerena. Ako ne propadne međutim, čak i ako bude poslovala savim prosječno, ova cijena je nerealno niska. Pisao sam ovdje par puta kako se na berzi na moje oči sasvim očigledno svjesno obarala prodajuči mislim po 1,7 koju minutu nakon trgovine po 1,95, bez ikakvog razloga i potrebe, pa isto tako oko 1,4 itd. To sam siguran i lako je provjerljivo. Dakle tu je Sayo sigurno u pravu. Hoće li biti stampedo naviše, ako firma propadne, neće. Ako ne propadne uopšte ne isključujem, pogotovo ako dođe do bilo kakvog preuzimanja, čak i od ortačkih grupa a kamo li od Turaka što ne znam.
10 miliona dolara iz Kurdistana čeka a siguran sam da i pumpe iz Hrvatske teško mogu tako lako propasti pa da su pravnici 6. lige, Hrvatska je u EU a imovina je tamo svetinja. Moguće je da ima tamo u ENISR ima likova koji nisu dobri i nemaju dobre namjere ali pitanje je je li njihova zadnja i hoće li to uspjeti ako ima loših namjera. Je li i Hadžialjevićka ta ne znam, rekoh neki potezi mi ne vode u tom smjeru. Za penale. ako tvrdiš da ih ima vjerovaću, pitanje je koliki su. Na Energoinvestovoj web stranici pod vijesti stoji npr “Samo riječi pohvale stižu Energoinvestu i ekipi u Alžiru od strane investitora, alžirskog elektroprenosa – Sonelgaz, kojima uspješna realizacija projekata u ovim teškim vremenima predstavlja veliki uspjeh. A da ne ostane samo na riječima hvale, isti investitor se pobrinuo i Energoinvestu dodijelio nova tri ugovora na proširenju šest trafostanica ukupne vrijednosti 4 miliona eura. Vijest je s kraja jula 16 doduše ali proizlazi da su tih 6 trafostanica od 4 m Eura dobili kao nagradu za kvalitetan posao dotad. To mi nije spojivo s penalima s tim da naravno da penali mogu biti za nešto nakon toga, i da, naravno da i ova pozitivna vijest može biti malo preuveličana ali zato i kažem da su vijesti kontradiktorne i fali činjenica. Mene najviše zanima koliko sada posla imaju i da li se npr u Tanzaniji radi ili ne radi na onom poslu od 39 m, kao i gdje još aktivno rade trenutno, ako neko zna.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Koliko znam nije se ni počelo, a potrošile su se pare od akontacije za pomenute plate.
Dosta sam govorio. Ne bih više na ovu temu. Možete se ravnati prema svojim analizama.
Post Reply