Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Evo opet ovi iz neprijateljskog entiteta napadaju "naše" uspješne privrednike.
Želimo "našim uspješnim privrednicima" da izdrže ovu neprijateljsku srpsko-rusku ofanzivu, na dobro države i pogotovo malih dioničara Bosnalijeka i ostalih kompanija :

http://www.capital.ba/haden-afera-u-bos ... ore-u-bih/
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Evo samo jedan od postova iz marta o g u kojem smo prodiskutovali ovu emisiju dionica:
montypython wrote:... Lijep način da se omogući nekome da jako poveća udio po fiksiranoj cijeni od 12 umjesto da kupuje na berzi pa da cijena ode na 20. Fiktivno "demokratski" i "po zakonu" ponudiš svakome da dokupi a u stvari znaš da većina neće a onda nastupe "tvoji" koji hoće. Praktično namjestiš nekome da se ekspresno obogati. Sad je pitanje (naravno retoričko) čemu je služila emisija i kako je opravdati ako firma pliva u parama, dobit joj 11 miliona a ima i akumulirane dobiti od prošle godine i otprije. Kako je određena cijena od 12? Ima li ko da postavi ova pitanja, koje je obrazloženje, odgovor?
Ima u gornjem intervjuu Zevlova i jedna pozitivna vijest a to je da duga u stvari više nema tj da je sav novac vraćen Bosnalijeku. Definitivno za dioničare najvažnija stvar bez obzira na sve ostalo.
A što se tiče ovog poziva akcionarima za udruživanje treba podsjetiti g Zevlova da mi znamo i kako se kupovalo onih prvih 29,9 % po 14 bez povećanja cijene. Tad je trebao misliti o oštećivanju ostalih malih dioničara.Tad je trebalo misliti o "bratstvu" svih dioničara a sad je malo zakasnio kad je i sam oštećen. Znamo mi dobro da tamo niko nije nevin.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovo ko fol rusi imali fine namjere.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

Odradit će ih Rusi. Totalno.
Sabur2
Posts: 1915
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Dug je mozda vraćen, ali vjerovatno na neke racune na Malti.
Onda šarada sa prodajom i preprodajom duga da se zametnu tragovi i da tuzba instant propadne.

Zilava je ova balijska sorta. Ne bi me cudilo da Rusi na kraju prodaju i odu.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Dug je mozda vraćen, ali vjerovatno na neke racune na Malti.
Onda šarada sa prodajom i preprodajom duga da se zametnu tragovi i da tuzba instant propadne.

Zilava je ova balijska sorta. Ne bi me cudilo da Rusi na kraju prodaju i odu.
Ne vjerujem da bi Rusi tek tako prešli preko toga da dug nije vraćen direktno Bosnalijeku kojeg su i oni suvlasnici, a vidimo iz intervjua da dug ne problematiziraju iako bi nevraćanjem bili oštećeni mnogo više nego što im je emisijom dodatmih dionica postotak pao sa 29,9 na 26,5 (a sigurno su bolje informisani o tome nego mi). Jako bi to bilo teško i povući/podignuti sa računa da je negdje drugo legao osim Bosnalijeku. I previše je očito. I kako bi se to provelo kroz knjige? Interesantno mi je da Rusi ne govore o angažovanju ovih firmi za naplatu duga i o provizijama njima (iako je to ključni dio afere, bar prema onome kako je prezentirana u medijima) nego najviše o emisiji dionica.
Sabur2
Posts: 1915
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

zasto bi rusi to problematizirali kad tu duguju sami sebi. Odnosno lijekovima pokrivena prethodna investicija. Dakle dobijeno 30% firme besplatno. Sad od tih istih para htjeli kupiti još 20% ali ih neko za*ebo pa im ga izmakao kontroli.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

U suštini intervju Zevlova je potvrdio pisanje @slavuja na ovome forumu. Glavni organizatori muljaža su Edin Dizdar i Nedim Uzunović, putem manipulacija skupštinom i uz pomoć mafijaša i korupcionaša iz KVP. U epicentru kriminala je Komisija, bez Ćelama nitijedna namjera ove dvojice ne bi bila moguća. O tome govori i ruski investitor. Sve je jasno i otvoreno prezentovao. Ovo muljanje oko potraživanja radi Uzunović i ekipa oko njega. Tim novcem kupuju dionice i potiskuju Ruse. Rusi su pokrenuli aferu preko Capitala. To je moja procjena.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

A rusi kao nisu nista znali od pocetka. Jedan muljator preveslao drugog uz pomoc lokalnih sibicara.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:zasto bi rusi to problematizirali kad tu duguju sami sebi. Odnosno lijekovima pokrivena prethodna investicija. Dakle dobijeno 30% firme besplatno. Sad od tih istih para htjeli kupiti još 20% ali ih neko za*ebo pa im ga izmakao kontroli.
Ja sam donedavno mislio da je nešto slično ali bilo kakva isplata mi nije logična. Osim Bosnalijeku. Odnosno mislio sam, rusi dali novac-kredit za kupnju prvih 30%. Nakon toga šalju se lijekovi u Rusiju i kad iznos prevaziđe iznos "kredita", Imperija "propadne". Rusima ostaju lijekovi-kredit vraćen. Međutim vraćanje duga ne liježe mi baš uz tu teoriju. Kome uplatiti, na koji račun i zašto, ako ne uplate upravo Bosnalijeku, jer u suprotnom, nisu vratili dug. Ako nisu vratili dug kakva je svrha ikakve uplate? Ako su pak uplatili Bosnalijeku upravo tada su i uplatili sebi nemalih 29,9% od toga. Uostalom zar je tako teško utvrditi nedostaje li firmi 30 miliona ili ne?
Post Reply