BH Telecom

panzer
Posts: 14405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Iskreno, i ja sam na fonu pozitivnog pogleda na projekat Content laba.

Ne živimo mi u diznilendu niti smo kad živjeli. Državotvornost je obaveza u svakom segmentu života i onaj ko ima mogućnost mora davati doprinos. Ako ćemo mak na konac, svi ovi što su postavljeni na pozicije prije četiri godine rade sve protiv državotvornosti. Da ne kažem da bi morali biti osuđeni za veleizdaju u energetskom sektoru.

Ali isto tako kako nije trebalo gledati cifru kod Content Laba tako nije trebalo gledati kod ulaska na CG tržište preko telemach infrastrukture. Koliko god da i jedno i drugo izgleda bacanje para ipak ima neku drugu dimenziju.


Sviđa mi se slogan BH radio i televizije. "Nemoj da drugi pričaju naše priče".
fnatic
Posts: 2
Joined: 07 Mar 2026, 19:00

Re: BH Telecom

Post by fnatic »

panzer wrote: 23 Jun 2026, 08:25 Iskreno, i ja sam na fonu pozitivnog pogleda na projekat Content laba.

Ne živimo mi u diznilendu niti smo kad živjeli. Državotvornost je obaveza u svakom segmentu života i onaj ko ima mogućnost mora davati doprinos. Ako ćemo mak na konac, svi ovi što su postavljeni na pozicije prije četiri godine rade sve protiv državotvornosti. Da ne kažem da bi morali biti osuđeni za veleizdaju u energetskom sektoru.

Ali isto tako kako nije trebalo gledati cifru kod Content Laba tako nije trebalo gledati kod ulaska na CG tržište preko telemach infrastrukture. Koliko god da i jedno i drugo izgleda bacanje para ipak ima neku drugu dimenziju.


Sviđa mi se slogan BH radio i televizije. "Nemoj da drugi pričaju naše priče".
Svaka marka bačena na sponzorstva i krpljenje budžetskih rupa kroz neprofitabilne akvizicije je novac koji je ukraden iz kapitalnih investicija. Zato danas BH Telecom gubi korisnike u fiksnom internetu – jer su se bavili Diznilendom umjesto polaganjem optike. Telemach kao kompanija je nastala zahvaljujuci tome. Državotvornost finansira država kroz državne obveznice i plaćaju ih svi građani kroz poreze, a ne dioničko društvo kroz svoju dobit.
Jaka ekonomija i likvidan bilans stanja su jedini garant suvereniteta. Firma koja ne gleda cifre prestaje biti strateški gigant i postaje socijalna ustanova.
panzer
Posts: 14405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Onda bi značilo da ako kupiš telemach preuzimaš te korisnike fiksnog interneta i tu optiku?
Sad tu oko cijene akvizicije bi ipak trebala jača kalkulacija a ne ona koju prostire nekakava opskurna štampa sa sumnjivim ciljevima.

Kad god, ni od jednog ni od drugog nema svakako ništa pa telekom ostaje na onom nivou iz 2019.
Sitna buranija
Posts: 3031
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

fnatic wrote: 23 Jun 2026, 08:18
Sitna buranija wrote: 22 Jun 2026, 16:13 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-tele ... /260622140

Ukinuo je krmak finansiranje dobrog projekta kojim se u regiji promovisala bh kinematografija i kultura, kojim se poticao razvoj nečega u čemu smo dobri i za šta se od početka znalo da neće finansijski biti u potpunosti isplativo i da će se uloženi novac vraćati u malo dužem roku, a onda obustavio sve aktivnosti na tom planu i sada podvaljuje priču o ogromnim gubicima. Ovo isto kao kada je Amar Osim bio u prvom mandatu u Želji, davao igračima odlične plate jer je imao dobre sponzore, a onda ga potjeraše nesposobnjakovići, izgubiše sponzore a obaveze ostadoše i onda spinuju Osim im ostavio dugove.

Kada sam na ovom forumu, tada kao dioničar, branio ovaj projekat neki su me napadali i rekli da (parafraziram) treba samo čisto kapitalistički se ponašati i da te pare treba sa filmova preusmjeriti dioničarima u džepove. Pare su njima, kinematografiji i kulturi ukinute, ali ne da bi se preusmjerile dioničarima nego da bi se usmjerile u pljačku kroz akviziciju Telemacha.

Nekako su možda filmadžije to i zaslužile (i ostali kulturno-umjetnički svijet), jer dok su dobijali pare svejedno su napadali one koji su im davali i govorili kako je to malo i kako treba više, a sada im ovi koje su oni sami promovisali ukinuše sve. A i dioničari su možda zaslužili da se te pare pravedno preraspodijele u tuđe džepove...
​Mi moramo razumjeti jednu osnovnu stvar: telekomunikaciona kompanija nije Ministarstvo kulture, nije nevladina organizacija i nije fondacija za razvoj kinematografije. To je javno dioničko društvo.

​1. Zabluda o "dobrim, a neisplativim projektima"
​U makroekonomskom okruženju gdje imamo strukturnu inflaciju, visoke kamatne stope i brutalnu borbu za svakog korisnika u telekomunikacionom sektoru, kapital je skup.
​Svaka marka koja uđe u BH Telecom ima svoj trošak.
​Kada uprava uzme novac koji pripada vlasnicima (državi malim dioničarima) i preusmjeri ga u snimanje filmova koji "neće finansijski biti isplativi", ona vrši direktnu destrukciju kapitala. To se u korporativnom svijetu zove zloupotreba Free Cash Flow-a.
​Zadaća menadžmenta Telecoma je da taj novac investira u optiku, 5G infrastrukturu ili data centre koji će donijeti prinos od 15%, ili da ga isplati dioničarima kao dividendu. Igranje tuđim novcem pod krinkom "društvene odgovornosti" je samo paravan za bježanje od osnovnog posla.
​2. Sindrom fudbalskog kluba
​Autor posta spominje Amara Osima, Želju i "dobre sponzore". Gledajte, upoređivati telekomunikacionog giganta od kojeg zavisi digitalni suverenitet države sa načinom funkcionisanja balkanskih fudbalskih klubova je tragično.
​Balkanski fudbalski klubovi su finansijske crne rupe koje žive od prosjačenja kod javnih preduzeća.
​Kada javno preduzeće izigrava "dobrog sponzora", ono zapravo isisava likvidnost iz vlastitog bilansa da bi kupovalo socijalni mir i popularnost upravi.
​3. Lažna dilema: Filmovi vs. Telemach
​Ovdje dolazimo do najveće intelektualne zamke u koju je forumaš upao. On kaže: "Ukinuli su pare filmadžijama da bi ih usmjerili u pljačku kroz akviziciju Telemacha."
​Njegova logika implicira da, pošto je akvizicija Telemacha pod ovim uslovima finansijski katastrofalna, onda je finansiranje neisplativih filmova valjda bilo "dobro"!
​To je lažna dilema. I jedno i drugo je katastrofalna alokacija kapitala!
​Dati stotine miliona preplaćenom kablovskom operateru koji ne može pokriti vlastiti kredit je uništavanje firme. Dati milione za neisplative serije i filmove je također uništavanje firme, samo u manjem obimu. Nema "manjeg zla" u korporativnim finansijama; svako spaljivanje keša je direktan napad na knjigovodstvenu vrijednost dionice.
​4. Geopolitička i tržišna realnost
​Svijet se trenutno lomi oko kontrole podataka, lanca snabdijevanja čipovima i umjetne inteligencije. Telekomi širom Evrope se agresivno restrukturiraju kako bi preživjeli nadolazeći udar globalnih tech giganata.
​U takvom surovom geopolitičkom okruženju, zahtijevati da telekom operater glumi holivudskog producenta je diletantizam.
Oprostite gospodine Kovačeviću, nisam vas prepoznao. Prvi post koji si ikad ostavio i baš našao ovom forumaša da ukazuješ na zamke u koje je upao i pogrešno rezonovanje stvari.

Bojim se da nisi shvatio poređenje sa situacijom u Želji i njihovim okrivljivanjem Osima za stvari koje nisu bili sami u stanju ispratiti. Poenta je da Kovačević pravda odluku o obustavi Content Laba pričom o samo 4 miliona prihoda. Znači, frajer svjesno laže i dezavuiše javnost. Lično sam išao gledati plan poslovanja prve godine kada je on postao direktor u kojem je jasno bilo naznačeno da je u okviru ovog projekta od planiranih 20 miliona biilo potrošeno oko 70% para, a da se prihodi od istog očekuju kroz narednih 8 godina, s tim da se većina para očekuje kroz prve 3 godine. Dakle, on okrivljuje druge (kao ovi u Želji Amara) za stvari koje je sam usrao (svjesno) jer nije ništa nastavio raditi na komercijalizaciji materijala iz projekta. A cifre o kojima govori možda uključuju i pare koje je sam bacio na produkciju "svojih" materijala.

Drugo, moja logika je i tada (kada sam bio dioničar) i sada (kada nisam dioničar) bila da BH Telekom kao državna, društveno odgovorna kompanija treba podržati projekte od značaja za državu, društvo, kulturu iz dijela prihoda i dobiti koje ovdje ostvaruje. Idealno bi bilo da se sve pare iz dobiti podijele dioničarima, pa da država iz svoje dobiti sve to radi, ali jasno je da HDZ-ovka Sanja Vlaisavljević to sigurno neće raditi, pa je jedina opcija da to država radi kroz Telekom u čemu smo manjim dijelom učestvovali i mi mali dioničari. Jer, nije BH Telekom čisto kapitalističko ulaganje koje samo o profitu treba misliti. I treba naglasiti da je telekom samo manji dio dobiti davao za ovaj projekat.

A telekom svakako treba ulagati kao što kažeš u 5G mrežu, optiku, cloud usluge i druge savremene tehnologije, i za to ima sasvim dovoljno sredstava na osnovu amortizacije koju obračuna svake godine. Ali Kovačeviĉ umjesto u te stvari, želi uložiti 700 miliona KM u propali Telemach koji mu od tehnologije prodaje koaksijalne kablove povješane na bandere JP EPBiH. Poistovjećivati izvlačenje 700 miliona KM kroz kupovinu propale firmw sa ulaganjem od cca 20-tak miliona u filmove čime se podržava domaća filmska produkcija je krajnje bezobrazno.

Na kraju krajeva, korist od ukidanja finansiranja Content Laba neće vidjeti dioničari kroz veću dividendu nego Kovačević i njegova NiP-adija kroz izvučeni keš koji će završiti na njihovim računima otvorenim po offshore destinacijama...
Post Reply