Energoinvest

Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Energoinvest

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Ponešto mi se ne slaže. Npr vidim za 2016 dobit 3,1 milion a za preth godinu, dakle 2015, u istom izvještaju minus 27 m. (to u ovom excel fajlu objavljenom na SASE pod "novosti emitenta"). Međutim u postojećim podacima na SASE kad se gleda emitent pa kartica poslovanje (nema još za 2016) ali za 2015 dobit 187 hiljada. Također ne slažu se ni prihodi za 2015 g, u jednom izvještaju 226 m u drugom 242. Je li ja nešto griješim ili ovo jesu neka neslaganja.
U revizorskom izvještaju za 2015. godinu su napravljene određene korekcije i otpisi, pa je i kapital ispravljen i značajno umanjen. Otuda te razlike, jer mislim da su ti izvještaji u excelu za 2015. godinu dati prije ovih ispravki i korekcija. U izvještajima za 2016. godinu je čini mi se ispravljena uporedna godina i data prema podacima iz revizorskog izvještaja. Bar koliko se ja sjećam...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Sazreo da ga Novalić iznese na prodaju. Po 0,25 KM po dionici :lol:

http://www.biznisinfo.ba/energoinvest-p ... iliona-km/
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

montypython wrote:Dobro pa ko je otišao a ko ostao? Davno se znalo da ima velikih viškova i ljudi koji slabo šta rade i doprinose, možda i nekoliko stotina. Evo dole jedan link od prije 3-4 g kad je i Čengić reako da ima više kuhara nego inžinjera. Moralo se nešto uraditi. Sumnjam baš da su otišli samo doktori nauka a ostali kuhari i oni koji ništa nisu radili a i interno sam saznao da je takvih bilo ohoho. Zanima me prava istina. Uostalom, poslovanje kao da je nešto bolje uprkos padu prihoda, vjerovatno se pazi na troškove.

http://www.mojportal.ba/novost/145349/U ... -inzinjera
Evo da ti pitanjem dam odgovor. Ako ti kasni plata 5 mjeseci, šta radiš?
Ako je odgovor: mjenjam firmu, onda ide podpitanje - ko može brzo naći drugi posao?
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

proleter wrote:Sazreo da ga Novalić iznese na prodaju. Po 0,25 KM po dionici :lol:

http://www.biznisinfo.ba/energoinvest-p ... iliona-km/
Za članak, u biti ponovljeno je ono što sam ovdje uočio/pisao 6 o.m. i što smo već kometarisali (tako da je praktično bila ekskluziva). Za cijenu, pa već je odavno spuštena ispod 10% knjigovodstvene, dakle sve je to davno uračunato u cijenu i još mnogo više. Meni lično ovo sa objavljivanjem je OK, jer smo i prošle godine govorili o tom otpisivanju kostura iz ormara tako da je bolje da se jednom krene sa pravim/ čistim stanjem stvari. Ovo je u stvari "novost" od prošle godine, ali izgleda da je trend bombastičnih naslova.
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Ne smijes nikog otpustiti a da od toga ne naprave skandal.
A svaki dan vijesti o otpustanjima hiljada radnika u velikim firmama u evropi ili svijetu
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

panzer wrote:Ne smijes nikog otpustiti a da od toga ne naprave skandal.
A svaki dan vijesti o otpustanjima hiljada radnika u velikim firmama u evropi ili svijetu
Tipični Klixov članak, lažni bolećivi merhametluk, "otpuštaju se dugogodišnji radnici koji su očajni" a ispod kaže profesor istorije, zaposlen tamo 5 godina. Ne kažu npr "početak restrukturiranja, put u spas firme" i sl. Vani otpuste po desetine hiljada ljudi kad kvartalna dobit padne 2% a ovdje dan žalosti kad firma otpusti pet ljudi da preživi. Samo, zar nije već smanjen broj ljudi značajno? Ovdje to predstaviše kao početak. Čini mi se da je prije bilo zaposleno 600 i više ljudi.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Ja vam opet kazem ovo je mrtvac.
Sve sto valja je davno samo otislo odatle. Ostali su ljudi pred penzijom i oni koji ne znaju, nece ili ne mogu nista korisno da rade.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Ne znam, slabo dolaze vijesti iznutra tako da je teško procijeniti ko je ko i s kim što se tiče Energoinvesta. Malo sam pretražio i ne izgleda mi baš kao mrtvac. Znamo da je dobio onaj ugovor u Tanzaniji od 39 m dolara krajem prošle godine. Sad vidim na njihovoj stanici da su pustili trafostanicu u pogon u Alžiru
http://www.energoinvest.com/index-news- ... newsid=164
gdje imaju još nekoliko ugovora za trafostanice (proširenje) vrijednisti nekolio m eura kao i ugovor ključ u ruke za trafostanicu 400/220kV i 220/60kV El Milia, čija ukupna vrijednost prelazi 50 miliona eura.Ta vijest je iz jula prošle godine tako da pretpostavljam da ta velika još nije završena. Dobili su i neki manji dalekovod od mislim milion. Sve to samo u Alžiru. Ko sve to radi ako je mrtvac i ako su svi dobri otišli a ostali oni pred penziju? Što se tiče te nove direktorice ne znam ništa pobliže međutim vidim da je tužila u vezi one prodaje pumpi u Hr (a što nije naplaćeno zbog lošeg ugovora) sve pa i Čengića što bi značilo da nije učestvovala u tome. Vidim da pokušava da raskine to ili naplati.
Gledao sam malo kretanje broja radnika. Čengić se žalio da ima više kuhara nego inžinjera ima 4 godine po ručkovima ali nije ništa uradio, kao socijalno osjetljiv i filantropski nastrojen. Sad vidim da je broj zaposlenih smanjen od tada sa preko 650 na cca 420. Smanjen broj zaposlenih su smanjeni troškovi ako ništa drugo, sumnjam da su baš svi ti koji su otišli supertalenti.
Vidim i ovo u njihovm vijestima
http://www.energoinvest.com/index-news- ... newsid=163
Nakon 3 godine nerada proradila je ispitna stanica za dalekovode i ima novih narzudžbi.
Ne tvrdim ništa jer nemam dublje informacije ali ovo što se može skupiti na prvu ne izgleda mi tako loše npr kao što je tenutna cijena na berzi ili da bi se moglo reči da je Energoinvest mrtvac. Više mi izgleda da je neko pokušavao da ga "ubije" prethodnih godina pa nije potpuno uspjelo. Nisam još ubijeđen da je Hadžialjevićka taj neki egzekutor, jer čak i ti dugovi za platu datiraju otprije nje. Ali s druge strane ni u šta nisam potpuno siguran pogotovo u ovakvom okruženju. Treba mnogo više podataka za neki ozbiljniji zaključak.
Post Reply