Bosnalijek

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Da moguće da je model isti i da ugrađivanja ima. Međutim mora se priznati da je dobit skoro duplo veće od one iz Arslinih vremena. Evo ove godine da ne bi onog odbijanja poreza (za koji pretpostavljam da je vanredan) dobit bi bila cca 12 m ili cca 1,35 po dionici, što bi bio povrat od 11,5 % na trenutnu cijenu dionice. Dakle i ako ima igara sa cijenama iz perspektive malih dioničara ako poredimo taj povrat sa kamatom na oročenje na banci gdje povrat ispod 2% vidi se drastična razlika od 5-6 PUTA. Jeste ne ide sve u dividendu ali ipak ostaje u firmi a dividenda polako raste. Ja ne vidim da je opravdan ovoliki strah malih dioničara da nema kupovine na nivou od 12 KM. Mislim kako biti ikakav investitor/ulagač a da nema baš nikakvog rizika. To nema nigdje. Pokušavam biti praktičan bez ikakvog moraliziranja o liku i djelu uprave, a bio sam među prvima koji je izrazio nezadovoljstvo ponašanjem kod preuzimanja a i poslije. Trenutno gledam samo brojke a brojke mi kažu da ovo vrijedi duplo, dok mi mali dioničari čekamo nešto i ne kupujemo, pa ćemo onda možda za pola godine ako bude 20 po dionici opet kukati kako su izmanipulisali tržište i držali nisko a onds se obogatili mada smo im zapravo mi itekako pomogli strahom i neaktivnošću da to drže nisko i nelikvidno. Mislim da smo počeli malo previše puhati na hladno.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

montypython wrote:Da moguće da je model isti i da ugrađivanja ima. Međutim mora se priznati da je dobit skoro duplo veće od one iz Arslinih vremena. Evo ove godine da ne bi onog odbijanja poreza (za koji pretpostavljam da je vanredan) dobit bi bila cca 12 m ili cca 1,35 po dionici, što bi bio povrat od 11,5 % na trenutnu cijenu dionice. Dakle i ako ima igara sa cijenama iz perspektive malih dioničara ako poredimo taj povrat sa kamatom na oročenje na banci gdje povrat ispod 2% vidi se drastična razlika od 5-6 PUTA. Jeste ne ide sve u dividendu ali ipak ostaje u firmi a dividenda polako raste. Ja ne vidim da je opravdan ovoliki strah malih dioničara da nema kupovine na nivou od 12 KM. Mislim kako biti ikakav investitor/ulagač a da nema baš nikakvog rizika. To nema nigdje. Pokušavam biti praktičan bez ikakvog moraliziranja o liku i djelu uprave, a bio sam među prvima koji je izrazio nezadovoljstvo ponašanjem kod preuzimanja a i poslije. Trenutno gledam samo brojke a brojke mi kažu da ovo vrijedi duplo, dok mi mali dioničari čekamo nešto i ne kupujemo, pa ćemo onda možda za pola godine ako bude 20 po dionici opet kukati kako su izmanipulisali tržište i držali nisko a onds se obogatili mada smo im zapravo mi itekako pomogli strahom i neaktivnošću da to drže nisko i nelikvidno. Mislim da smo počeli malo previše puhati na hladno.
U pravu si. Matematika je totalna istina. Pod uvjetom da su brojke realne.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Evo i Slavuja spomenuse na skupstini, odnsno sada prodaju dionice koje su od njega otkupili po "tržišnoj cijeni":

http://bosnalijek.ba/uimages/skupstina2 ... 202017.pdf
Sabur2
Posts: 1893
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ja sam malo izgubio iz sjećanja kako je do ovoga došlo. Poštovani forumaš je ovdje to obrazložio i očigledno je imao jak slučaj jer je dobio na sudu.
Može li neko, ili možda lično on, da nam ponovi koja je osnova za tužbu bila?
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

U čl 255 Zakona o dioničkim društvima stoji da dioničar ,koji se na Skupštini društva na propisan način usprotivi nekim odlukama Skupštine ,koje su decidno navedene u ovom članu,ima pravo tražiti da mu društvo otkupi njegove dionice po pravičnoj cijeni!
A ako to društvo odbije ,dioničar ima pravo to tražiti sudskim putem!
U ovom konkretnom slučaju,dioničar se usprotivio emisiji dionica za zaposlene.Tada,2008.godine,Arslanagić na vrhuncu moći,naravno da je odbio da ptkupi te dionice.Pogotov s toga što je nakon toga cijena dionica BSNL bila u padu.Općinski sud je dvije godine kasnije presudio u korist tužitelja.Kao pravična cijena utvrđena je prosječna cijena u posljednji mjesec dana prije skupštine.nakon toga tuženi je izjavio žalbu i sudovanje se razvuklo do 2015.godine.Izgleda da je dioničar imao sreće sa sudijama jer je konačno potvrđena presuda općinskog suda.Na kraju te dionice su dioničaru isplačene,zajedno sa kamatama po cijeni,oko 60 km!Bosnalijek je uz to platio i ,čini mi se .sedam hiljada sudskih troškova!
Sve u svemu,ovaj slučaj pokazuje da treba iskoristiti sve zakonske mogučnosti ,uvijek postoji šansa da naiđete i na profesionalne sudije ili tužioce!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

slavuj wrote:U čl 255 Zakona o dioničkim društvima stoji da dioničar ,koji se na Skupštini društva na propisan način usprotivi nekim odlukama Skupštine ,koje su decidno navedene u ovom članu,ima pravo tražiti da mu društvo otkupi njegove dionice po pravičnoj cijeni!
A ako to društvo odbije ,dioničar ima pravo to tražiti sudskim putem!
U ovom konkretnom slučaju,dioničar se usprotivio emisiji dionica za zaposlene.Tada,2008.godine,Arslanagić na vrhuncu moći,naravno da je odbio da ptkupi te dionice.Pogotov s toga što je nakon toga cijena dionica BSNL bila u padu.Općinski sud je dvije godine kasnije presudio u korist tužitelja.Kao pravična cijena utvrđena je prosječna cijena u posljednji mjesec dana prije skupštine.nakon toga tuženi je izjavio žalbu i sudovanje se razvuklo do 2015.godine.Izgleda da je dioničar imao sreće sa sudijama jer je konačno potvrđena presuda općinskog suda.Na kraju te dionice su dioničaru isplačene,zajedno sa kamatama po cijeni,oko 60 km!Bosnalijek je uz to platio i ,čini mi se .sedam hiljada sudskih troškova!
Sve u svemu,ovaj slučaj pokazuje da treba iskoristiti sve zakonske mogučnosti ,uvijek postoji šansa da naiđete i na profesionalne sudije ili tužioce!
Svaka čast. Dobar primjer za sve one koji su se spremni boriti za svoja prava. Da ste čekali Arslanagićevu milost ostali bi bez para i zdravlja.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Slavuj, svaka cast na borbi i otvaranju ociju kako kod javnosti tako i kod pravosudnih institucija. Respect.

Ali ne mogu da vjerujem da do danas nisi saznao ime firme, odnosno tacna imena ljudi (firmi) koji su osnovali firmu koja je prvo izvrsila kupovinu vladinog udjela, a kasnije i dokapitalizovali Bosnalijek?????????

Ili mozda znas a neces da kazes???????????????????
Sabur2
Posts: 1893
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@slavuj
Hvala na kratkoj retrospektivi.

@insider
Možemo mi svi to pogadjati i vjerovatno ćemo iz tri pokušaja pogoditi. Kao što možemo pogađati ko je za BAT kupio FDS i jednako tako lako pogoditi.

Čak i da si lično 99% siguran u svoja saznanja, nezgodno je to reći i stati iza toga jer teško da možeš imati dokaze.
Sabur2
Posts: 1893
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Čuo sam da je počela isplata dividende. Navodno su je dobili zaposlenici-dioničari.
Gepard
Posts: 9
Joined: 14 Jun 2017, 19:14

Re: Bosnalijek

Post by Gepard »

Jeli iko vidio slavuja?
Uzo kes i nigdje ga!
Post Reply