Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Komentari

Post by Investitor »

Što se tiče ko ja je stranka bolja za državu i narod o tome bi se dalo polemisati (mislim da je SDA mnogo demokratičnija od SDP-a i SBB-a koje su autokratske stranke) Međutim, mislim da bi za nas koji imamo dionice nekih firmi kao što su BHT, Bosnalijek, FDS...možda bilo bolje da dođe SDP ili SBB na vlast jer će ih odmah prodati državne udjele. Zato sam rastrzan između javnog i ličnog interesa pa neću da podržavam nikoga, ne bi bilo moralno :)
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: Komentari

Post by jastuk1 »

Mislim da se ljudi jaaaaaaako zavaravaju kad misle da ima neke razlike među strankama, pogotovu kad dođu na vlast. Onda djeluju isto ili gore od onih koje su kritikovali dok su bili u oporbi. Ta razlika je još manja kada je riječ o interesu da se vlast zadrži. Sa 4 stranke koje sada imamo i 2,3 manje - naravno da će koalicije, a ne stranke vladati. Moguće da se uspostave i drugačije koalicije od onih na koje smo navikli.

I ništa ne garantuje da ako SDP SBB garnuitura sada poveća tržišni udio da će manje bankomatirat firme od SDA SBiH grarniture i da će odmah prodavati državne udjele.

Neću izaći na izbore.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Komentari

Post by insider »

Prijedlog rješenja o dozvoli za osnivanje otvorenog investicijskog fonda sa javnom ponudom Raiffeisen balance
Na prijedlog Sektora za investicijske fondove, Komisija je razmotrila dostavljeni prijedlog rješenja i jednoglasno odlučila sljedeće:
1. Usvaja se rješenje o dozvoli za osnivanje otvorenog investicijskog fonda sa javnom ponudom Raiffeisen balance.


Ovo je bilo na zadnjoj Komisiji. Raiffeisen siri broj fondova, nije ni cudo sto najvise kupuju na trzistu. Fondovi moraju negdje novce da trose....
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Ministar energeije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj kazao je da je od kompanije Shell stiglo pismo u kojem se izražava spremnost za ulazak u drugu fazu realizacije momoranduma potpisanog sa vladom u vezi sa istraživanjima nalazašta nafte.

- To znači da bi bili spremni ući i u pregovore o licenci za istraživanje gasa i nafte. Do kraja novembra završit će sve svoje obaveze po memorandumu i 14. decembra bi nam trebali predati svu doku mentaciju u digitalnoj formi. Naša obaveza je izrada zakona o istraživanju
i proizvodnji nafte i gasa. Taj zakon je u maju utvrdila Vlada FBiH, a sad je u Parlamentu FBiH. Zakonom se propisuje način dodjele prava na istraživanja, eksploataciju i proizvodnju nafte, način naplate naknade, način raspodjele prihoda i drugo, kazao je Erdal Trhulj u intervjuu za Oslobođenje.
Pojašnjava da su, između ostalog predviđene dvije vrste dodjele ugovora, putem međunarodnog javnog tendera i putem direktnog pregovora. Parla ment je taj koji će odrediti i kontrolisati pregovore u tom slučaju. Ugovor nakon pregovora trebaju potvrditi i Vlada i Parlament. Znam da se uz to uvijek postavlja pitanje korupcije i kri mi na la, ali ako će biti korupcije u parlamentu, onda neće bi ti ni ove države, kazao je Trhulj. Vlada FBiH je ustupila Shellu podatke kojim raspolažu Federalni zavod za geologiju i preduzeće Energoinvest, na osnovu kojih se ova kompanija obavezala memorandumom da će uraditi digitalizovani geološki i geofizički prikaz ovih podataka, kao i strukturalnu rekonstrukciju tektonskog vijenca.
Izgleda da ima nešto ispod zemlje, da nema ne bi se ni trudili da "izražavaju spremnost za drugu fazu".
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari

Post by Sabur2 »

Ima najvjerovatnije. Cini mi se da rusi pokusavaju dobiti koncesiju na sjeveru Crne Gore za istrazivanje i eksploataciju gasa. Komentar je bio da ako u BiH ima takvih nalazista, onda u CG mora biti isto. Po tome sam zakljucio da je to sasvim jasna stvar, samo je sad pitanje ko ce to poklopiti i o kojim kolicinama se radi.
Odavno svjetske sile imaju na satelitima opremu kojim mjere geomagnetska polja zemlje i otkrivaju nepravilnosti koje ukazuju na velike supljine ili lezista metala. Vjerujem da je odavno poznat ovaj bazen ovdje, samo sto je ondasnja drzava bila pametnija pa je kupovala naftu od nesvrstanih u zamjenu za oruzje i nase proizvode, a od rusa gas u zamjenu za lijekove i druga dobra. Svoja lezista su cuvali. Energoinvestova odkumentacija, koju nisam vidio, ali sam iz prve ruke cuo, sadrzi dokaze o znacajnim rezervama nafte i gasa. Doduse i tadasnja tehnologija i cijena na trzistu nije opravdavala komercijalnu eksploataciju iz Hercegovine.
Za sjevernu Bosnu ne znam zasto nije nikad ekspoatisano, obzirom da su jos Austrougarska pa i Kraljevina Jugoslavija tamo imali busotine, a lezista nisu na velikim dubinama. Doduse, u svemu sam laik, pa je moguce da postoji dobar strucni razlog.
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Situacija je specifična. Činjenica je da su velike sile u zadnjih par godina iscrtale skoro sva potencijalna izvorišta nafte pa se shell odjednom pojavio u više zemalja jer je bolje rezervisati pa makar i ne našli ništa.
Ovdje, pod uslovom da nešto ima, mora se gledati i ekonomičnost eksploatacije. Manje količine se ne isplati transportovati ali ako bi u pitanju bila veća količina onda bi se moglo razmišljati o više opcija.

Područje Hercegovine ne predstavlja problem jer ukoliko bi se našli solidni izvori nafte, onda bi luka Ploče bila jedna od varijanti nezavisne distribucije, ali ako bi TZ bilo potencijalno veće nalazište (što nije isključeno: http://www.klix.ba/biznis/news/nalazist ... /120814070 ili Između dva svjetska rata vršena su naftna istraživanja na području sjeveroistočne Bosne. Nafta je nađena na nekoliko bušotina u Požarnici i Siminom Hanu kod Tuzle. 1939. izvađeno je oko 300 tona nafte, koja je transportirana u Rafineriju Bosanski Brod, ali zbog male proizvodnje, skupog transporta, nedostatka opreme i kadrova proizvodnja je prestala 1943. godine )
onda bi trebalo razmišljati o nečemu drugom. Ili kupovinom brodske rafinerije odnosno saradnjom sa njom ili priključivanjem na JANAF. U Srbiji proizvode oko 1,5 milion tona nafte što bi bio ekvivalent trenutnoj potrošnji BIH a ako bi ovdje crpili i 50 % te količine onda bi se sasvim isplatilo prerađivati u domaćoj rafineriji a više od toga i izvoziti.
brzi
Posts: 2599
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari

Post by brzi »

Gledam jutros dokumentarac o Nestle-u i proizvodnji flaširane vode. Neshvatljivo je šta lokalne vlasti dozvole radi sitnog interesa.
Čak su okupirali Pakistan i Nigeriju. Gdje god je problem sa vodom otmu i ono malo izvora i onda prodaju.
S te strane gledano BiH je skoro netaknuta.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

@panzer - Mislim da nema varijante "ili rafinerija ili JANAF". Rafinerija, JANAF i Luka Ploče se moraju upakovati u cjelinu. Što se tiče dokumentacije, nalazi se i u Energoinvestu i u rafineriji Brod, što usložnjava situaciju.
@brzi - Ovo sa vodom je zanimljivo. Jer, tamo gdje malo izvora, situacija sa preuzimanjem tržišta vode je mnogo jednostavnija. Kod nas samo Treskavica ima 365 izvora pitke vode. A flaširana voda se prodaje u velikim količinama. Mislim da sam pisao kako sam u razgovoru sa prijateljem koji vodi prodaju Bavarije pitao "zašto ne kupite pivare, kao u HR i SR?". Odgovorio mi je da jednostavno nema potrebe jer da 3 najveća evropska/američka proizvođača piva kroz svoje podružnice imaju tržišni udio u BiH pivarskoj industriji od preko 75%. Dakle, imamo 3 (ako izuzmemo banjalučku) pivare i pitke vode u količinama koje valjda još niko ne može da sabere. No, ja naveče opet nemam vode, a na prvom spratu sam. :-)
one
Posts: 1727
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Komentari

Post by one »

Četiri državna preduzeća na računima banaka drže 343 mil. KM .
Nedjelja, 07 Listopad 2012 07:36 Indikator.ba . . .Četiri preduzeća sa većinskim državnim vlasništvom u Federaciji BiH na računima banaka "drže" 343 miliona KM, podaci su federalnog Ministarstva saobraćaja i komunikacija.
"Dnevni avaz" saznaje da je riječ o javnim preduzećima Međunarodni aerodrom Sarajevo, koji na računima banaka ima oko 25 miliona KM, "Autoceste" FBiH sa oročenih oko 115 miliona KM, "BH Telecom" čiji depoziti iznose oko 190 miliona maraka i HT Mostar čija su sredstva deponovana u vrijednosti od oko 12,7 miliona maraka.
Federalni ministar saobraćaja i komunikacija Enver Bijedić rekao je da su podaci za ova četiri preduzeća, kao i još neka koja su u nadležnosti ovog ministarstva, predstavljeni Vladi FBiH, ali nije konkretizovano šta da se radi sa tim sredstvima.
On je naglasio da koristi od ovih sredstava imaju samo strane banke, zbog čega je potrebno mijenjati propise u smislu da se preduzeća obavežu da novac oročavaju u domaćim bankama kao što je "Union banka" kako bi išao u razvoj privrede.Bijedić je rekao da je javnim preduzećima trenutno nemoguće oduzeti sredstva koja leže na računima banaka, jer su to njihove obavezne rezerve ili neutrošena dobit.
Preduzeća čiji je većinski vlasnik Vlada FBiH na računima stranih banaka već godinama drže oročena slobodna sredstva od 750 miliona KM.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

Danas će izgleda na svim berzama biti depresivan i dosadan dan :cry:
Post Reply