BH Telecom

Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Obzirom da vec postoje telefoni koji ne koriste GSM, vec WiFi za komunikaciju, fakticki su interent provajderi korak ispred GSM provajdera.
Mislim da bi cak i u okviru postojece licence npr Telemach mogao nuditi u sklopu svojih paketa telefonije i VoIP mobilnu komunikaciju bar u urbanim zonama, ako poboljsa infrastrukturu tako da ponudi sirok pojas WiFi pokrivenosti za svoje pretplatnike. Telekomi, a narocito ovakvi uspavani kao BHT, su u defanzivi. Ne znaci to da ce propasti preko noci, ali nece ni rasti dugo dugo, bar dok ne pristupe trzistu drugacije.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sigurno će te aplikacije uzeti dio prihoda telekomima ali sumnjam da će postati pouzdana sredstva komunikacije u skorije vrijeme. Evo imali smo jeftinu varijantu Voipa preko AIR ABA i mislim T3 pa se nakon nekoliko godina nisu nešto proslavili.

Što se tiče rasta BH telekoma, od toga nema ništa ali meni lično to ne smeta jer ne vidim ni druge telekome da rastu. Profitabilnost svih telekom svakako mora padati jer je marža bila previsoka. Čak i ako padne za 50% opet će biti dobra zarada u odnosu na sve ostale sektore.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Koliko znam samo tri mobilna operatera u BIH imaju licencu za mobilnu telefoniju koji plaćaju i koja nije jeftina. Nisam siguran da bi konkurencija (npr Telemach) mogla tek tako ući na ovo područje a da nikakvu licencu ne plaćaju. Čak i ako ne postoji lako ju je uvesti. A plaćanjem bi naravno imali nove troškove koji bi kad se ugrade u cijenu sigurno jako uticali na njihovu kompetitivnost. Ne znam stvarno kako stvari stoje na tom području ali sumnjam da država (kao npr 90 % vlasnik BH Telecoma) nema načina da se zaštiti, a sumnjam da neće ako vidi da joj prihodi imalo opadaju. Nema mi nikakve logike da država koja se zadužuje na sve strane i nameće sve moguće takse gdje god može i radi to čak i firmama koje sama posjeduje (npr u vidu te licence) ne radi to firmi koju ne posjeduje i od koje nema ništa. Ne znam, kažem detaljno kako stvari stoje na tom području, vjerujem da neko zna više, samo naglas razmišljam.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ne treba konkurenciji licenca za mobilnu telefoniju, njima treba samo bežični internet...što uglavnom svi imaju u ponudi. Ovdje se priča o mogućnosti da BHT onemogući korištenje ovih aplikacija tipa vibera, skyupe i sl u smislu koliko bi im to koristilo zbog konkurencije koja nudi usluge bežičnog interneta. I ovo nije samo problem BHT-a, ovo je problem svih telekoma na svijetu.
Last edited by Investitor on 26 Nov 2013, 13:28, edited 2 times in total.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Što se tiče Vibera i sličnih usluga, ne sumnjam da je konkurencija i inače jaka i da će možda oduzeti dio prihoda ali sumnjam da će to biti nešto ozbiljnije. Pogledah kratko izvještaje par evropskih operatera niko ne spominje pad prihoda zbog toga (što ne znači da ga nema) kao neku ozbiljniju stavku. Sumnjam da u Njemačkoj nema Vibera, zastupljenost smartphonea je sigurno veća nego kod nas a ipak evo kad pogledam izvještaj za treći kvartal za DT, nema ni spomena o nekoj ugroženosti. Naprotiv (iako sam samo letimično pregledao priznajem) zapažam rečenicu "Business is in Germany stable".
http://www.rmsystem.cz/udalosti/11859-d ... eport-2013
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Investitor wrote: Ne treba konkurenciji licenca za mobilnu telefoniju, njima treba samo bežični internet....
Pa jasno mi je to, to je i poanta mog posta. Nije logično da neko ulaže u infrastukturu bazne stanice i sl i još papreno plaća licencu a da neko drugi samo dođe i zajaše na valu skoro besplatnog interneta i ne plaća ništa. Teoretski "država" bi mogla reći: oni koriste rupu u zakonu, ništa ne plaćaju a "naše", ""državne" firme plaćaju. OK sad ćemo mi smanjiti licencu ovima koji plaćaju ili im dati poticaje (forma nije bitna) za recimo milion ili dva eura ili više ako treba a postojeći telecomi mogu taj novac upotijebiti da na godinu ili dvije daju damping cijene interneta koja će smlaviti manju konkurenciju na tom polju. U stvari i sami telcomi mogu to uraditi bez ikakvog poticaja i pomoći države. Samo jedan od načina. Batina ima dva kraja, a država je obično jača od bilo koje firme i obično se zna zaštititi. Vidim npr da su neke države prosto zabranile/blokirale Viber bez puno diplomacije.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Telekomi su sami sebi konkurencija, jer pored usluga mobilne telefonije pružaju i usluge bežičnog interneta, samo što su prihodi od ovih prvih daleko veći. Način razmjene poruka preko VoiP i MoiP usluga je prevazišao klasični SMS koji je baziran na starijoj tehnologiji, a što korisnici posebno preferiraju. Što se tiče blokiranja vibera u pojedinim zemljama jedino mislim da je to uradila Saudijska arabija.
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Kad imas izbor, onda ces jednostavno promijeniti operatera. AKo telekomi blokiraju viber, a tesko da mogu tako brzo blokirati aplikacije kako se brzo one mogu pojaviti, korisnici ce koristiti WiFi otvorene mreze za komunikaciju i tu ne vidim nacina da se to sprijeci, na svu srecu.
Drugo, telekomi kao njemacki imaju u svim svojim paketima uracunat znacajan 3g promet u pretplati, tako da tamosnji korisnik ne trazi wifi okolo nego koristi viber iz 3g mreze. Tu telekom ima fiksni prihod i ne tangira ga ako odredjeni dio prometa ode preko otvorenih wifi mreza.

Tu smo na tragu onog sto ja pomenuh na prethodnoj stranici, da i nas telekom moze posredno zaraditi od vibera i slicnih aplikacija, tako sto ce ukalkulisati odredjeni 3g promet u cijene pretplate kao sto su to uradili na studenstkim paketima, koji su kako sam cuo vrlo brzo postali hit. Time ce postici da jedan dio korisnika odluci imati takav paket koji ce ga kostati par maraka vise, samo da ne bi stalno trazio otvorene mreze, jer mora se priznati da Viber nudi mnogo toga vise od pustog telefoniranja i fakticki je SMS i MMS postao potpuno prevazidjen. Medjutim to izgleda nekom jos nije jasno. Vremenom, koliko god da ima otvorenih mreza, ipak ce biti i podrucja gdje ih nema nikako, a kad jednom pocnes korisiti Viber, SMS ti je nepodnosljiv, tako da ce ljudi htjeti imati konstantnu mogucnost takve komunikacije gdje god imaju 3g signal.

Barem ja vidim u tom smjeru nacin da se malo poprave prihodi jasuci na valu novih tehnologija, fakticki bez ikakvog dodatnog ulaganja.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

montypython wrote:Nije logično da neko ulaže u infrastukturu bazne stanice i sl i još papreno plaća licencu a da neko drugi samo dođe i zajaše na valu skoro besplatnog interneta i ne plaća ništa. Teoretski "država" bi mogla reći: oni koriste rupu u zakonu, ništa ne plaćaju a "naše", ""državne" firme plaćaju. OK sad ćemo mi smanjiti licencu ovima koji plaćaju ili im dati poticaje (forma nije bitna) za recimo milion ili dva eura ili više ako treba a postojeći telecomi mogu taj novac upotijebiti da na godinu ili dvije daju damping cijene interneta koja će smlaviti manju konkurenciju na tom polju. U stvari i sami telcomi mogu to uraditi bez ikakvog poticaja i pomoći države. Samo jedan od načina. Batina ima dva kraja, a država je obično jača od bilo koje firme i obično se zna zaštititi. Vidim npr da su neke države prosto zabranile/blokirale Viber bez puno diplomacije.
Mješaš tri pojma: 1. neograničeni pristup internetu 2.ograničenni pristup internetu i 3.mobilnu telefoniju. Trenutno svi telekom operatori i kablovski operatori pružaju neograničeni pristup internetu (odnosi se na sadržaj ne na količinu prometa). Ukoliko bi telekom operateri počeli ograničavati pristup pojedinim aplikacijama to više ne bi bio neograničeni pristup već ograničeni. Postavlja se pitanje imaju li telekom operateri pravo ograničavati pristup i komunikaciju internetu, koja nije nezakonita, samo zbog mogućnosti da im to umanjuje prihode. Drugi problem kod ovakvog pristupa je kad bi telekomi i odlučili da blikiraju ove aplikacije morali bi to učiniti istovremeno, a to su već monopolski sporazumi koji su protivzakoniti. Nijedan telekom ne bi imao hrabrosti da prvi samostalno ograničava pristup zbog strahovanja od najmanje dva druga operatera i značajnog gubitka korisnika.
Mislim da nije mjerodavno navoditi primjer Njemačke i njenih operatera iz više razloga a prije svega što tamo postoji jedan uređen sistem u kojem su svi jednaki pred zakonom. U Njemačkoj se nemože desiti da kablovski i telekom operateri bez izdate građevinske dozvole mogu granati svoju mrežu kako hoće i kuda hoće, tamo se ne može desiti da jedan operater preko svoga računa naplačuje tuđe usluge a drugi ne, da jedan plaća licencu a drugi ne i sl. Imaju oni drugih problema :D http://www.dw.de/njema%C4%8Dki-telekom- ... a-16772548

PS. Ima tu još pravnih zavrzlama oko blokiranja vibera, sumnjam da telekom operateri mogu jednostrano izmjeniti uslove već potpisanih ugovora pa ograničiti klijente mimo odredbi istog. Pljuštale bi tužbe sa svih strana... Mislim da je to bio jedan od razloga zašto je HT odustao od blokiranja VoiP i MoiP usluga.
Last edited by Investitor on 27 Nov 2013, 15:30, edited 2 times in total.
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Na tom linku nadjoh jedan povezan clanak koji je vezan za temu preuzimanja telekom operatera.
http://www.dw.de/rasprodaja-na-europsko ... a-16060442
Post Reply