Energoinvest

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energoinvest

Post by leon »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... STEAG+GmbH

Skoro sam i zaboravio na ovaj Energoinvest, ima li šta tamo novoga - dobroga?!
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energoinvest

Post by leon »

http://zurnal.info/novost/20313/ko-je-p ... -hrvatskoj

Baš sam nedavno svratio na jednu ovu pumpu koja radi: vidi se da nije uloženo ništa u obnovu, samo roba za prodaju i gorivo u cisternama (pretpostavljam), poprilično je bilo ljudi u pripadajućem caffe-u, a bilo je i par točenja goriva... sve račune izdaje Dirus, a čak i odlazak na wc naplaćuju...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Interesantno. Pričali smo o ovome prošle godine, glavna zamjerka kupca je da nema potpune dokumentacije za nekretninu ali ga to ne sprečava da u njoj ostvaruje veliki prihod i na pamet mu ne pada da iz nje izađe. Zvuči mi kao prilično lak posao za advokata Energonvesta s obzirom da se radi o koliko-toliko uređenoj državi (bar u odnosu na nas). Na kraju krajeva mogao je i Energoinvest ostvarivati prihod u tim nekretninama i sa nepotpunom dokumentacijom. Pretpostavljam i da je prodajna cijena bila značajno oborena zbog tog neposjedovanje kompletne dokumentacije odnosno da je nedostatak dokumentacije bio uračunat u cijenu. Možda bi cijena bila dupla da je dokumentacija bila kompletna.
Kad sam već ovdje, interesuje me da li bi recimo oslobađanje Mosula i vrlo moguće uskoro kompletnog Iraka od ISILa moglo uticati na plaćanje onog duga od 6-7 miliona dolara prema Energoinvestu. Ko u stvari duguje? Vlada iračkog Kurdistana ili vlada Iraka? Koliko znam Kurdistan funkcioniše, ima Vladu, ima značajne prihode od nafte itd. U čemu je problem? Zna li neko?
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Do kašnjenja plaća došlo je i do zbog nemogućnosti da se naplate obavljeni poslovi u regiji Kurdistana u Iraku. Energoinvest je projekt okončao još prošle godine, ali se i dalje čeka na naplatu 10 miliona američkih dolara. Direktor Čengić kaže kako je lično nedavno posjetio Erbil, glavni grad Kurdistana, koji se bukvalno nalazi u ratnoj zoni. Sa regionalnom vladom pokušali su se dogovoriti modaliteti isplate duga.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Kurdistan dakle. S obzirom na cifru i to da je Energoinvest još u državnom vlasništvu tu treba da otputuje g Novalić da se zahtjevu da veća težina. Štampaju se trezorski zapisa i prose krediti a živ novac leži na gomili i čeka. Pešmerge odrađuju veliku stvar za USA (a i za Irak) protiv ISILa tako da sumnjam da neće biti neki izraz zahvalnosti kad se stvari stabilizuju tamo. Možda još veći stepen nezavisnosti a možda i država plus sigurno povoljni krediti ili grantovi. Uz to izvori nafte ili glavnina, su već pod njihovom kontrolom, dužnik nije privatno lice, po meni ovo su sigurne pare za ENISR, samo treba pritisnuti.
Ili će se čekati da ENISR privatizuje "ortačka grupa" po niskoj cijeni a onda dug munjevito naplatiti.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Meni nije jasno kakav je problem u naplati jer Erbil nema veze sa ratnom zonom a ni najveći dio te regije. Izvoz nafte iz Iraka je već više od godinu dana na najvišim nivoima i regionalne vlasti su te pare trebale davno prebaciti na račun Energoinvesta. Sad je pitanje ima li kod Kurda kakvih "ugrađivača" na pozicijama koje odlučuju kome će platiti. A poznavajući mentalitet, ne sumnjam da ih nema.
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

montypython wrote:Interesantno. Pričali smo o ovome prošle godine, glavna zamjerka kupca je da nema potpune dokumentacije za nekretninu ali ga to ne sprečava da u njoj ostvaruje veliki prihod i na pamet mu ne pada da iz nje izađe. Zvuči mi kao prilično lak posao za advokata Energonvesta s obzirom da se radi o koliko-toliko uređenoj državi (bar u odnosu na nas). Na kraju krajeva mogao je i Energoinvest ostvarivati prihod u tim nekretninama i sa nepotpunom dokumentacijom. Pretpostavljam i da je prodajna cijena bila značajno oborena zbog tog neposjedovanje kompletne dokumentacije odnosno da je nedostatak dokumentacije bio uračunat u cijenu. Možda bi cijena bila dupla da je dokumentacija bila kompletna.
Kad sam već ovdje, interesuje me da li bi recimo oslobađanje Mosula i vrlo moguće uskoro kompletnog Iraka od ISILa moglo uticati na plaćanje onog duga od 6-7 miliona dolara prema Energoinvestu. Ko u stvari duguje? Vlada iračkog Kurdistana ili vlada Iraka? Koliko znam Kurdistan funkcioniše, ima Vladu, ima značajne prihode od nafte itd. U čemu je problem? Zna li neko?
Proslogodisnji pokusaj otpisa potrazivanja iz izvjestaja, iniciran od nove uprave mi govori da se dugovi nece naplacivati. Prije da će biti poklon novom vlasniku.
Što se tiče boldanog, hint: vidi ko je glavni pravnik u E.
Ovo je kompanija u kojoj su se završavali samo oni poslovi u koje su ugrađeni ortaci (hint: vidi TDS).
Ukratko, E je daleko veca afera od Bosnalijeka, mozda i najveca u BiH. Hoce li ikad biti procesuirano, ne znam, ali postoje desetine krivicnih prijava koje su zatrpane negdje u mraku. I ako sam ja sve ovo čuo kao autsajder koji samo povremeno navrati u tu zgradu, šta tek znaju SIPA i ostali?
Čengić nije direktor već godinu dana. Nova garnitura mi izgleda kao neko ko je dosao da stvori uslove za ono iz prvog pasusa, tako da se ne nadajte nekom angazmanu po pitanju naplate. Mozda se i desi, ali...
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energoinvest

Post by leon »

A na prodaji po cijeni od 1,10 KM
http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te ... TradingTab

Jel oni djaba rade ove dalekovode ili sta?
Post Reply