Elektroprivreda BIH

Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Evo koliko je plitko bilo razmisljanje o iskljucivom oslanjanju na nestabilne izvore.
Jedina strateski ispravna odluka bi bila izgraditi kapacitet na lako dostupan energent.
Ugalj.
Za svaki slucaj.
I da milijardu bacis na izgradnju TE koja nece raditi u punom kapcitetu, opet je jeftinije nego kad nema struje i moras placati Ucjene, a ne cijene.
brzi
Posts: 2628
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Eto sad su pametni Europejci riješili problem..
Proglasiše nuklearnu i plin (koji nemaju) zelenom energijom.
Izgleda da su skloni samopovrijeđivanju...
Svaka odluka više na korist Rusije nego EU.
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Ko ne bude imao uglja nece imati ni struje. Bit će skup i nece ga biti dovoljno. Kad sam zadnjih godina govorio da je ugalj strateški resurs ,neki pod utjecajem zelenih proglasise me ludim.
Skljako
Posts: 64
Joined: 15 Sep 2021, 21:47

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Skljako »

Da li moze neko postaviti kontakt iz elektroprivrede za dividendu? Pokusavao sam na broj sa stranice vise puta niko se nije javljao.
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dugoročna strategija EU je razbila stabilan proizvodni miks. Do kraja godine u Njemačkoj se moraju zatvoriti preostale nuklearne elektrane. Takav je proces, ne mogu se ostaviti napola zatvorene niti se može nastaviti raditi u punom kapacitetu.

Neočekivano, situacija se okrenula u našu korist. Ali mi sami nismo mogli niti smjeli ići direktno protiv strategije EU. Ne bi mi imali snage da kao Poljska ostavimo da radi termoelektrana a da nam EU za svaki dan rada uslovljava kaznom od 500.000 EUR.
Ovdje je problem bio što se nije imalo ni dovoljno finansija ni vizije za nastavak rada rudnika u punom kapacitetu pa je tu došlo do uskih grla.
Ali to nije nepremostivo. Bitno je da imamo resurs. A imamo i gdje proizvesti značajne viškove struje koji se danas plaćaju zlatom.

Dobro je došao i EFT a sad će dobro doći i značajan skok u proizvodnji struje iz privatnih solarnih elektrana. I tu se neočekivano brzo stvara nezavisno tržište.

Nešto razmišljam oko polugodišnjih rezultata pa me sad više interesuje rezultat mostarske elektroprivrede. Tu će biti pravi test odluke o ograničenju cijena domaćem konzumu.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Ja sam prosle sedmice prolazio pored Ramskoj jezera, po slobodnoj procjeni, nivo vode je ispod 1/3. Mogli bi imati problema 7 i 8 mjesec ako ne bude dovoljno kise.
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tačno. I na sentinelu se vidi da je značajno ogoljeno. A sa druge strane jablaničko puno. Tu im ostaje prednost što će HE Mostar biti u punom pogonu kada se aktiviraju hidroelektrane od EPBIH.
Da je Mostar neposredno nakon Rame morali bi i njega aktivirati u isto vrijeme jer nema veliki kapacitet što bi značilo da bi u ovim narednim ljetnim mjesecima ostali bez proizvodnje.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

ArcelorMittal Prijedor poslao radnike na pridnudni odmor
Uprava Arcelor Mittala iz Prijedora ponovo je juče poslala više od 700 radnika na prinudni godišnji odmor do 14. jula zbog problema sa isporukom i prodajom rude, zbog čega zaposleni strahuju da će na kraju doći do potpunog zatvaranju rudnika, piše portal Capital.

Uprava je u obavještenju radnicima navela da imaju problema sa isporukom i prodajom rude Arcelor Mittalu u Zenici, zbog čega je odlučeno da se proizvodnja obustavlja od 6. jula do 14. jula, inače u periodu kada bi ona trebala biti na maksimumu.

- Tokom perioda obustave svim radnicima će biti proveden dio godišnjeg odmora za 2022. godinu, navodi se u odluci rukovodstva Arcelor Mittala.

Radnici navodeda su šokirani novom naglom odlukom uprave da ih bez prethodnih informacija i pripreme samo pošalju na godišnji odmor, bez obzira na njihove planove i tako im po drugi put ove godine "ukrade" pravo da imaju sopstvene planove. Prvi put se to dogodilo u januaru kada su radnici takođe poslati na odmor bez najave.

U upravi Arcelor Mittala na naša pitanja dobili smo saopštenje u kojem nije odgovoreno ni na jedno od pitanja koje smo postavili.

- “Imajući u vidu situaciju na svjetskom tržištu, kao i potrebe kupaca i plasiranje proizvoda, menadžment kompanije prilagođava poslovanje trenutnim okolnostima. Shodno tome trudimo se da sve donesene odluke budu efektivne i korisne. Opredijeljeni smo ka daljem razvoju, što pokazujemo kroz naše trenutne i buduće aktivnosti, a sve u cilju prosperiteta našeg poslovanja i zaposlenih, navodi se u odgovoru portalu iz Uprave ArcelorMittala.
U Zenici jos traje obustava rada, navodno nece da prodaju robu po ovim cijenama.
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kompanija Menprom uspješno je završila projekat izgradnje i puštanja u rad solarne elektrane ‘FNE Menprom – 445 kW’, za proizvodnju električne energije putem energije iz sunca.
Ovim su, kako je navedeno iz kompanije, još jednom potvrdili da njeguju društveno odgovorno poslovanje, poštuju načela održivog razvoja i uvijek nastoje pozitivno utjecati na zajednicu u kojoj posluju.

Izgradnjom solarne elektrane za vlastite potrebe, kompanija Menprom je dobila vlastiti izvor obnovljive energije i tako postala ponosni vlasnik najveće solarne elektrane u Tuzlanskom kantonu. Ukupna vrijednost investicije iznosila je 700.000,00 KM.

Fotonaponska elektrana koja je smještena na krovovima 4 postojeća objekta u krugu fabrike Menprom sastoji se od ukupno 1.042 fotonaponskih panela, definisane snage 445 kW i ukupne instalisane snage 512,72 kWp, a služit će za smanjenje troškova vlastite potrošnje električne energije na samoj lokaciji.

E sad kako rekosmo pojavljuje se nezavisno tržište.
Npr u ovom slučaju će mu neko konkretno ponuditi da otkupe struju iz ovih solara. Zašto bi koristio struju za svoje potrebe ako ćeš elektroprivredi platiti 14pf/KW a ja ću ti otkupiti iz tvojih solara po 20KWh ili više. A taj ko otkupi će prodati za izvoz po 40 ili više pf.

Ovo nije teorija, ovo se već dešava.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Skljako wrote: 07 Jul 2022, 08:05 Da li moze neko postaviti kontakt iz elektroprivrede za dividendu? Pokusavao sam na broj sa stranice vise puta niko se nije javljao.
https://www.epbih.ba/upload/documents/i ... 202021.pdf
Post Reply