Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1913
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Malta i Haden mi nisu u fokusu. Vise se obazirem na Skenderagica i ove svicarce koji povecavaju udio za vlastiti keš. Oni to ne rade da uzimaju 0,35 feninga godišnje po dionici, a ne mogu ni racunati da ce se naci u rastaljivanju na nabavkama, tj. da ce ih iko pocastiti bilo cime.
Mogu racunati samo na to da ce na ulozeni kes dobiti profit.
Po mom iskustvu uvijek neko nesto unaprijed zna, sto nije dostupno masama dok ne bude vec na stolu, pa hajde da pretpostavim da je i ovdje tako.
Ostaje i Hadenov povjerilac koji hoce svojih 40 miliona plus obecani profit. A to nisu ljudi lijepih manira.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

proleter wrote:
Kao neutralan posmatrač, tj, osoba koja nema dionica BSNLR, vidim situaciju malo drugačije.
"Menščini" da je ova grupa sa Malte uvezana sa Hadenom odnosno da se radi o istoj klapi.
Kupovinom državnih 19,9 i sad ove emisije ta je klapa došla do 50,7 % vlasništva, a Haden ne mora ništa više dokupljivati po 14 KM.
Kako ste vi sami ovdje pisali (neki od vas), ovdje je najbitnije ko isporučuje sirovine i manipulacije sa ulaznim i izlaznim cijenama (iza toga stoje Rusi, gdje se kapital izvlači).
Kada izvuku par stotina miliona mogu oni Bosnalijek prodati i po 10 KM.
Slažem se da je za njih u svakom slučaju win-win situacija, a za male dioničare je pušiona.
Držanje ove dionice i čekanje da skoči na 20 KM...bolje da se zaustavim ovdje.
Za Haden i Maltežane pa i ja pretpostavljam da je to isto odnosno uvezano (ne vidimo tu ništa drugačije) ali za male dioničare praktično jedva da je važno.
Za neke manipulacije sa ulaznim i izlaznim cijenama, ne znam, (da li misliš da prodaju po nižim cijenama Rusima nego što bi trebalo?)ali izlazni rezultat uz sve to (ako toga ima) je dobit od skoro 12 miliona, pa pretpostavljam da toga nema dobit bi bila bi još veća od ove. Dakle ne znam šta se izvlači ali vidim šta ostaje a ostaje povrat od preko 10% na sadašnju cijenu. Ne vidim doduše zašto bi "na kraju" prodali po 10 nešto što sad vrijedi 25 a u budućnosti može samo više. I ne vidim zašto bi 20 godina potkradali (uglavnom sebe), ako mogu danas legalno prodati uz zaradu od 80% od uloženog. A ako nešto izvlače kao što ti misliš onda bi dobit mogla biti još veća od sadašnje pa ne znam zašto bi "mogli" kupcu prodati "i po 10" a u stvari bi mogli "i po 30" jer bi novi kupac mogao bez "izvlačenja" imati još veću dobit, jer neće valljda sam od sebe krasti. To je već u domenu vrlo dalekih i maglovitih pretpostavki a ja pokušavam na osnovu sadašnjih podataka vidjeti šta je najrealnije. Vidimo da ulaze i ljudi sa strane po ovim sad cijenama čisto sumnjam da bi to radili da misle da će im biti "pušiona" i čisto sumnjam da su neinformisani.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Opet medju prvih 10 niko nije protrgovao klicinu od 28.000 dionica u petak, a to ga izadje 0,31% od sveukupnog broja dionica.
Sabur2
Posts: 1913
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Jel ovo nema ponude na prodaji? Ne vidim na teletraderu nista.
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Možda nema u statističkom rasponu pošto je juče završeno na 10,8
Sabur2
Posts: 1913
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

11,88 bi bilo + 10%
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Juce najnizi prodaji na oko 12,15 KM koliko se sjećam.
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Koja budala bi prodavala ispod, jedino ovi što umjetno obaraju cijene i neki od fondova što pljačkaju svoje dioničare?
Dionica vrijedi puno više.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

"Bosnalijek kao dionično društvo ima vrlo strog nadzor poslovanja, kako od strane Skupštine i Nadzornog odbora, tako i vanjske i interne revizije. Vanjsku reviziju poslovanja posljednjih godina radi renomirana kuća Deloitte i svi nalazi su pozitivni. Tu je i interni nadzor koji rade vlasnici i svako dobronamjeran može se uvjeriti kako je poslovanje Bosnalijeka za primjer i znatno iznad standarda koji vladaju u BiH pa i regiji", ističe Uzunović u razgovoru za Fenu.

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /170326019
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Za razliku od vuitton torbice ovaj je pravi arslanagicev nasljednik.
I on se poziva na deloitte. Jos je trebao kakvog profesora staviti u NO da im da jos jednu dozu "ozbiljnosti".
Post Reply